Son Dakika
21 Mayıs 2019 Salı

ÜNAL KARAOSMANOĞLU: PARTİM TARAFINDAN DESTEKLENMEM GEREKİYOR

24 Eylül 2018 Pazartesi, 06:49

Yaklaşan yerel seçimlerde CHP’den aday adaylığı   halk tarafından gündemde tutulan emekli PAŞA Ünal KARAOSMANOĞLU, basınla birlikte oldu.

Çivril’deki tüm basını bir yemekte bulundurmak için yola çıkan Ünal KARAOSMANOĞLU’nun toplantısında  ÇİVRİLİN SESİ, YEŞİL ÇİVRİL ve GENÇ ÇİVRİL yetkilileri  hazır bulundu.

Emekli PAŞA Ünal KARAOSMANOĞLU, basınla sohbetindeki konuşmasına, yerel seçimde ne düşündüğünü aktararak başladı. Kendi konuşmasının sonunda basına soru hakkı da tanıyan PAŞA ile görüşmede şu konular ele alındı.

     Ünal KARAOSMANOĞLU sözlerine şöyle başladı.

“Sizlerle bir araya geldik. Bu tür bir araya gelişlerin, görüş alışverişinde bulunmak, tereddütleri gidermek ve bilgilendirmek açısından yararlı olduğuna inanıyorum.

30 Martta yerel seçimler var. Bu nedenle esnafta ve zaman zaman basında ismim geçiyor. Bu konulara açıklık getirmek düşüncesiyle bir araya geldik. Davetimi kabul edip geldiğiniz için teşekkür ederim. Siyasete girerken CHP’yi bir mücadele alanı olarak seçmiştim. Öncelikle yerel seçimler beklenirken, erkene alınan genel seçimlere girdik. Vekillik seçimlerinde önseçimin doğru yöntem olduğuna inanan birisiyim. Milletvekili adaylığında önseçimin olmayacağı netleşince başka seçeneğim kalmadı.

HEDEF AÇIKLANMAZ

İlk basın açıklamasında hedefiniz nedir? Diye sordular Denizli’de. Bu soruyu yaklaşık iki yıl önce İlk olarak Çivril’in Sesi Gazetesinden Sebahattin Bey  Seraserli’deki yemekte sormuş ve Gazetelerinde yer vermişti.

DRT’te de bu soru sorulmuştu. Elbette hedefim vardı. Elbette içimde bir hedefim vardı. Ama bunu erken açıklarsam, geri dönülmezdi. Onun niçin bu günde taşıdığım şu düşüncemi açıklamıştım. “Toplumumuzun teveccüh göstermesi gerekir. Partimizin kararı önemlidir” dedim.

ADAY OLMAM İÇİN BENİ ARAYANLAR VAR

Önümüzde yerel seçim var. Bende esnafı dolaşıyorum. Mahalleleri dolaşıyorum. Şahsımı telefonla arayanlar var. Aday olup olmayacağım soruluyor. Aday olmam da isteniyor. Yerel seçimlerle ilgili de benim ismim geçiyor.

Şu anda CHP İlçe Başkanımızın resmi olmasa  da gayri resmi olarak bir adaylık durumu söz konusu. Dolayısıyla biz CHP’de çıkmış olan bir adayı desteklemek durumundayız.

2019-2020 yıllarında ciddi yatırımların olmayacağı açıklandı. Dolayısıyla seçilecek belediye başkanı 2 yıl hiçbir yatırım yapamayacak.  Bu koşullarda adaylığını açıklayan ve açıklayacak olanları da tebrik etmek gerekiyor. Bu arada siyasi gelişmelere göre ortamı takip edeceğim. Gelecekle ilgili durum neyi gösterir bilmiyoruz.

PAŞAM NEDEN ADAY OLMUYORSUNUZ?

Gerek esnaf, gerekse telefonla arayanlara, görüştüğüm insanlara  “Paşam neden aday olmuyorsunuz?”  Belediye başkanı adayı olmak istiyor musunuz? sorusunu soranlara şu cevabı veriyorum. Bu açıklamamı aylar önce ilçe başkanıma da söyledim..

PARTİM TARAFINDAN DESTEKLENMEM GEREKİYOR

24 Haziran seçim sonuçlarına baktığımızda, yerel seçimlerde  hiçbir partinin tek başına belediye başkanlığını alamayacağına inanıyorum. Bu nedenle ikinci, hatta üçüncü partilerle temas kurup, onların tabanının  da desteğini almak gerekiyor.

Ama bundan önce kendi partinizin tamamının bütün olarak desteğini almanız gerekiyor.

Dolayısıyla; Benim adımın geçebilmesi için İlçe örgütümün, İlçe Başkanımın, CHP mensuplarının benden mutabık olmaları lazım. Şu ana kadar böyle bir durum yok. Böyle bir durum gelişirse, İlçe Başkanım ve İlçe yönbetimimde “SENİNLE KAZANACAĞIZ” derlerse ben yine aday olduğumu ilan etmem.                                                                          

Kendimle ilgili konuyu 4 aşamalı olarak görüyorum.

Çivril Belediye başkan adaylığında benim adımın geçebilmesi için öncelikle partimizde tam desteği almam gerekiyor.

  • Dolayısıyla benim adımın geçebilmesi için ilçe örgütümün, ilçe başkanımın, CHP’nin mensuplarının şahsımla ilgili mutabık olmaları lazım.

Böyle bir durum oluşursa, bunun İKİNCİ AYAĞINA BAKARIM.

2-  24 Haziran seçimlerinde önemli bir oya sahip olan İYİ PARTİ yöneticileri ve tabanı ile de temasa geçerim.

3- ÜÇÜNCÜ olarak ta “belediye başkanı beldenin bileşenlerini bir araya getirmelidir” anlayışıyla diğer partilerin tabanlarıyla da temas kurup onlarında onayını almam gerekir. Çünkü bir belediye başkanı, seçildikten sonra sadece partisinin değil; ilçenin başkanı olacağı için, herkesin onayının alınması gerekir.

4- Son olarakta bunlarda olumlu gelişme olursa, İlçenin farklı partilere mensup akil insanlarıyla görüşüp, onlarında fikirlerini ve olurlarını almaya çalışırım.

Partim bende uzlaşırsa bu safhaları takip etmeyi doğru bulurum. Bunun dışında kendim aday olmam. Bu düşüncelerimi daha önceleri de her ortamda dile getirdim. Bugünde aynı görüşteyim.

 

ÖNSEÇİMİN YARARLI OLACAĞINA İNANMIYORUM

Denilebilir ki, “HERKESİN ADAY OLMA HAKKI VARDIR” ama ben şuna inanıyorum. Adına ön seçim deyin, ne derseniz deyin. Her halukarda kazanamayan tarafta bir kırgınlık oluşacaktır. Bundan da hem parti, hemde  kazanan adayın zarar göreceğine inanıyorum. Bu nedenle  önseçim gibi uygulamaların yararlı olacağına inanmıyorum. Adaylık konusundaki düşüncem bu. .

Sayın Ünal KARAOSMANOĞLU açıklamalarını tamamladıktan sonra soru alma bölümüne geçti.

ISITILIP ISITILIP GÜNDEME TAŞINMIYORMUŞ     

SORU: ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ:Öncelikle bu söyledikleriniz, birkaç haftadır ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİNDE yazdıklarımızı doğruluyor. Gazetemizde hiçbir zaman sizin  veya herhangi birisinin aday olduğu konusunda haber yapmadık. Ama sizin de dediğiniz gibi, nasıl vatandaşlar sizlere soruyorsa, gazete olarak bizlerede , CHP’deki aday adaylığı konusunda sorular sorup görüş bildirenler var. Bu görüşler üç isim üzerinde odaklanıyor. Dolayısıyla sizler istesenizde, istemesenizde CHP tabanınca aday adayısınız. Sayın Rıza ÇAVDAROĞLU’da aday adayı. Yani CHP tabanına göre Çivril Belediye Başkan adaylığı için CHP tabanında üç isim dolaşıyor. Şu ana kadar Partinizdeki aday adaylığı ve şahsınıza teveccühle ilgili sizin söyledikleriniz Çivrilin Sesi Gazetesinin  CHP’deki gelişmelerle ilgili hiçbir konuyu ISITILIP ISITILIP GÜNDEME TAŞIMADIĞINI gösteriyor.

Partinizde şu anda siz ne derseniz deyin, kimi desteklediğinizi deklere ederseniz edin, şu andan itibaren partinizin birlik olma şansı yok gibi görünüyor. Bu ayrışma varken CHP’nin önünde ÖN SEÇİM veya TEMAYÜL YOKLAMASI  olma zorunluluğu görünüyor gibi. Önseçimsiz VEYA TEMAYÜL YOKLAMASI olmadan , Genel Başkanınızda gelse, partinizde birlik olma şansı görünmüyor gibi.  Partinizde önseçim veya temayül yoklaması yapılırsa eğer. Partilileriniz çoğunlukla sizi isterse parti tabanına rağmen “YOKUM” mu diyeceksiniz?

TEK ADAYDA BİRLEŞMELİYİZ

ÜNAL PAŞA: Merkezin kararı ne olacak?  Hangi yöntemi uygulayacak bilmiyoruz. Ama benim için olmazsa olmaz faktör, TEK ADAYDA BİRLEŞİLMESİ.

Bunun kim olacağı çok önemli değil. Ahmet olur, Mehmet olur. Hiç önemli değil. Önemli olan CHP’nin tek adayda birleşmesidir. Bugün ilçe başkanı gayri resmi olarak adaylığını açıklamış. Bu durumda bana düşen, onu desteklemektir. Ama süreç neyi gösterir? Kendisi daha sonra nasıl bir karar alır? Bu konuları görmek gerekiyor.

Ama ismimin geçmesinden dolayı öncelikle Çivril’e teşekkür ederim. Bu benim için güzel bir olay. Aday olsanızda, olmasanızda insanlar teveccüh gösteriyorsa bu bir onoredir.

Şahsımın talep edilmesini yok sayamam. Demekki benim çalışmalarım, ilkelerim bir karşılık buluyor.

UNVAN ARAYIŞINDA OLMADIM

Ben hiçbir zaman Unvan arayışı içersinde değilim. Zaten benim saygınlık duyulan bir ünvanım var. EMEKLİ GENERAL.

Yeni kazanacağım bir ünvana ihtiyacım yok. Şartlar değişir. Bende mutabık kalınırsa, ilçe yönetimimin, ilçe başkanımın, partililerimin, Genel merkezimin kararları doğrultusunda hareket ederim.

 Ben bunu Sayın Ömer KÖSEOĞLU ile geçen hafta sizin yazdığınız yazı üzerine yaptığımız konuşmada da söyledim.

Partime zarar verecek davranışlara girmem dedim. Dolayısıyla karar Ömer KÖSEOĞLU lehine verilirse sonuna kadar desteklerim. Ama başka gelişmeler olursa eğer, onu bilebilmek şimdilik mümkün değil. Eğer şahsımla ilgili gelişme olursa, önceki belirttiğim 4 koşulda çalışmalarımı sürdürürüm. Şartlar oluşmadan da adaylığı açıklama gibi durumlara girmem…

 

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak