HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONASI

20 Mart 2017 Pazartesi, 15:41
HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONASI

Sporda Türkiye şampiyonlukları yaşayan bir ilçe Çivril.

Voleybolda okullarımız Türkiye şampiyonluklarını getirdiler. Güreşte dünya derecelerini getirdiler. Ama zeka oyunlarında ilkleri yaşıyoruz.

Daha düne kadar briç nedir bilmezken bugün Çivrilli çocuklar dünya şampiyonası için mücadele veriyor.

8-15 Temmuz tarihleri arasında Slovakya da düzenlenecek olan Avrupa Gençler Şampiyonasına Çivril’den başarılı 6 çocuk katılacak.

Genç Milli Takım kadrosunda U16 takımında Çivril’in gururu U.Görkem EREN, Toygar T. ALTUN, Serdal BORA, İzzet Çağan ER, i Aykan ATİLLA, Halil KEYİK yer alırken yedeklerde ise Işıl YAŞAR, Ümran Zeynep BAKAR, Artun ÇETİNKAYA, Yiğit Ali KELEŞ, Egemen ÇİVİCİ ve Duru Naz MUTİ yer alıyor.

         Avrupa Gençler Briç Şampiyonasında ilk 6’ya girmeyi başaran takım 2018 Dünya Şampiyonasına katılma hakkı kazanacak.

Türkiye de ilk kez U16 Briç Turnuvası 2016 yılında Mersin de düzenlenmiş ve Çivril’den Umut Eren ve ortağı Osmaniye Kadirli ilçesinden Toygar Tuncay ALTUN 1.lik kupasını ilçemize kazandırırken kızlar kategorisinde Ekin ASLAN ve ortağı Nida Su TEKE ise 2.lik kupasını almışlardı.

Çocuklarda görülen bu başarılar Çivril’de bir dernek kurmaya itti ve başkanlığını Dr. İlhan EKSE’nin yaptığı Çivril Briç ve Zeka Oyunları Kulübü Derneği kuruldu. Dernek başkanlığı yanı sıra çocuk doktoru olan İlhan EKSE derneğe neden ihtiyaç duyduklarını şöyle açıklıyor; “Briç çok faydalı bir zeka oyunudur. Briç masa başında oynanan bir oyun olsa da aslında bir zihin sporudur. Öğrenilmesi sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte uzman birinden eğitim alınması gerekmektedir. Çivril’de de bu oyunda çocukların ne kadar başarılı olduklarını gördük. Genel de babalarından briç öğrenen çocuklara  iyi bir eğitim vermek hem de briç zihin sporunu yaygınlaştırmak amacı ile derneğimizi kurduk. Şuan derneğimizde briç eğitimi alan çocuklarımız da okullarda ders ortalamaları 90-95 olan çocuklarımız. Anne babalara önerim çocuklarını briç oyununa yönlendirsinler hatta anne babalar da derneğimize gelerek briç oynamayı öğrenebilirler.”

Kurs alan çocuk sayısının giderek arttığını büyükler içinse akşamları vakit geçirebilecek güzel bir hobi olduğunu belirten Dr. EKSE; “15 tane kurs alan çocuğumuzun yanı sıra 15 çocuğumuz da yeni dönem kurs için kayıt yaptırdı ve toplam 30 çocuğumuz kurs alıyor. Derneğimizde ise kayıtlı 25 üyemiz bulunuyor ve belediyenin tahsis ettiği yeni dernek binamızın açılışını yaptıktan sonra büyükler için kurslarımızı yeni binamızda vermeye başlayacağız.”ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak