Son Dakika
28 Haziran 2020 Pazar

MERA ÜZERİNE KONUTU KİM YAPTI?

04 Ekim 2018 Perşembe, 14:26

Çivril’in Çandır Mahallesinde, mera üzerine konut yapıldığı, vatandaşlar tarafından iddia edildi.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ’ne gelen Çandır Mahallesi sakinleri, mahallelerinde MERA üzerine konut yapıldığını, üstelik bu konutun ÇİVRİL BELEDİYESİ tarafından gelir sahibi olan bir vatandaşa hibe olarak  yapıldığını iddia etti.

ÇANDIR Mahallesi sakinlerinin iddiaları şöyle:

Meralar, tarımsal amaçlı ortak kullanım alanlarıdır.  Bu ortak kulanım alanlarının tarımsal vasıflarının değişimi konusunda bir yasanın çıkmadığını biliyoruz. Hal böyle iken, Mahallemiz merası üzerinde bir ev yapıldı. Bu ev, Çivril Belediyesi tarafından yapıldı. Üstelik bu ev, geliri olan bir vatandaşımıza  hibe olarak yapıldı. Bu nasıl iştir? Geliri olanlara Çivril Belediyesi hibe olarak ev yapıyorsa, konutu olmayan diğer vatandaşlara da yapması gerekmiyor mu?

Meralar tarımsal amaçlı kullanım yerleridir. Meralar konuta açılıyorsa bizler neden bundan yararlanmıyoruz? Defalarca konuyla ilgili girişimlerimi sürdürdüm ama henüz bir cevap alamadım. Bunun üzerine Çivril Kaymakamlığına şikayet dilekçemi verdi. Dedi.

Vatandaşımız, Çivril Kaymakamlığına verdiği şikayet dilekçesinin tarih ve kayıt numarasını da Gazetenizle paylaştı.

BİZ YAPMADIK. BELKİ KAYMAKAMLIK YAPMIŞTI.

İddialar üzerine, suçlanan Çivril Belediyesi Başkanı Gürcan GÜVEN’e sorumuzu yönelttik.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ: Sayın Başkan. Çandır Mahallesindeki bir vatandaşa, MERA ALANI olan yerde bir ev yaptığınız iddia ediliyor. Üstelik bu vatandaşın geliri varken konut yaptığınız iddia ediliyor.

Bu iddialar karşısında neler söyleyeceksiniz? Meralara konut yapılıyor mu? Yapılmıyorsa siz neden yaptınız? Daha doğrusu böyle bir alana böyle bir konut yaptınız mı?

GÜRCAN GÜVEN: BİZ KİMSEYE EV YAPMADIK

Öncelikle şunu belirteyim. Meraya bırakın özel şahsa konut yapmayı, hiçbir şekilde dokunma şansımız yok. Bu mümkün değil. Üstelik biz kimseye ev yapmadık. Ev vb. Konut yapmak Kaymakamlık eliyle oluyor. Bun un bilinmesinde yarar vardır. Kaymakamlık fonundan ev yapma çalışmaları başladıysa eğer bizler bazen onun kumunu veya hafriyatının bir kısmını yaparız. Konut yapma yetkisi tamamen Kaymakamlığa aittir. Dolayısıyla biz hiç kimseye bina veya ev yapmadık. Çandır’da yol çalışmaları esnasında vatandaşımızın birisinin yuvarının patladığı veya hasar gördüğü bilgisi tarafıma iletildi. Bende bizden kaynaklanan hasarın tanzim edilmesi talimatını personelimize verdim. Durum bundan ibarettir. Bizim yaptığımız, hepsi 20 metre karelik bir duvar. Bunun dışında bir şey yoktur.  Bunlar başımıza geliyor. İnşaşat safhasında veya yol yapım çalışmalrımnzıda bazı vatandaşlarımızın bahçe duvarlarına zarar verebiliyoruz. Vatandaşlarımızın hiç birisine zarar verme hakkımızın olduğunu düşünmüyoruz. Dolayısıyla bu tür hasarlarımız, zararlarımız olursa süratle onları tanzim yoluna gidiyoruz. Çandır Mahallesindeki olayında bundan ibaret olduğunu düşünüyorum.

Konuyu duyunca bilgi aldım. Bana verilen bilgi, burada metre değil. Sadece 20 metre karelik duvar yapmışız. Bundan başka bir şeyimizin olduğunu sanmıyorum.  Bazan şu da oluyor. Dar gelirli, yoksul vatandaşlarımız bizlerden kum istiyor. Bizlerde bu vatandaşlarımız yardımcı oluyoruz. Buradaki durumunda bundan başka bir şer olduğunu düşünmüyorum. Buna rağmen bu uyarınız ve sorunuz için teşekkür erdim. Varsa böyle bir durum, araştıracağım ve ona göre de davranacağım. Varsa gözden kaçan bir şey, en kısa sürede düzelteceğimizin bilinmesini isterim…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak