Son Dakika
21 Mayıs 2019 Salı
11 Ekim 2018 Perşembe, 06:29
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

YETERKİ O KAZANSIN. BİZ YÖNETİRİZ…

Yerel seçimlere 6 aydan az bir zaman kala, CHP’de ciddi bir hareketlenme oluyor.

CHP Genel merkezinin yönetim kademelerinde bulunup aday olacaklarla ilgili yaptığı açıklamanın üzerine, Çivril ilçe örgütünde hareketlenmeler oldu.

Başta ilçe başkanı olmak üzere iki ilçe yöneticisi istifalarını verdiler.      Böylece Çivril’de yerel seçim startı verilmiş oldu. Gerek belediye başkanlığı, gerekse belediye meclis üyeliği için aday adayları öncelikle partilerinde yarışacaklar.

Genel bir anlayış var Çivril siyasetçilerinde. Parti içi yarışı galibiyetle tamamlayanlar, 31 Mart seçimlerinin galibi olarak görüyorlar kendilerini.

Çivril Belediyesinin durumu nedir?

Çivril’in hangi hizmetlere gereksinimi vardır?

Var olduğunu düşünüyorlarsa hizmetleri yerine getirirken hangi kaynaklardan yararlanacaklardır?

Kaynak yaratma düşünceleri-projeleri var mıdır?

Aday adaylarının kendilerine sormaları gereken sorular bunlar. Ama bu soruların sorulduğunu maalesef duymadık.

Şimdi duyduğumuz, meclis üyeliği adaylığı için kendilerini İLK İKİ sıraya yazdırma savaşını veriyorlar aday adayları.

İlk iki sırada olmanın neye ve kime yararı var? Sorusunun yanıtı çok basit.,

İlk iki sıraya girecek olan, aynı zamanda büyükşehir meclis üyeliğini garantilemiş olacak. Yani meclis üyeliğin de daha fazla PARA KAZANMIŞ OLACAK.

SİYASET NE DEMEKTİR:

Yerel seçimde aday olacakları tanımamız açısından öncelikle siyasetin tanımını anımsayalım.

“Siyaset,  Siyaset veya Politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Demektir.

Siyaset, belli bir toplumda çatışma halinde olan çıkarların uzlaştırılması faaliyetidir. Bu uzlaştırma faaliyeti ise yönetim erkinin elde bulunması ile gerçekleşir.”

Tanımlarda gördüğümüz gibi, siyasetin tanımında meclis üyeliğinde sıralama görünmüyor. Devleti, kurumu yönetmede güç sahibi olmaktır diyor tanım kısaca. Güç sahibi olmak için, seçilmek yeterli. Kaçıncı sırada seçileceği önemli değil adayın.

Ama bazı adaylar için sadece seçilmek yeterli değil.

“İlk iki.. Veya ilk üç… “ Olmazsa olmazlarıdır. Şimdiden siyasi kulislerde duyuyoruz. Adaylığım garanti demiyorlar. İlk iki sıram garanti… İlk sıram garanti.. Diyorlar.

Bunun tercümesi ise, SİYASET ARAÇ, PARA KAZANMAK AMAÇ oluyor.

Umarım, siyasi parti mensupları sadece takım  tutar gibi davranmazlar. “Benim partimden olsunda çamurdan olsun” demezler. Daha titiz davranıp, önce kendilerine yakışır, daha sonrada topluma yakışır olarak gördükleri kişileri seçerler.

MECLİS ÖNEMLİ BİR DERS

Yaklaşık 5 yıldır Çivril’in karar mercii olan şu an görev yapan belediye meclisi, geride bıraktığımız kötü örneklerden birisi.

Çivril tarihinde 30 yıldır meclis toplantıları görürüz. Üzülerek belirtmeliyim ki, sulama birlikleri ve önceki 9 kasaba meclisi dahil, Çivril tarihinin en uyumsuz meclisi bu meclisti. Bu uyumsuzluk, meclis çalışmalarında üretkenliği değil, takım tutar gibi davranmayı, içi boş şovlar yapmayı getirdi. Meclis üretkenliği açısından bununda Çivril’e yararı, maalesef beklenilenin altında oldu.

Umarım bundan ders çıkarılır…

BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Birde geminin kaptanlık seçimi var. BELEDİYE BAŞKANLIĞI…

Siyasi kulisler, her gün bir belediye başkanı seçiyorlar. Her köşede, her partide…

Hatta partilerin kendi içlerinde bile birden fazla belediye başkanı seçiyorlar.

Burada da kıstas, sadece yerel seçimde parti bayraklarını belediyeye dikmek oluyor. Elbette partilerin seçimi kazanarak belediye başkanlığını elde etmeleri önemli. Ama asıl önemlisi, bundan sonrası.

Kazandıkları belediyede, iyi ve başarılı yönetim göstererek hizmetler vermek.  O zaman hem kendileri, hemde toplum mutlu olur.

Amaç üzüm yemekse böyle davranılır. Yok amaç bağcıyı dövmekse, “kiminle olursa olsun yeterki seçimi kazanalım” anlayışı ise, hayal kırıklığından başkası olamaz.

2014 yerel seçimleri arifesinde yaşadığım olay önemli bir örnektir diye düşünüyorum.

Bir siyasi partimizin mensupları, belediye başkan aday adayı arıyorlar. Bana da sordular. …………………………..kişiyi aday edersek kazanabilir miyiz? Dediler.

Bende yukarıdaki düşüncemi o arkadaşlarla paylaştım. Dedim ki;

Farz edelim ki düşündüğünüz isimle seçimi kazandınız. Asıl ben size bir soru sorayım.

Düşündüğünüz aday BELEDİYEYİ YÖNETEBİLİR Mİ?

Neden  bu soruyu kendinize sormuyorsunuz? Dediğimde Aldığım yanıt beni üzmüştü. Şöyle demişti o partililer.

BİZ KAZANMASINI İSTİYORUZ. YÖNETMESİNİ DEĞİL. YETERKİ O KAZANSIN. BİZ YÖNETİRİZ…

Bu anlayışlarla yapılan seçimlerin, egoları tatminden başka yararı olamaz.

EGOLARI TATMİN Mİ EDECEĞİZ, ÇİVRİL’E HİZMET Mİ?

Bu yazımı okuyan sevgili okul arkadaşım Ömer KÖSEOĞLU, sosyal medyadan bu yazıya yanıt yazma gereği duymuş ve şunları yazmış:

 

Dedikodu yazarına yanıt:Çivril CHP belediye meclisi üyelerini belirlerken önseçim yapacaktır,dolayısıyla kimsenin yeri garanti değildir ve “kazanacağı” paralar?!!! Cepte değildir…

       

         Halbuki yazının hiç bir tarafında belediye meclis üyeleriyle ilgili parti ismi verilmemektedir. Durum böyle iken sevgili okul arkadaşım neden telaşlanıp yanıt yazma gereği duydu anlayamadım. Yoksa Çivril’de partisi dışında parti olmadığını mı sanıyor?

Sanmıyorum. Olsa olsa ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ düşmanlığı gözünü karartmış olabilir. Ne yapalım. Oda onun bileceği iş.

Biz doğru bildiğimizi, düşüncelerimizi yazmaya devam edeceğiz. Elbette herkesin beğenmesini beklemiyoruz ve saygıda duyuyoruz…

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak