Son Dakika
27 Mayıs 2020 Çarşamba

IŞIKLI GÖLÜ ve SORUNLARI BÖLÜM 4

07 Ekim 2016 Cuma, 05:47

GENİŞLETİLMİŞ TOPLANTI

Işıklı Gölünün sorunları ve çözüm yolları için Çivril Belediye Başkanı Sayın Gürcan GÜVEN’e mikrofonudsc_0980muzu uzatma isteğimizi ilettik. Sayın GÜVEN, konuyu geniş açıdan ve tarafların katılımı ile değerlendireceklerini; bu konuda suyun başında; yani Beydilli’de konunun tarafları ile bir toplantı yapacaklarını belirterek, basını da bu toplantıya davet etti.

Sayın Belediye Başkanı, Çivril Belediyesinin Eylül Ayı Meclis toplantısında meclis üyelerine hitaben şunları söyledi: “ Işıklı Gölünün sorunlarının tartışılacağı geniş katılımlı bir toplantı yapılacak.  Göl ve sorunlarının çözüm yolları ile ilgili fikirleri olan tüm meclis üyesi arkadaşlarımı toplantıya bekliyorum” Dedi.

Toplantı günü geldi çattı. Beydilli Mahallesindeki toplantıya, Başta Çivril Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN olmak üzere Gümüşsu Sulama Birlik başkanı Selahattin AYDOĞMUŞ, Baklan Sol Sahil Sulama Birlik Başkanı Ayhan DEMİRDÖĞER, Irgıllı Sulama Birlik Müdürü, Milli Parklar temsilciliğinden bir yetkili,  MHP’li belediye meclis üyesi İsmail ÇORBACIOĞLU, CHP’nin sansürcü Çivril ilçe yönetiminin meclis üyelerinden üçü katıldı.

AKP’DEN KİMSE YOKTU,

İşin ilginç yanı, AKP’li Belediye başkanı soruna çözüm bulunması konusunda çaba sarf ederken, toplantıya davetli oldukları halde 14 AKP’Lİ meclis üyelerinden  hiç birisinin toplantıya katılmaması ilginç ve ilginç olduğu kadar yadırganarak karşılandı. Sadece Belediye Başkan Yardımcılarından Sayın Mesut      KAYĞISIZ’ın, eşinin sağlık sorunları nedeniyle toplantıya mazeret bildirerek katılmadığı öğrenildi. Diğer 2 Başkan Yardımcısı ile birlikte 5 CHP’li, 14 AKP’li meclis üyesi, Işıklı Gölü ve sorunlarının tartışıldığı toplantıya katılma gereği duymadıkları görüldü.

İKİ BİRLİK BAŞKANI DA TOPLANTIYA İLGİ DUYMADI

Işıklı Gölünün sorunlarının tartışıldığı, çözüm yollarının ve eylem planının arandığı toplantıya, YEŞİLÇİVRİL SAĞ SAHİL SULAMA BİRLİĞİ ile IŞIKLI SULAMA BİRLİĞİ başkanlarının da katılmaması şaşkınlığa neden oldu.

Toplantı, Çivril Belediye Başkanının açış konuşması, tarafların sorunu dile getirmeleri ve kendi açılarından çözüm yollarını önerdiği bir ortamda devam ederek yaklaşık 2 saat sürdü.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çivril Belediye Başkanı Dr. Gürcan GÜVEN, “Işıklı Gölü doğal değil, yapay bir göldür. Her yapay gölün bir ömrü vardır.” Diyerek yaptığı açış konuşmasında, göl ile ilgili teknik bilgiler vererek, dersine çalışarak geldiğini de göstermiş oldu.

Başkan GÜVEN, toplantının açış konuşmasında şunları söyledi:

Buraya, geleceğimizi konuşmaya geldik. Geleceğimiz, Işıklı Gölünün geleceğine bağlı. Ya çorak topraklarda yaşayacağız, yada sulak ve verimli topraklarda. Bu bizlerin ellerinde. Burada alacağımız kararlar, bu kararları yaşama geçirme irademiz, Işıklı Gölünün ve bu gölden yararlanan Çivril ve Baklan başta olmak üzere Söke ovasına kadar uzanan Menderesin çevresinde yaşayanların geleceğini belirleyecek.

Bu gölün inşasına, 1939 yılında başlanmış. 65 bin metre karelik alanı kapsıyor. Bu göl, yapay bir göl. Yapay göllerin ömürleri sınırlıdır.Gölün şu anda en derin yeri ancak 7 metreyi buluyor.  Gölün 237 milyon metreküp su rezervi var. Ancak, sulanan alan 650 milyon metre küp su istiyor.  Gölümüzde suyun olmadığını; yetersiz olduğunu söylüyoruz. Ama durum pekte öyle değil.

237 milyon metreküp su rezervi olan gölümüz, %95’lik kapasite ile doluydu. Yani dolu haliyle bile sulamaya yetersiz olduğu açıkça görülmektedir. Buna birde 7 metrelik derinliğin olması da ayrı cabası. Gölün fazla derin olmaması, sıcaklarda buharlaşmanın fazlaca olmasını sağlıyor. Şimdi bu bilgiler ışığında şu soruların yanıtlarını arayacağız.

a)Yapay gölümüzün ömrü bitti mi?

b)Bittiyse ne yapabiliriz?

c)Gölü yok mu sayacağız?

Bu sorulara yanıt ararken, her halde gölü yok sayma  şıkkını kabul etmeyeceğiz. O halde Işıklı Gölünden yararlanmak için KISA VADELİ, ORTA VADELİ ve UZUN VADELİ çözüm yollarını konuşmalıyız…

SELAHATTİN AYDOĞMUŞ (Gümüşsu sulama birlik başkanı):

Son yıllarda iklimimizde belirgin bir değişiklik olmaktadır. Daha kurak sezonlar yaşamaktayız. Önümüzde duran gölümüz için ya su kaynaklarımızı artıracağız, yada suyun kullanımında akılcı çözümler üreteceğiz. Gölün su kaynaklarını bırakın artırmayı, azalmasının önüne geçebilsek te başarı. Üstelik, suyun kalmadığını söylemek mümkün değil. Resmi veriler, göl rezervinin %95 oranında dolu olduğunu gösteriyor bizlere. Doluluğun bu boyutlarda olması bile suyun yetersiz olmasına engel değil. O halde

 a)Suyu daha akılcı kullanacağız. Bu konuda en fazla sorumluluk sulama birliklerinin. Bizler sulama birlikleri olarak çiftçilerimize adil bir şekilde ve gerektiği kadar su vermenin yollarını bulmalıyız.

b)MÜNAVEBELİ EKİM, olmazsa olmazımız olmalı. Gölün rezervi tamamen dolsa da sulanacak alanlara yetmiyor. O halde, ayçiçeği gibi çok su isteyen ürünlerle daha az su isteyen ürünlerin ekiminde MÜNAVEBEYİ uygulamalıyız. Geleceğimiz, MÜNAVEBELİ EKİMDE. Bizler bunu nasıl uygularız? Bu konuda sorumlu olanlar, (birlikler, ziraat odası, çiftçiler) birlikte çözüm üretmeliyiz. Haş haş gibi, pancar gibi… Onlara benzer çözümler üretmeliyiz.

c)Birde göldeki işgalciler var. Gölün önemli bir alanında işgalciler tarımla uğraşıyor. Bu alanın önlerini bentlerle kapattılar. Bu alanlar açılırsa; yani işgalciler gölden çıkarılırsa kapasite %50 artacak. Bu kısa vadeli bir çözüm. O halde kısa vadeli çözümle kapasitemizi %50 artırmalıyız. Sonra Gölün altının temizlenmesi çabalarımızı sürdürmeliyiz. Bu konuda görev, başta Sayın Belediye Başkanımıza ve siyasilerimize düşmektedir. Dedi.

 

AYHAN DEMİRDÖĞER:  Söz sırası Baklan Sol Sahil Sulama Birlik Başkanına geldi. Başkan DEMİRDÖĞER, sulamada en büyük hatanın ve sorumluluğun SULAMA BİRLİKLERİ ile ÇİFTÇİLERİN olduğunu söyledi. Başkan DEMİRDÖĞER; “ Sayın AYDOĞMUŞ’un söylediğine katılmamak mümkün değil. MÜNAVEBELİ EKİM, bizlerin ve çocuklarımızın geleceğinin kurtulması anlamına gelir. İlk etapta çiftçimiz buna karşı çıkabilir. Onlara kısa vadede zarar gibi görünen MÜNAVEBELİ EKİM ile geleceğimizi kurtaracağımızı anlatmalıyız. Bunu anlatabilir ve birlikte uyum içersinde uygulayabilirsek, suyu beli oranda yeterli hale getirebiliriz dedi..

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak