MÜNAVEBELİ EKİM OLMAZSA OLMAZIMIZ

27 Ekim 2016 Perşembe, 23:56

İl Tarım eski Müdür ve Baklan Belediye Başkanı Yusuf GÜLSEVER’de Işıklı Gölünün çözüm yolları ile ilgili düşüncelerbaklan-bld-bskini kamuoyu ile paylaştı.

Başkan GÜLSEVER, Çivrilin Sesi Gazetesinin Işıklı Gölü ve MÜNAVEBELİ EKİM konusundaki sorularını yanıtladı.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ: Sayın Başkan. Sorunumuz Işıklı Gölü. Siz, uzunca bir süre İl tarım Müdürlüğü yaptınız. Bu gölün sorunlarını, bu ovanın tarımla ilgili sorunlarını biliyorsunuz..

BAKLAN BELEDİYE BAŞKANI: Evet. Bu göl yaklaşık55 yıl önce oluşturuldu. Bu güne kadar hiç müdahalede bulunulmadı. Eğer Gölü kurtarmak için çalışmalar yapmazsak, gölde yaşayan canlıları yok etmiş olacağız. Gölün ovada oluşturduğu aromayı yok etmiş olacağız. Gölümüz, sadece Çivril ve Baklan ovası yararlanmıyor. Çal, Sarayköy ovasıyla birlikte Söke ovasının da vazgeçilmezidir.

BAKANLIKTA GİRİŞİMLERDE BULUNDUK.

Yaşanan sorunları biliyor ve birlikte yaşıyoruz. Onun için yaklaşık bir ay önce Bakanlığa bu konuda girişimde bulunduk. Hazırladığımız raporu sunduk. Gölün temizlenmesi gerektiğini; su tutma kapasitesinin kısa sürede artıracak olan İŞGAL ALANLARININ BOŞALTILMASINI içeren bir rapor sunduk. Bu konuda gerekli yerlere gerekli talimatların verildiğini biliyoruz. Umarım kısa bir sürede çalışmalar başlayabilir.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ: Sayın Başkan. Çivril’de Baklan Sol Sahil ve Gümüşsu Sulama Birliklerinin de katıldığı, Çivril Belediye Başkanının başkanlığında toplantı yapıldı. Bu toplantıda sözünü ettiğiniz konularıda içeren çözüm yolları üzerinde duruldu. Bunlara ilaveten MÜNAVEBELİ EKİM özellikle üzerinde durulan konu oldu. Siz bu konuda ne diyorsunuz?

YUSUF GÜLSEVER: Münavebeli ekim suyun yetmesi için olmazsa olmazımız. Gölün suyu ne kadar artarsa artsın, bu ürün dokusuyla yetme şansı yok. Ayçekirdeği ovayı adeta işgal etti. Vatandaş ekonomik değerinden dolayı bunu tercih ediyor. Ama böyle giderse sadece kendi ovamızı değil, Söke ovasına kadar uzanan alanın sulanmasında veya başka deyişle susuz kalmasında rolümüz büyük olacak.

MÜNAVEBELİ EKİM deyince, aklımıza pancar ekimi veya haş haş ekimi gelmelidir. Çiftçiye bu ürünleri ekmeyin denilmeyecek. Ancak, ekonomik değeri olan, suyu az isteyen alternatif ürünlerin ovamıza girme zamanı geldi. Bu konuda ilgili kurumlara büyük görevler düşmektedir. Münavebeli ekim, toprağımızın daha uzun vadeli ve verimli kullanılması demektir. Münavebeli ekim, suyumuzun ekip diktiğimiz ürüne yeterli hale gelmesi demektir. Kimse oturduğu dalı kesmez. Kimse ekmek teknesini yok etmez. Onun için eğitim çalışmaları da yaparak, çiftçimize MÜNAVEBELİ EKİM konusunda bilgiler vermeliyiz. Onlara vereceğimiz doğru bilgiler, çiftçimizin toprağını, suyun ve gölün ürünlerini uzunca bir süre kullanmasını sağlar. Su hayattır. Bizler bu hayatı sürdürmek için suyumuzun sürekliliğini ve yeterliliğini saplamak durumundayız.. Bu konuda devletin yapacaklarının yanında, biz çiftçilerinde yapacakları vardır. Bunların başında MÜNAVEBELİ EKİM gelmektedir…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak