Son Dakika
17 Nisan 2019 Çarşamba

GÜREŞTE CUMHURİYET TURNUVASI

31 Ekim 2018 Çarşamba, 06:05

Çivril Belediyesinin kurduğu güreş kulübü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle CUMHURİYET TURENUVASI düzenledi.

Çevre il ve ilçelerden yaklaşık 200 sporcunun katıldığı turnuvada bir birinden ilginç karşılaşmalar yapıldı.

Çivril’de ilk defa kızlar güreşlerinin de yapıldığı turnuva, dünya şampiyonu güreşçilerimizin de ilçemize gelmelerini sağladı.

 

“Çivril Belediyesi Güreş Kulübü olarak Küçükler-Yıldızlar, Kız-Erkek, ve 5. 6. 7. 8. sınıflar arasında güreş turnuvası düzenledik. Ata sporumuzu ülkemiz genelinde yaşatmak ve milli şuura sahip gençler yetiştirmek için desteklerimiz her zaman devam edecek.” Diyen Çivril Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN, şunları söyledi:

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ:

Sayın Başkan. Şu anda Çivril Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürünün odasındayız. Burada olma gerekçemiz, ATEŞİNİ YAKTIM dediğiniz ve önderlik ettiğiniz güreş turnuvası. Çivril’de güreşi başlatırken hangi duygular içersindeydiniz de böyle bir şey yaptınız? Başta güreş olmak üzere spora nasıl bakıyorsunuz?

 

GÜRCAN GÜVEN:

Öncelikle klasik sözümüz,  “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”Ve sonuçta işimiz gücümüz amaçta hep biriz. Spor Millidir, evrenseldir. Sanatla, sporla, müzikle gençlerimizi buluşturmak.

Ufak tefek te olsa  voleybol, basketbol turnuvaları yapıldı. Ama ilk defa bugün farklı konuma girdik. İnşallah bunun daha iyisini yapacağız. Bilek güreşine girdik.

 

Güreşe başlayalı aşağı yukarı 8 ay kadar oldu.   Başlar başlamaz Denizli takım birincisi olduk. Denizli’yi temsilen Afyon’a gittik ve en son Erzurum’a, Türkiye şampiyonasına 9 kişi gönderdik.

Güreş festivali yapmak, yağlı güreş yapmak… Burada amaç,

güreşi  tabana yaymak.

Birde güreşin ayrı bir özelliği var. Malum ata sporumuz.

Musdtafa Kemal ATATÜRK’ümüzünde  da en çok sevdiği spor dalı dünyada güreş.

Her spor önemli ama, bunda milli duruş, milli şuur çok daha ciddi anlamda  ön plana çıkıyor. Şimdi Allah razı olsun bu  konudaki başarının temelinde Erkan Müdürümüz(eski dünya şampiyonu) var. Dünya şampiyonluğu,Türkiye şampiyonluğu  var.  Artı antrenörümüz var. Bu konuları bizim önümüze açtı. Bizde maddi manevi her türlü desteğimiz verdik.

Çivril Belediyesi Güreş kulübü adı altında …

Bugünde yaptığımız Uşak, Denizli’nin  birçok ilçelerin tamamında,  illerden var. yani ilk defa bir turnuva yapıyoruz. ilk olmanın getirdiği aksaklıkların da olabileceğini göz önüne alıyoruz.

Bugün düşününki 130 tane güreşçimiz var. Yarında gelecekler. yani toplam 350- 400 civarında öğrencimiz gelecek.

 

Amacımız ilk defa Denizli ve  yakın  iller bazında turnuvaya başladık. Burada hem Çivril’de bu işi tabana yaymak, okullara bunu yaymak ve inşallah güreş ateşimizi buradan yaktık.

Bundan sonra Denizli Güreş Merkezi yapılacak inşallah. Bundan sonra bu işin daha geniş çapta olacağını ümit ediyorum. Güreşi daha geniş alanlara yayacağız.

TEK AMACIMZI VAR

Bizim tek amacımız var. Spor ve sporcular yetiştirmek.  Ata sporlarımıza öncelik vereceğiz. Önümüzdeki dönemlerde güreş, atletizm, bilek güreşi..  Önceki hafta bilek güreş karşılaşması düzenledik. ilk defa yaptık biz bunu.

SPROCUMUZA SAHİP ÇIKTIK

Bu branşta bir sporcumuz var. Biz ona sahip çıktık. Bu sporcumuz hemen Türkiye 3.sü oldu geldi. Bu arkadaşımızı da bünyemize aldık. Onun antrenörlüğünde şu an 200’e yakın sporcumuz oldu. Kızlı erkekli sporcularımızda heyecanda vardı. Bu bize çocuklarımıza sahip çıkmamız gerektiğini gösterdi. Bizler Milli sporumuzda, Ata sporumuzda,milli öz benliğimizi buluyoruz.

SPORDA BRANŞLARI ZENGİNLEŞTİRECEĞİZ

İnşallah önümüzdeki dönem okçuluğa başlayacağız. Tekvando hocalarımız antrenörlerimiz gelecek onlarla başlayacağız. Aralığın sonu gibi halk koşularına başlayacağız. Yani her kategoride her türlü sportif faaliyetlerimizin olmasını hedefliyoruz.

Bisiklet festivali yaptık. Bir yandan voleybolu, bir yandan basketbolu, güreş, bilek güreşi okçuluk..

Bunları yaparken tek amacımız var. Topluma faydamız olsunistedik.

Denizli ilçeleri arsında sporun  merkezi olduk. Denizlide bilek güreşini yapan hiçbir ilçe yok . İnşallah Aralık ve Mayıs aylarında halk koşularında ön plana çıkacağız. Bisiklet Çivril’imizin yıllarca kullandığı meşhur geleneğimiz. Hem Çivril tanıtımı, hem de bisiklet sporuna özendirmek içinde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Bu sene ilk defa satranca girdik. Müthiş bir katılım  vardı. Zorlu mücadeleler gerçekleşti. Denizli bölgesinde bizden başka turnuva yapan hiçbir bölgemiz yok. Satrançta, güreşte ve bilek güreşinde inşallah örnek olmaya devam edeceğiz. Dolarla mücadele ilk Çivril’den başladı.

Her şeyin başı Çivril. Çivril olmazsa Türkiye olmazdı.  Miryakefalon savaşının burada yapıldığını ortaya çıkarmaya çalıştık biz. Ve inşallah yine biz Çivril’de her şeyde örnek olduğumuz gibi, Mili güreşimizde, bilek güreşimizde,halk koşularında, bisiklet festivallerinde de örnek olmak.

Bizim amacımız şov  yapmak değil. Katılımı tabana yaymak, herkesin katılmasını sağlamak. Onu özendirelim, ön plana çıkartalım istedik. Bu etkinliklerimize Sarayköy’den , Uşaktan ve diğer  illerden gelenler var. Tabi kalıcı muhabbetler başlıyor.

Geçenlerde koşular vardı Özdemircide mesela koşular vardı. Şimdi  herkes burada Özdemirciyi tanıyor. Amaç  burada kaynaşma sağlanılıyor.

Hem spor. hem sağlık, hem insanlarımızı bilgisayar ortamından kurtarmak; Aynı zamanda toplumsal barışı sağlamak. En güzel şey spor, sanat, müzik inşallah devam edeceğiz.

Birçok şeyin ilk ateşini, biz yaktık . fener alayı muhabbeti oluyordu 30 ağustoslarda oda unutulmuştu.  Bu sene 3.sünü  yaptık.  3 yıldır da “bayrak yürüyüşü, zafer yürüyüşü”   adı altında 30 ağustos’ta da bunu yaptık. Milli olsun diye mehteranla geldik. Bandoyla geldik. 3 yıldır devam ettiriyoruz. İnşallah buda Çivril’de gelenek haline gelir. Amaç tekrar o ruhu hissetmek o ruhu insanlara vermek.

Bunu hep söyledim. Projeler geçebilir. Siyaset geçebilir. Siyasetler hiçbir zaman amaç olmamalı. Topluma, bu Millete bu Devlete hizmet için  araçtır. Eğer siyaset araç olmaktan çıkarsa, amaç olursa eyvah deriz.

Ben hep bu niyette olduğum   için şunu söylerim.

Siyasi kişiliğimiz  bizim farklılığımız. Ama öncelikle birlikteliğimiz, bayrağımız, Çivrillimiz, Denizlimiz, Türkiye’miz diyoruz.

Hep  bu bağlamda çalıştık  4 yıldır ben Ramazan ayında  bütün siyasi partilerimizi çağırdık. 4 yıl boyunca bütün siyasi partilerle birlikteliğe özen gösterdik. Anlattık, bilgilendirdik. Amaç, herkesin bir katkısı olsun. Siyasi görüşü ne olursa olsun, bizim tek derdimiz Çivril.

Benim saham burası. Benim derdim, Çivril’deki gençlerle  ne yapabilirim? Çivril’in ekonomisini ne yaparız, yolunu ne yaparız?

Özetle  benim derdim Çivril. Başka bir derdim yok. Benim amacım gençlerimizi, siyasi patilerimizi bir araya getirmek. Sporla , sanatla bunları kaynaştırmak. Çivril’de artık eski siyasi kavgalar yok. Gerçekten 4.5 yıldır kutuplaşmanın azaldığı dönemler yaşıyoruz.  HDP hariç bütün partilerle diyalog içerisinde oldum. Benim için iki çizgi vardır. Vatanseverler ve vatan hainleri.

Vatansever olduktan sonra, hangi partili olması önemli değildir. Bundan rahatsız olan; kavgadan beslenen bir kesim olacaktır. Vardır da. Bu bizim için önemli değil. Bizim eğer göreve devam edersek, önümüzdeki dönem tek derdimiz sportif, sanat ve kültür faaliyetleri…

Amacımız ortak dilde, ortak zeminde insanlarımızı buluşturmak, kaynaştırmak ve özendirmek….

 

Turnuva sonunda dereceye giren güreşçilere Çivril Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN’in de katıldığı  törenle madalyaları verildi.

Çivril Belediyesi Güreş Kulübü olarak Küçükler-Yıldızlar, Kız-Erkek, ve 5. 6. 7. 8. sınıflar arasında düzenlenen turnuvaya ÖZDEMİRCİ Mahallesinin öğrencileri ve öğretmenlerinin ilgisi yoğundu…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak