Son Dakika
21 Eylül 2019 Cumartesi
18 Ağustos 2016 Perşembe, 10:14
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

YETKİSİ YOKMUŞ ?

Çivril Kaymakamı Sayın Orhan BURHAN, basınla diyaloğunda “yetkim yok” dedi.

Göreve geldiği günlerde basın olarak kendisini ziyaret ettik. Yerle basının kurumlarla ilgili yaşadıkları sıkıntıları aktararak yardımcı olmasını istedik. Aradan uzunca bir zaman geçti. Değişen bir şey olmadı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, yine resmi kurumlardan bilgi alamadığımız için yerel basında görev yapan arkadaşlarım benden ricada bulundular. “Büyüğümüzsün. Sokaklarda gözaltılarla, tutuklanmalarla ilgili dedikodular çok dolaşıyor. Haber kanallarımız tıkalı olduğu için, duyumlar üzerine haber yapmak durumunda kalıyoruz. Bunlarda çoğunlukla doğruları yansıtmamış oluyor. İlçe Kaymakamına gidelim, durumumuzu iletelim” dediler. Tecrübelerim, Sayın Kaymakamın soruna çözüm üretmeyeceğini söylesede,  arkadaşları kırmamak için öneriyi kabul ettim. Gittik Sayın Kaymakam Orhan BURHAN’ın makamına. Derdimizi de anlattık. Çok detay istemiyoruz. Ama hiç olmazsa kamuoyuna yanlış bilgilendirme yapmamak için genel konularda bilgilendirilme talebimizi ilettik.

YETKİM YOK

Sayın Orhan BURHAN, bizleri bilgilendirme konusunda yetkisinin olmadığını söyledi.  Farklı beldelerde bilgilendirmelerin yapıldığını söyleyince de, kıyaslama yapmamamızı biraz da sinirlenerek istedi.  Zaten bu görüşmeyi GenÇivril Gazetesi, “BASIN ELİ BOŞ DÖNDÜ” manşetiyle de okurlarına duyurdu.

Ama işin ilginç tarafı, bir meslektaşımızın, HASTANE, ADLİYE SARAYI, EMNİYET BİNASI yapımları ile ilgili sorularına en ince detaylarına kadar yanıtlar verdi.

Gözaltılar, tutuklanmalarla ilgili bilgi vermede yetkisiz olduğunu söyleyen Sayın Kaymakam, diğer konularda (üstelik direk ilgi alanında olmayan konularda)detaylıca bilgi vermeye başladı.

Yaklaşık 40 yılını  bu mesleğe vermiş birisi olarak Sayın Kaymakamımıza şu soruyu sizlerin huzurunda sormak istedim. Asıl ilgi ve bilgi alanında basını bilgilendirmeyip, birinci derecede sorumluluğunuz  olmayan  alanlarda  HASTANE  ( sorumlu mercii, Denizli Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ) gibi inşaatlarla ilgili konularda detaylı ve iştahlıca bilgi vermenizi neye bağlayalım?       “OHAL (olağanüstü Hal) dönemlerinde en yetkili kurum illerde VALİ, ilçelerde KAYMAKAM olduğunu biliyoruz.  Bu tez doğru ise

Sayın Kaymakamımız. İdare Amiri olduğunuz ve her an bu nedenle bilgilendirildiğiniz konularda bizleri bilgilendiremeyeceğinizi; yetkisiz olduğunuzu söylüyorsunuz da; Birinci derecede sorumlu olmadığınız; daha çok siyasilerin yanıtlaması gerektiği, bina-inşaat gibi konularda neden bilgi vermeyi tercih ediyorsunuz? .

Tutuklanmalar, gözaltılarla ilgili bilgi almamız için yetkisiz olduğunuzu söyleyip, “Cumhuriyet Savcılığına gidin”   diyorsunuzda, örneğin HASTANE ile ilgili bilgi almak için neden Denizli Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’ne gidin demiyorsunuz?…

Sözün özü Sayın Kaymakamımız bize gele bilgilere göre basınla değil; basından kendi istediği ile çalışma, istediğini bilgilendirme anlayışında olduğunu öğreniyoruz.

BU doğru ise, Devleti temsil eden kurumun, kişisel isteklerle çalışmaması gerektiğini düşünüyoruz…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak