çivrilinsesi gazetesi
19 Ağustos 2016
0 YORUM
5968 OKUNMA

ALTERNATİF BİTKİ KİNOA

Ayçiçeğinin yakın gelecekte Çivril topraklarında ekonomiklik değerini yitireceğini hesaplayan uzmanlar, çiftçiye alternatif ürün araştırmalarını sürdürüyorlar. Bu araştırmalar, ASTRONOT YİYECEĞİ olarak adlandırılan DSC_0707’nın   yetiştiriciliğine götürüyor uzmanları.

İlçe Tarım  Müdürlüğü, tarım İl Müdürünün de katılımı ile AKÇAKÖY Mahallesinde KİNOA tanıtım toplantısı düzenledi.

Denizli İl Tarım Müdürü ve Çivril İlçe Tarım Müdürünün katılımı ile yapılan tanıtım toplantısında  çiftçilere  az emekle, az su ile yetiştirilebilen bir bitki olarak KİNOA tanıtıldı.

Çiftçiye bir KİNOA bahçesinin önünde verilen seminerde şunlar söylendi.

“Cansız,  çevre koşullarına karşı toleransı çok yüksek olan bir bitki.

Tuzluluk oranı (PH’sı) 5 ila 8,5 oranında topraklarda yetişebilen; suyu 250 milimetrenin üzerinde olan yerlerde susuz olarak yetiştirilebilecek bir ürün. Bu ürüne   yönelmenin en önemli unsuru, Dünya gıda gereksinimini karşılayan buğday ve pirinçte su kullanımının fazlalığı. KİNOA, su olmadan da yetişebilme avantajına sahip bir ürün. Ürünün yaklaşık 125 çeşit türü var. Bu türler, toplam 4 aydan 7 aya kadar zaman diliminde yetişebiliyor. Tercih edilmesi gereken türlerde aranan özellik, dış kabuğundaki saponin maddesinin kalınlığın ince, protein  oranının yüksek olması gerekir.

Bu ürünün yetiştirilmesi konusunda EGE ÜNİVERSİTESİ araştırmalar yaptı. Bu araştırmalara göre ekim sıklığı aralığı 17,5 – 35 -52 ve 70 santim sıra arası mesafelerle; 15-20 santim sıra üstü mesafelerle denemelerde bulundular. Ekim zamanı da göz önünde bulundurulmuştur. Buna göre  1 MAYIS ekiminin 194 Kg./dekar verimli olduğu; NİSAN başında yapılan ekimden 224 Kg. verim alındığı tespit edilmiştir.

ÇİVRİL’DE

Bölgemizde 0 ila 1.000 rakım (yükseklik) arasında  yetiştirilebilecek, bölgemize uygun ve ticari değeri olan beyaz renkli  üç tane çeşit vardır.

Bunların renkleri beyaz,  topraktaki PH aralığı 5 ile 8, yetişme süreleri bu üç çeşidin 120 ila 160 gün arasında değişmektedir. Rakım yükseldikçe, bu ürünlerin hasat süreleri uzamaktadır.

Çivril’de şimdilik 5-6 üreticimiz KİNOA üretimini denemiştir. Farklı mahallelerde yapılan ekimlerde, ekim şekilleri, kullanılan tohum ve sulamalarda farklılıklar arz ediyor. Bu ürünümüzde susuz ekim ve hasat olunca boyu biraz daha küçük oluyor. Ekim sıklığı ve sıra üstü mesafe uzadıkça yan dal verme özelliği artıyor.   Sık ekimlerde sadece ana gövde ucunda tohum veriyor.

EKONOMİKLİK

Kinoa-ayçiçeği ve buğdayın dekar başına girdi ve çıktı maliyetleri kısaca şöyle:

KİNOA dekar başına ortalama  maliyet    680 TL, minimum gelir 880 TL. Bu gelir, masraflar çıktıktan sonraki net gelir.

AYÇİÇEĞİ:     Dekara maliyet   420 TL, Minimum gelir  380, maksimum gelir ise 580 TL.

BUĞDAY : Dekara maliyet  :   183 TL, Minimum  gelir 217 TL, Maksimum gelir ise  297 TL.

Görüldüğü gibi, susuz koşullarda da yetiştirebileceğimiz bir ürün. Bunun  dışında, buğdaya alternatif bir ürün olarak ta çok avantaj sağlayabilecek bir ürün.

PAZAR SORUNU

Pazar sorunu, yeni bir ürün olmasından dolayı var.

Türkiye KİNOA üreticileri derneği adı altında bir dernek var. Bu dernek, sertifikalı tohum satabiliyor ve tokum verdiği kişilerden ürünleri satın alabiliyor.

Üretilen ürünler, içersinde bulundurduğu proteine göre 5 ila 8 lira arasında değer buluyor. Bunun dışında azda olsa yeni yeni alıcı firmalar ortaya çıkıyor. Bu firmalar, ürünü 5 lira taban fiyatla alabiliyorlar.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © 2015 Çivrilinsesi Gazetesi

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak