Son Dakika
21 Mayıs 2019 Salı

TOKİ, ENGELLEMELERE RAĞMEN TAMAMLANDI

06 Ekim 2018 Cumartesi, 05:50

TOKİ Evlerinin kura çekimi tamamlandı.

Tamamlanmasına tamamlandı ama, TOKİ evleri konusundaki tartışmalar tamamlanmadı.

Fazla evler ne olacak? 3+1’lerde liste dışı kalan 8 kişi ne olacak?

Binaların bodrum katları varmı?

Yeni TOKİ EVLERİ için çalışmalar varmı? Yoksa tamam mı?

Bu soruları sizler için Çivirl Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN’e sorduk. Soru ve yanıtları aşağıdadır. Ancak, öncelike ve önemle üzerinde durulşan konu.

Liste dışı olan 8 klişi şimdilik paralarını almasın. Vaz geçen asil adaylar olursa, sırasıyla bu yedek listedeki isimler konut sahibi olacaklar. Açıklaması yapılmaktadır.

TOKİ EVLERİ konusunda merak edilenler ve yanıtları şöyle:

 

 

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ: TOKİ evlerini dağıttınız. Bundan sonraki süreç nedir? Kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

GÜRCAN GÜVEN: TOKİ, yıllardır Çivril’de konuşulan gündemlerin başında geliyordu. İlk defa konu konuşulmaktan çıktı ve her şeyiyle bitirilerek vatandaşlarımız sahiplendirildi.

Sizlerde gördünüz, tanık oldunuz. Kura çekiminde vatandaşlarımızın heyecanları doruk noktasında idi.

Bizler, güzel bir yerde vatandaşlarımızı sadece ev sahibi yapmadık. Mahalle sahibi yaptık.

Öncelikle, talep sayısı daha fazla idi. Ancak, çıkarılan art niyetli dedikodular vatandaşlarımızın bir kısmının TOKİ’den vaz geçmelerine neden oldu. Ama buna rağmen talep, konut sayısından fazla idi. Talebin fazlalığı ve vatandaşlarımızın  heyecanı, bizleri gelecek adına da umutlandırıyor. Bu günkü ekonomik koşullara göre fiyatlar gerçekten çok cazip. Şu anda alt yapısı bitmiş, sosyal tesisleri tamamlanmış yeni bir mahallemiz olacak.

ÇOKTAN BİTİP TESLİM EDİLECEKTİ

İnsanlar mutlu. Bizlere gelip teşekkür etmeleri, memnuniyetin geriye dönüşü olarak olarak algılanıyor bizlerde. Aslında bu binalar çoktan bitip vatandaşlarımıza teslim edilecekti. Engel CHP’li bazı meclis üyeleri oldu.

CHP’li bazı meclis üyeleri, “burada fay hattı var.” Dedikodularıyla sansasyonel tepki oluşturmaya çalıştılar. Halbuki CHP’li  meclis üyelerinden bazıları görevde iken geçmişte buralarda yerleşim için ruhsatlar verdiler.

JEOLOJİK ARAŞTIRMALAR YAPILDI

Bu dedikoduların kalıcı olmaması için jeolojik derin çalışmaları yeniden başlattık. Bu çalışmalar tamamlanmadan inşaat çalışmalarına başlanmadı. Maalesef bu dedikodular, yapımını düşündüğümüz belediye binasında olduğu gibi 1 yılımızın kaybolmasına neden oldu. Tüm engellere rağmen nihayet mutlu sonuca ulaştık. Müteahhitle yaptığımız görüşmeler ışığında söylüyorum. 2019 Mart-Nisan Aylarında; daha doğru bir deyişle önümüzdeki yaz aylarında vatandaşlarımız evlerine oturacaklar.

YENİ TALEPLER KAPIMIZDA

Kura çekimiyle, kafalardaki tereddütler giderilmiş oldu. Bunun üzerine yeni taleplerle karşı karşıyayız. Hatta yaratılan kaosta paralarını geriye alan vatandaşlarımızda pişman oldular. Gelen yeni talepler doğrultusunda bizlerde yeni çalışmalara başladık.

YENİ YER HAZIRLIKLARINA BAŞLADIK

Bu konutların biraz ilersinde maliyeye ait yer var. Bu alanla ilgili görüşmelerimizi uzunca bir süredir sürdürüyoruz. Buranın az bir bölümünde ormanla ilgili bir durum var. Onlarla ilgili de görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu sorunları çözdüğümüz andan itibaren buradaki imar durumuyla ilgili çalışmalarımıza başlayacağız.  Bu çalışmaları da tamamladıktan sonra sanırım önümüzdeki Şubat-Mart Aylarında yeni talepleri toplamaya başlarız. 330 konuta olan talebin bizi cesaretlendirmesi sonucu yeni 500 konut yapımı için talepleri almayı sürdüreceğiz.

Buradaki kuralar sonucunda fazlalık olan 8 kişi mağdur oldu. Onlar için yapacak bir şey maalesef şimdilik yok.

FAZLALIK 2+1 LER NE OLACAK

ÇİVRİLİN SESİGAZETESİ: Sayın Başkan.

2+1’lerden fazlalık konutlar var. 3+1’den de talep fazlalığı var. Bu 8 kişiden birilerine 2+1 isteseler bu fazlalıklardan verilebilir mi?

GÜRCAN GÜVEN: Bu konuyu yakın bir sürede TOKİ ile konuşmadık. Konuşmamız gerekiyor. Ama bize çok önceden verilen bilgiye göre, binaların tamamı bittikten sonra bu boş konutlar ihale ile tekrar satılacak denilmişti. Ama yinede TOKİ ile bu konuyu görüşmemiz lazım. Bu konuyu görüştükten sonra da kamuoyunu bilgilendiririz diye düşünüyorum.

KONUTLARDA DEPO VARMI?

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ: Sayın başkan. Bu güne kadar yaptığınız açıklamalarda, binaların altında vatandaşların hizmetine sunulacak depo bölümlerinin olacağını söylemiştiniz. Kuralar çekildikten sonra binalara giden vatandaşlar, böyle bölümlerin olmadıklarını söylüyor. Gerçekten bodrum katta dairelere depo yeri yok mu?

GÜRCAN GÜVEN: Projeye baktığımızda her binanın altında ortak kullanım alanları var. Her binanın altında depolama amaçlı yerler mevcut. İnşaat tamamlanınca bunlar ortaya çıkacak. Sorun yok.  Ayrıca bazı binaların altında kapıcı yerleri adı altında bölümler de var. Bunalr ortak kullanılabilir veya ayrı ortak kullanım alanlarında depolama alanı tahsis edilebilir. Binalar tamamen tamamlandıktan sonra ortaya çıkacak bir durum bu.

Bizler şu anda 330 konutluk TOKİ evlerini Çivril’e ilk getirmenin; dar gelirli vatandaşlarımız konut sahibi yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Konutlar vatandaşlarımız hayırlı olsun. Umarız yeni 500 konutluk TOKİ EVLERİNİ yapar ve yine vatandaşlarımızın hizmetine sunarız…

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak