Son Dakika
28 Mayıs 2020 Perşembe

ŞEHİTLER ALBÜMÜ TAMAMLANDI

26 Ocak 2016 Salı, 06:58

AS AJşehitler albümüANS MATBAA,  bir projesini yaşama geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Bu güne kadar bu vatan uğruna onlarca atamızı veya evladımızı yitirdik. Kimi Çanakkale’de, Kimi istiklal savaşında ve hatta en son olarak ta teröre kurban verdiğimiz şehitlerimiz. Kahraman polis şehitlerimiz…

Bu topraklar, canlarını feda etmiş şehitlerimizin kanı üzerine bizlere bırakılmıştır.

Bunun yanında Kıbrıs savaşındaki GAZİLERİMİZ…

Tüm bunları biliriz de, ama onları bir arada toplayan hiçbir yazılı eserimiz yoktur. AS AJANS MATBAA, bu eksikliği giderme düşüncesi ile  yola çıktı.

Çivril’e, şehitlerinin; gazilerinin toplu olarak yer aldığı yazılı bir yapıt bırakmayı düşündü. Projenin yaşama geçirilmesinin ilk ayağı, gerçeği yakalamak idi.

Bu uğurdaki çalışmalarımızı titiz bir şekilde yürüttük. Askeri yetkililerimiz sağ olsunlar, bizlerin bu çabalarında bilgi cimriliği yapmadılar. Onların sayesinde gerçeğe ulaştığımızı düşünüyoruz. Onun için başta Çivril Askerlik Şubesi yetkilileri olmak üzere Çivril Jandarma Bölük Komutanlığında bu eserin oluşumuna yardımcı olan tüm yetkililere teşekkür ederiz.

Kaynaklarımızı doğrulattıktan sonra özelikle şehitlerimizin mezarlarını görüntülemeye geldi sıra. Bu konuda kendiside şehit babası olan Sayın  Zeki AVCI’nın  büyük katkılarını gördük.  Sayın AVCI, ilerlemiş yaşına rağmen söz konusu şehitlerimiz olunca gençleşiverdi. Bizleri aracına alıp, tüm şehitlerimizin mezarlarını görüntülememizi sağladı. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bu çalışmalar yapıldı. Uzunca bir zaman aldı bu çalışmalar. Sıra baskı aşamasına geldi. İlk proje çalışmaları, şehitleri yerlerinde görüntüleme vb. için ulaşım çabaları. Tüm bunlar ekonomik güce dayanıyordu. Sıra bu eserin ortaya çıkması için gerekli olan sponsor desteğine geldi.

İKİ YIL ÖNCE BİTEBİLİRDİ

Bu çalışmalarımız yaklaşık iki yıl önce bitebilirdi. Çünkü bundan yaklaşık iki yıl önce, tüm masrafı karşılayacağını; bu konuda işin ekonomik boyutunu düşünmeden baskıyı bitirmemizi söyleyen bir kurum yöneticisi çıktı ortaya. Bizlerde bundan mutlu olduk Bu esere de bu kişiye sunu yazdıralım, bu kurumun “kültür hizmetidir” yazısını yazalım diye düşündük. Maalesef beklenildiği gibi olmadı. “Hiç düşünmeyin” diyenler, bırakın sponsor olmayı, bizim sırtımızdan para bile kazandılar. Bir başka deyişle, şehitlerin sırtından ekonomik çıkar bile sağladılar. Defalarca kendilerine “bırakın biz başka sponsorlarla yolumuza devam edelim” desek te hep gerekçelerle zaman uzattılar. Bu projenin yaşama geçirilmesini geciktirdikleri gibi, bu projeden ekonomik çıkar bile sağladıklarını üzülerek te öğrenmiş olduk.

Şehit tüccarlığına alet olmamak için hemen strateji değiştirerek yeni sponsorlara yöneldik.

Bu çalışmalarda iki isme özellikle ve ayrıca teşekkür etmeden geçemeyeceğiz. Konuyu kendilerine ilettiğimizde “sorumluluğu üstleniyoruz. Sadece bizimle muhatap olacaksınız” deyip çalışmalarımızı hızlandırmamızı söylediler. Bizlerde bu iki kişiye inanıp çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu iki kişi, DEMİRTAŞ A.Ş yetkilisi Vehbi DEMİR ve CELEP PETROL yetkilisi (aynı zamanda AKP Çivril ilçe başkanı olan) Sayın Mehmet CELEP’ti.

      Sayın CELEP ve Sayın DEMİR, yanlarına diğer arkadaşlarını da katarak bu projenin bitirilmesini sağladılar.

ŞAHANLAR İNŞAAT, ATASAY KUYUMCULUK, BAYÇELİK, BULUT ŞİRKETLER TOPLULUĞU, GÖSENAYLAR, YANIK KARDEŞLER EKMEK FABRİKASI, SADIK SARRAF,…………………………… bu eserin ortaya çıkmasını sağlayan duyarlı insanlarımız.

Kendilerine bu duyarlılıklarından dolayı kamuoyu önünde AS AJANS olarak tekrar teşekkür ederiz…

HATALAR EKSİKLER OLMUŞ OLABİLİR

Titizlikle sürdürdüğümüz bu çalışmalarda hata yapmış olabiliriz. Tashih hataları olmuş olabilir. Tüm bunların, konunun özünden uzaklaştırmadığını düşünüyoruz. O nedenle oluşmuş olabilecek hatalardan dolayı siz Çivril’lilerden özür dileriz.

“Bu yanlışlıkları düzeltiriz. Yeni baskıda daha iyisini yaparız” Demeyeceğiz.

ŞEHİTLER ALBÜMÜ adını verdiğimiz bu eserin bir daha yazılacak ortamın olmaması en büyük temennimizdir. Ümidimiz, bu yapıttaki şehitlerimizi güncelleyecek gerekçelerin ortadan kalkması.

Çivril’li ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ, Çivril’li İSTİKLAL SAVAŞI ŞEHİTLERİ ve GAZİLERİMİZ’in toplu olarak yer aldığı bu eser ile Çivril’ tarihine ve Çivril’in kültürel yaşamına katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak