Son Dakika
26 Mayıs 2020 Salı

IŞIKLI GÖLÜNÜN KURTULUŞ REÇETESİ BÖLÜM 5

15 Ekim 2016 Cumartesi, 07:46

IŞIKLI GÖLÜNÜN KURTULUŞ REÇETESİ

Toplantı, katılıdsc_1146mcıların çeşitli konularda konuşmaları ile devam etti ve karar aşmasına gelindi. Toplantı sonunda şu başlıklarda adım atılmasına karar verildi.

1-Işıklı Gölünde REZERV ALANININ artırılması. (işgalcilerin gölü işgallerine son verilmesi)

2-KÜFİ BARAJININ mutlaka yapılması

3-KAPALI SULAMA SİSİTEMİNE  geçilmesi

4-Sulama Birliklerinin, her zamankinden daha titiz SULAMA PLANLARINI  yapması

5-SAATLİK SULAMA uygulamasına geçilmesi

6-MÜNAVEBELİ EKİM.

 

 

Bu kararların ardından söz alan Çivril Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN,

“üzerime düşen görevi derhal yerine getireceğim. İlgili Bakanla, DSİ Aydın bölge ile görüşüp bu kararlarımızı ve taleplerimizi kendilerine iletip, bunların oluşumunda çaba sarf edeceğim. Gerekirse tim siyasilerimizle birlikte bu adımları atabiliriz. Dedi.

Bu toplantının akabinde kurban bayramı tatili girdi. Bizlerde konunun takipçisi olarak Çivril Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN’e sorumuzu yöneltip, ne yapıp yapmadığını öğrenmek için sorumuzu sorduk.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ:  Sayın Başkan. Işıklı Gölü havzasındaki işgalciler; yani havzanın belli bölümlerini tarım arazisi olarak kullanan işgalciler çıkartılırsa, gölün rezervinin %50 oranında artacağı iddia ediliyor. İşgalcilerin çıkartılması da DSİ’nin atacağı adım sanırım… GÜRCAN GÜVEN: İşgalcilerin çıkartılması yetmiyor. Çıkartılmasının ardından bu alanın birer, ikişer metre derinleştirilmesi gerekiyor. Buda 150 milyon metreküp harfiyat   demek. Bunun içinde 160 trilyon liraya ihtiyaç var. Asıl sıkıntı orada.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ:  Gölün altının temizlenmesi hem uzun vadeli bir iş, hem de çok pahalı bir iş. Uzun vadeli gölün dibi temizlenebilir mi? Bu konudaki girişimler devam ededursun. Kısa vadeli işlerden birincisi   işgalcilerin çıkartılması, diğeri de MÜNAVEBELİ EKİM denilmişti. Bu konuda neler yapılabilir? Sizler neler yapabilirsiniz?

GÜRCAN GÜVEN: Bizler münavebeli ekim konusunda Bakanlığa yazımızı yazdık. Bayramdan önce Bakan Yardımcısı ile görüştüm. Sayın Bakan Yurt dışında idi. Daha sonra Aydın Bölgeye gittim. Bu konularla ilgili girişimlerde bulundum. İşin önemli bir kısmı Bakanlıkla ilgili.  Orman Bakanlığı ile ilgili. İşin bir kısmı ise mahalli sulak alan komisyonunu ilgilendiriyor. Buradan çıkacak yazının ardından Bakanlığın girişimlerini bekliyoruz.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ: Münavebeli ekim konusunda Ziraat Odasının yanı sıra Sulama Birliklerinin de katkısı gerekiyor. Bu katkı, sulama birliklerinin az su isteyen ürünlerin ekiminde su ücretinin oldukça düşük; çok su isteyen ürünlerde ise oldukça yüksek ücret alınması gibi yöntemle de münavebeli ekim politikasına katkıları olabilir. Bunu başta Çivril Ziraat Odası, Sulama Birlikleri ile görüşülerek böyle bir politika izlenebilir mi?

GÜRCAN GÜVEN:  Olabilir. Tabii bir taraftan da kanunlarda konu ile ilgili düzenlemeler yapılması gerekiyor. Sulama birlikleri ve ilgili kurumlarla münavebeli ekim konusundaki teşvikler ve uygulanabilirliği konularında toplantılar yapmayı düşünüyorum. Bu konuyu ilgili kurumlarla görüşerek adımları atmalıyız. Bu ova, bu çiftçiler bizim. Ovamızın verimliliğinin devamı için eklimizden geleni yapacağız. Sulama birlikleri, Ziraat Odamız ve çiftçilerimizde ; herkes  üzerine düşeni yapmalı. Sorun büyük. Sorun çok ciddi. Bu sorunu hep birlikte bizler çözebiliriz. Her şeyi Bakanlıklardan, karşıdaki kurumlardan beklemenin çok doğru olmadığını düşünüyorum…

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak