Son Dakika
28 Haziran 2020 Pazar

ÇİVRİL İLÇESİNDE TARIMGATE !

15 Ekim 2016 Cumartesi, 07:22

Çivril İlçe Tarım Müdürlüğünde skandal olarak adlandırılacak bir  eylem.

1 himg_7962aziran 2016 tarihinde gıda denetimindeki uygulamalarda SKANDAL dedirtecek uygulama .

1 Haziran 2016 tarihinde Çivril İlçe Tarım Müdürlüğüne bağlı ekipler, gıda denetimleri yapmışlardı. Yapılan incelemelerde 5 işletmenin numunelerindeki köftelerde KANATLI ETİ bulunmuş, adı geçen 5 firmaya da para cezası kesilmişti. Bu firmalardan 3 tanesi, tarım Bakanlığınca Ülke kamuoyuna teşhir edildi. Ceza alan diğer iki firmanın Bakanlığın listesinde olmaması, hem ceza alanları, hem de konuyu haber yapan yerel basının dikkatini çekmişti.

İKİ FİRMA KORUNARAK BAKANLIĞA GÖNDERİLMEMİŞ

       ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ olarak bizler, Bakanlığın üç işletmeyi teşhir etmesi üzerine diğer iki firma ne zaman teşhir edilecek? Bunlar bakanlığa gönderilmedi mi? Sorusunu sorduğumuzda, aldığımız yanıt  şu oldu: “Bizler bakanlığa gönderdik, bakanlık beklide sonra yayınlayabilir.”

İlçe Tarım Müdürlüğünden bu yanıtı alan ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ, bu ifadenin doğruluğundan şüphe ettiği için konuyu birde (BİMER) aracılığı ile araştırmak istedi. BİMER’e yaptığımız başvuruya cevap geldi.

06 Ekim 2016 tarih, 4381-12892 sayılı yanıtta özetle şu ifade yer aldı.

“01/06/2016-30/06/2016 tarihleri arasında Çivril İlçe tarım Müdürlüğü ekiplerince gıda denetimlerinin yapıldığı; yapılan denetimlerde Bakanlığa teşhir için bildiriminde bulunulmamıştır. Yapılan söz konusu şikayet üzerine, (ceza alan bir işletmenin şikayeti) Çivril İlçe Tarım Müdürlüğü gıda denetimi bölümünde görevli Faik Gürün KÖSEOĞLU, şikayete konu hususlarda ifadesi alınmıştır. Bunun üzerine 3 işletme tarafımıza bildirilmiştir. İki işletme bildirilmemiştir. Konuyu incelememiz üzerine, bu iki işletmenin incelemelerinin dosyaları da 06/09/2016 tarihinde gönderilmiştir. Bu iki dosyanın gecikmesinin SEHVEN olduğu iddiasında da bulunulmuştur.”

Buradan anlayacağımız husus şudur. Bakanlık ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİNE diyor ki; “Sizler bizlere bilgilenmek için yazmadan önce Çivril’deki bir işletme, Denizli İl Tarım Müdürlüğüne şikayette bulunmuştur. Bu şikayete kadar bizlere ulaşmayan cezalandırılmış firmaların dosyaları, şikayet üzerine üçü bakanlığımıza göndertilmiştir. Yaptığımız incelemelerin ardından ve sizlerin başvurusu üzerine yaptığımız incelemenin sonucu, diğer iki dosya da “UNUTULMUŞ” gerekçesiyle bizlere gönderilmiş olup, adı geçen görevli hakkındaki soruşturma devam etmektedir…

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRU SÖYLEMİYOR

Bizlerden önce, ceza alan bir firma İl Tarım Müdürlüğüne 05 Eylül tarihinde başvuruda bulunarak, bizler cezalandırıldık. Bakanlık tarafından da teşhir edildik. Ancak bizlerle birlikte cezalandırılan birkaç firma Bakanlık tarafından teşhir edilmedi. Bu uygulama haksızdır.  Bu firmalar bakanlığa bildirildi mi? Bakanlığa bildirildi ise, Bakanlık bunu neden yayınlamadı? Sorularının sorulduğu dilekçeye gelen cevap, kamuoyuna GERÇEKLERİ SÖYLEMEYEN cevap oluyor.

İlçe Tarım Müdürlüğünün imzasını taşıyan cevapta özetle,  adı geçen 5 firmanın  da bakanlığa bildirildiği, diğer iki firmanın ileri tarihlerde Bakanlık tarafından yayınlanabileceği tespit edilmiştir. Denilmiştir.,

Yani bu açıklamalarda İlçe Tarım Müdürlüğü, denetlenen tüm numunelerin 5 Eylülden önce Bakanlığa gönder,ildiğini; gecikmenin ve açıklamanın sorumlusunun bakanlık olduğunu söylüyor.

Çivrilin Sesi Gazetesine Bakanlığın gönderdiği yazıda da ise, “adı geçen 5 firmadan 3’ünün 5 Eylülden önce değil; aksine şikayetten yani  Eylülden sonra ancak üçünün gönderildiğini, diğer ikisini de bakanlık olarak araştırdığımızda da UNUTMUŞUZ gerekçesiyle daha sonraları gönderildiği açıklanıyor.

GÖREVLİ MEMUR KİMİ veya KİMLERİ KORUYOR

Gerek Bakanlığın Gazetemize gönderdiği; gerekse İlçe Tarım Müdürlüğünün Vatandaşa gönderdiği yazılardan anlaşılan, İlçe Tarım Müdürlüğündeki Faik Gürün KÖSEOĞLU’nun, numuneleri bakanlığa göndermediği, yapılan şikayetler üzerine yinede bazsı firmaları koruyarak gönderimde bulunduğu tespit edilmiştir.

VATANDAŞIN SAĞLIĞI KİMLERE EMANET ?

Bu yazışmalar gösteriyor ki, Çivril İlçe Tarım Müdürlüğünde gıda denetimi yapan görevli, istediğini bakanlığa gönderiyor, istediğini göndermiyor. Vatandaşın sağlığı önemli değimli?

Israrla bazı firmaların korunduğu iddiası, bu açıklamalardan sonra daha da güçleniyor. Birileri korunuyor mu? Korunuyorsa neden ve neyin karşılığında korunuyor. Vatandaşın sağlığını koruyacak görevliler, görevlerini yapmıyorlarsa bu görevlerinde durmaya devam edecekler mi?

Çivril kamuoyunda TARIMGATE olarak anılacak olan bu konu hakkında Bakanlık nezdinde yazışmaların, şikayetlerin giderek arttığı haberlerini alıyoruz. TARIMGATE olayındaki gelişmeleri sizlere sıcağı sıcağına aktarmayı sürdüreceğiz…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak