Son Dakika
29 Haziran 2020 Pazartesi

VATAN PARTİSİ: SURİYE, IRAK ve İRANLA YAKINLAŞMALIYIZ

20 Ekim 2016 Perşembe, 17:32

Vatan Partisi Genel Sekreteri Osman YIlMAZ, Çivril’de basın toplantısı düzenledi.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Osman YILMAZ, Parti binasında basın toplantısı düzenledi. YILMAZ basın toplantısında şunları söyledi:

Bugün Partimizin çalışmalarını değerlendirmek için Denizli’ye;  oradan da Çivril’e geldik.

Türkiye, üçüncü gününe giren Musul harekatı, bir yandan da başkanlık tartışmalarıyla yoğun bir gündemin içersinde. Musul harekatı, ABD ve koalisyon güçleri, IŞİD’i temizlemek bahanesiyle başladı. Halbuki Amerika hiçbir zaman hedefi IŞİD’i temizlemek, gerici teröre karşı mücadele etmek değil. Oradaki amacı,  orada kurduğu bir kukla devlet var. Bu kukla devleti garantiye almak için, oradaki topraklarını genişletmek için, MUSULU PAYLAŞMA amacıyla operasyon yürütüyor. Burada da Türkiye’ye çeşitli tehditler var. Biz zaten burada bir savaşın içersindeyiz.  Türkiye, güneyimizde oluşturulmaya çalışılan ABD’nin Türkiye’nin güney hattını kapsayan bir koridor oluşturma  çabası içersinde, Türkiye’de FIRAT KALKANI harekatı ile bu projeye ciddi bir şekilde karşı duruşunu sergiliyor.

İşte buna MUSUL’dan bir cevap verilmeye çalışılıyor. Musul’dan Türkiye’yi dışta tutan bir tartışma devam ediyor.

Musul meselesinde Cumhurbaşkanının ve Hükümetin yaptığı açıklamalar, Türkiye ve Irak’ı birbirinden uzaklaştıran,  Irak Devletinin güvenliğine saygı göstermeyen; mezhep eksenli açıklamalar Türkiye’nin elini zayıflatan ve bölgemizin bölünmesine hizmet eden açıklamalar.

Zaten burada şii-sunni, Türk-Kürt-Arap eksenli Irak’ın bölünüp parçalanması söz konusu iken, Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalar Türkiye ile Irak’ı birbirinden uzaklaştırıyor. Bu  şu açıdan önemli. Irak’ı, Suriye’yi ve Türkiye’yi parçalamaya çalışan merkez, aynı merkez. Onun adı da ABD. Dolayısıyla bizleri bölge ülkelerinden uzaklaştıran her açıklama Türkiye’nin elini zayıflatan açıklamadır. Biz Türkiye olarak PKK ile, FETÖ ile ve İŞİD ile mücadele edip başarılı olmak istiyorsak, Suriye, Irak ‘ta istikrar istiyorsak, çıkış yolumuz tektir. Türkiye’nin Suriye ile, Irak ile İran’la ve Rusya ile işbirliğine girip ortak cephede birleşmesi. Çünkü   hepimizin düşmanı ortak. Amerika gelmiş Suriye’yi ve Türkiye’yi bölmeye çalışıyor.  Hepimiz biliyoruz. Ülkemizde silahlı bir darbe girişiminde bulundu. PKK’yı besleyip üzerimize salıyor. İŞİD’i üzerimize sürdü. Türkiye buna PKK’yı hendeklere gömerek, 15 Temmuz direnişini göstererek cevap verdi. Suriye’nin kuzeyindeki o koridora müdahale ederek cevap verdi.

Nihai zafer istiyorsak, Irakla başlayan heyetlerle görüşmelerin geliştirilmesi, Uzunca uğraşlarla (bunda partimizin katkısı büyük) Suriye’ye Dışişleri Bakanlığının  heyet göndermesi gündemde. Vatan Partisi, bu konularda önemli görevler üstlendi. Rusya, Türkiye ile ilişkilerimizin normalleşmesinde VATAN PARTİSİNİN ROLÜ BÜYÜK diyerek bizlerin rollerini açıkladı.

Vatan partisi bir batı Asya programıyla tüm bölgeyi birleştirmek ve Dünya çapında büyük bir güç merkezi aratmak için projesi hazır bir partidir. Bu projemiz, sadece program olarak kalmıyor. Uğraştığımız, şimdiden belli başarılar elde ettiğimiz bir proje.Türkiye’nin düşmanları içte ve dışta bizleri bölmeye şiddetle çalışıyor. Şu anda Musul olayında bizleri dışarıda tutmaya çalıuşıyorlar. Türkiye, Musul’un paylaşılmasına karşı çıkmalıdır. Irak’ın toprak bütünlüğüne; Musul’un Irak’ın bir parçası olduğu tezine sahip çıkmalıdır. Irak’lada görüşmeler yapılmalıdır ki, Vatan Partisi olarak üzerimize düşeni yapıyor ve yapmaya da devam edeceğiz. Bizler Vatan Partisi olarak kendimizi Ülkemizin düşmanlarına karşı (PKK, FETÖ, İŞİD’e karşı) mücadelenin merkezinde görüyoruz. Siyasetleriyle merkezdeyiz ve bu kavganın merkezindeyiz.

Ülkenin karşı karşıya olduğu tüm savaşlara, tüm mücadelelere VATAN SAVAŞI penceresinden bakıyoruz. Mehmetçikle aynı cepheden bakıyoruz.

Onun için, Sayın Devlet BAHÇELİ’nin ateşlediği başkanlık tartışmalarını da tehlikeli buluyoruz. Bu tartışma, Türkiye’yi bölen; Türkiye’nin iç cephesini bölen bir açıklama. Türkiye PKK’ya karşı, FETÖ’ye karşı tek vücut olmuşken, bu açıklama, Türkiye’yi bölen bir açıklama oluyor. Türkiye’nin derdi başkanlık değil. Türkiyenin derdi, Suriye’de operasyon yürüten Mehmetçik. Türkiye’nin derdi, Irak’ın kuzeyinde ki yani BAŞİKA’daki askerlerimizdir. Kargaşanın sona ermesi için, terörle mücadelenin başarıya uğramasının derdindeyiz. Bunlarla uğraşırken fırsattan istifade ederek başkanlık tartışmalarını Ülkenin gündemine taşımak, verilen vatan savaşını sekteye uğratan bir tartışma olur. Vatan Partisi olarak buna izin vermeyeceğimizi buradan açıklıyoruz. Buradan uyarıyoruz. Vatan savaşını zaafa uğratacak hiçbir tartışma, Ülkemizin yararına değildir. Biz bu savaşın başarıya ulaşması için elimizden geleni yapacağız ve yapmaya da devam edeceğiz. Başkanlık sistemi tartışılmaya başladığı andan itibaren, FETÖ’ye karşı, PKK’ya karşı mücadele Ülke gündeminde gerilere düştü. Bu tartışma hem hayaldir, hemde Türkiye’nin yararına bir tartışma değildir. Ülkemizde 1876’dan beri meclis geleneği vardır. Tarihsel birikimi itibarı ile Türkiye yabancı bir sistemi uygulamaz. Bu hayallerle Türkiye’yi meşgul etmek, ancak PKK’ya, FETÖ’ye ve ABD’ye yarar.  Bunun yerine Suriye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermek, Suriye, Irak, İran ve Rusya ile aynı cephede bulunma günüdür.

GENÇ ÇİVRİL: Erken seçim gündemde mi?

Osman YILMAZ: Erken seçim tartışılmaları başladı. FETÖ mücadelesi sürerken, AKP, CHP, MHP ve HDP’de de FETÖ’cü parlamenterlerin olduğu iddia ediliyor. AKP erken seçimle bunları temizlemek için hazırlıklar olduğunu biliyoruz. Bizler erken seçim olursa da programımızla seçime hazırız…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak