Son Dakika
18 Kasım 2019 Pazartesi

Miryokefalon (Myriokephalon) ANADOLUNUN TAPUSU

15 Ekim 2016 Cumartesi, 08:26

Çivril Belediyesi, 20 yıl aradan sonra Miryakephalon sempozyumu düzenledi.

Anad5olu’nun Türkler tarafından yurt edinilmesi açısından büyük önem taşıyan savaşların başında Myriokephalon Savaşı gelmektedir. Savaşın yapıldığı yer konusunda farklı zamanlarda, araştırmacılar tarafından çelişkili iddialar ortaya atılmış, hâlen daha yeni iddialar da gündeme getirilmektedir.

Miryokefalon (Myriokephalon) Savaşının cereyan ettiği yerin neresi olduğu yönünde günümüze kadar kesin bir kanıya ulaşılamamıştır. Savaşın yeri hakkındaki bilgiler sadece; bizzat savaşın içerisinde yer alan Niketas Khoniates’in kaleme aldığı Historia adlı eser ile Bizans İmparatoru Manuel Komnenos’un İngiliz Kralına yazdığı savaşın anlatıldığı mektupta bulunmaktadır.

Bu tartışmalara Çivril bundan tam 22 yıl önce katıldı.

İlki 17 Eylül 1995 yılında yapılan Miryokefalon (Myriokephalon) sempozyumları, bu güne kadar çeşitli tarih ve yerlerde 11 kez yapıldı. 11.cisinin 2011 yılında yapıldığı sempozyumlara uzunca bir süre ara verilmişti.

5 yıl aradan sonra Çivril Belediye Başkanlığı, 12.Miryokefalon (Myriokephalon) sempozyumunu 7 Ekim 2016 Cuma günü Çivril Halk Kütüphanesinde gerçekleştirdi.

Halk Kütüphanesinde yapılan sempozyuma Çivril Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN ev sahipliği, yaparken, Çivril Kaymakamı Orhan BURHAN,Çivril Belediye eski Başkanlarından Hakkı ASLAN (sempozyumu ilk başlatan başkan),) PAÜ’den Prof. Dr. Yusuf KILIÇ
PAÜ fen ve edebiyat Fakültesi-tarih-eskiçağ tarihi anabilim dalı başkanı Profesör Turgut TOK, PAÜ’den  Doç.Dr. Hasan KARA katıldılar.

Sempozyumun açış konuşmasını Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN yaptı. Başkan GÜVEN, “Bu savaşın yeniden anılması, gün yüzüne çıkarılmasın katkıda bulunanlara teşekkür ederim. Bu savaş, ANADOLU’nun Türk Yurdu olmasının adıdır. Nasıl MALAZGİRT meydan muharebesi Anadolu’nun kapısının Türklere açılışının simgesi ise, Miryokefalon (Myriokephalon) zaferide ANADOLU’nuın tapusunun alındığı tarih olarak bilinmektedir. Bu savaşların Çivril İlçemizin sınırları içinde olma olasılığı da bizleri fazlasıyla heyecanlandırıyoe “ dedi.

Çivril Kaymakamı Orhan BURHAN’da yaptığı konuşmada,  “ günümüzü iyi anlayabilmek için geçmişimizi iyi anlamamız gerekiyor Bu büyük zaferi canlı tutmak, milli ve manevi hassasiyetlerimizi en üst düzeyde yaşadığımız bu günlerde milletimize verilebilecek en büyük hizmetlerden birisidir” Dedi.

Daha sonra söz sırası sempozyuma katılan öğretim üyelerinin konuşmalarına geçildi.

Sempozyum öncesi bazı öğretim üyeleri alan gezilerini yaparken, büyük bir kesim ise 9 Ekim 2016 Pazar günü Küfi ve Düzbel’de alan gezilerini gerçekleştirdiler.

9 Ekim 2016 Pazar günü sabahın erken saatlerinde alan gezisi yapan grup, Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN önderliğinde harekete geçti. Çivril sınırları içinde savaşın geçtiği yer olarak iddia edilen iki alanda da yürüyüş gerçekleştirildi.5 Kilometrelik Küfi yürüyüşünün ardından, savaşın olduğu yer olarak iddia edilen ikinci yer olan DÜZBEL’e  geçildi. Burada Çivril’den gelen gruba, Afyonkarahisar Kızılören Belediye başkanı Ali EROL’da katıldı.

Bu etkinlikle birlikte Çivril, Miryokefalon (Myriokephalon) zaferinin topraklarında gerçekleştiği iddiasını 12. Defa haykırmış oldu.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak