Son Dakika
20 Haziran 2019 Perşembe

OKULLAR AÇILDI

06 Ekim 2015 Salı, 05:23
OKULLAR AÇILDI

 

Yaz tatilinin ardından Ülkemizde açık öğretim öğrencileri dahil, yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen, yeni eğitim-öğretim yılına başladı.

2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılı birinci kanaat dönemi 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Yarı yıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016’da yapılacak.

İkinci kanaat dönemi ise 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 17 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ise 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak.

 

ÖZCAN: DAHA BAŞARILI BİR YIL DİLERİM

Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN, 2015-2016  Eğitim-Öğretim yılı ile ilgili öğrenci, öğretmen ve velilere şu açıklamayı yaptı.

2015-2016 Öğretim yılı, başta öğrencilerimiz olmak üzere öğretmenlerimize, velilerimize hayırlı olsun. Bu öğretim yılının ilçemiz öğrencileri ve öğretmenleri açısından başarılarla dolu geçmesini dileriz.

Çivril’de 11 bin öğrenci, 800’e yakın öğretmen ile 72 okulda eğitim sezonuna girdik. Bu dönemdeki hedefimiz, her zamanki gibi başarılı olmaktır. 2015-2016 yılındaki başarımızı, en azından geçen yılın başarı çıtasını daha yukarılara çıkarmak olduğunun bilincindeyiz. Bu vesile ile tekrar tüm öğrencilerimize, mesai arkadaşlarım olan öğretmenlerimize ve velilerimize 2015-2016 yılının başarılarla dolu geçmesini dilerim…

YENİ ÖĞRETİM YILINDA YENİ YASAKLAR

        Yeni eğitim yılında yeni yönetmelik de hayata geçiyor.

Buna göre, 5’inci sınıftan itibaren sadece hafızlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için devam zorunluluğu aranmayacak. Sosyal medya yasakları da var.

Sosyal medyada hakaret, sarkıntılık, kışkırtma. Bu tür davranışlar artık okuldan atılma nedeni olabilecek. 1 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan ortaöğretim kurumları yönetmeliğindeki değişiklikler yürürlüğe giriyor.

Öğretmenin bilgisi ve kontrolü dışında bilişim araçlarıyla meşgul olan öğrenciye disiplin cezası verilecek. Uzaklaştırma cezasından okul değiştirmeye hatta okuldan atılmaya kadar cezalar var. Sosyal medya yoluyla arkadaşlarına sarkıntılık eden öğrenci ise okuldan atılacak. Devamsızlık süresi gerekçesiz 10 günü, toplamda 30 günü aşamayacak.

SAĞLIKLI OLABİLMENİN İLK ŞARTI

      2015-2016 Öğretim yılının başlangıcında, Denizli İl Sağlık Müdürü’de öğrencilerin sağlığına yönelik yazılı açıklama yaptı.

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü ARPACI yaptığı yazılı açıklamada şunları  söyledi:

Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarımızın sağlıklı olabilmelerinin ilk şartı sağlıklı beslenmektir. Burada sabah kahvaltısının önemine ve kantin beslenmesine dikkati çekmek istiyorum. Çocuğumuzun, zihinsel ve bedensel aktivitesinin yoğun olacağı bir güne yeterli ve dengeli bir kahvaltı ile başlaması okul başarısını olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca ara öğünlerde veya öğle yemeğinde, şeker ve yağ içeriği yüksek besinler olan cips, kızartmalar, hamburger, tost, şekerlemeler, kolalı ve gazlı içecekler gibi besleyici değeri düşük ve hastalıklara zemin hazırlayan yiyecekler yerine besleyici değeri yüksek, büyüme ve gelişmesine destek verecek sebze-meyve, süt, yoğurt, ayran gibi besinleri tüketmesini sağlamalıyız.

Çocuklarımızın sağlığı için yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra kişisel temizliğine dikkat etmesi ve sağlığın kapısı olan diş fırçalama alışkanlığı kazanması da son derece önemlidir. Çocuklara alacağımız kırtasiye, matara gibi tüm ürünlerin sağlığa zararlı madde içermemesi, okul çantasının fiziksel yapısına uygun olması gerekmektedir.  Ayrıca çocuğumuzun televizyon ve bilgisayar, cep telefonu karşısında daha az zaman harcaması için onları çeşitli fiziksel ve sosyal aktivitelere yönlendirmeli ve desteklemeliyiz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak