Son Dakika
20 Haziran 2019 Perşembe

NEVİŞET KAMEROĞLU O. OKULUNDA NELER OLUYOR?-2

21 Kasım 2018 Çarşamba, 09:27

Rehber öğretmenleri ne iş yapar?

16 Kasım 2018 Cuma günkü 479 sayılı gazetemizde, Nevişet KAMÖEROĞLU Orta Okulunda neler olduğunu; bunun devamı olarak Milli Eğitim camiasında  basına yansıyan iddiaları kısa başlıklar halinde dile getirmeye çalışmıştık.

Başlıklar halinde kısa kısa aktardığımız konularla ilgili okurlarımızdan çokça soru geldi. Soruların tamamına yakını, olaylar ve iddialarla ilgili detayları öğrenme isteğiydi.

Onun için, kamuoyunun artık Milli Eğitim camiasındaki iddiaları bilme zamanının geldiğini düşünerek  konu başlıkları halinde birkaç hafta sürecek bu yazı dizimize başlıyoruz.

işe  Nevişet KAMEROĞLU Orta Okuluyla Başlayacağız.  

İşe, Asaleten 30 Ağustos Orta Okulu müdürü olmasına rağmen, vekaleten Nevişet KAMEROĞLU, okul müdürlüğü  görevini yürüten Hayati ÇALIM ile başlayacağız. Ve tüm bunların baş sorumlusu olması gereken Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN ile ilgili  iddiaları dizi halinde sizlerle paylaşmak istiyoruz.

NEVİŞET  KAMEROĞLU ORTA OKULU

Öncelikle, son olayla başlayalım.

Nevişet KAMEROĞLU Orta Okulunda birkaç çocuğun “sorunlu”  olduğu okul yönetimince iddia ediliyor.

Sorunlu olduğu iddia edilen öğrencilerden birisinin, derste öğretmenlerden birisine hakareti  andıracak  kelimelerden birisinin ilk ve son harflerini not olarak yazıp arkadaşına gösteriyor.

  1. sınıfta okuyan ve tahmini 10 veya 11 yaşlarında olduğu tahmin edilen bu öğrenciler teneffüse çıkınca, diğer öğrencilerin bu notu alarak öğretmenine gösterdiği söyleniyor.

KIYAMET KOPUYOR

Bunun üzerine, öğrenci velisi okula çağırılıp, “çocuğunu okuldan derhal al. Almazsanız disiplin kurulunu çalıştırıp çocuğunuzu okuldan atacağız” denilerek veli tehdit ediliyor.

Yine iddialar devam ediyor. Bu olaydan önce de okul idaresinin “sorunlu” olarak adlandırdığı çocuklarında velilerine aynı yöntemin uygulandığı iddia ediliyor.

“ÇOCUĞUNUZU BAŞKA OKULA ALIN. YOKSA ATARIZ”

Nasıl oluyorsa, bu çocuklardan birisinin velisi, çocuğunu başka okula alıyor.

DİRENİYOR

Okuldan atılmakla tehdit edilen diğer çocuğun velisi ise çocuğunun bir hata yapmış olabileceğini ama okuldan almayacağını söylüyor.

Bu arada öğretmenine hakaret  içeren kelimelerin iki harfini yazan bu çocuğa, velileri yaptığının yanlış olduğunu anlatıyorlar.

10 Yaşındaki bu çocuk, anne ve babasının kendisine yaptığının yanlış olduğunu anlatınca, okuluna geliyor ve gerekli kişilerden tekrar tekrar özür diliyor. Ama bu özürlerde işe yaramıyor. 10 yaşındaki bu çocuğu Okulda görmek istemeyen Okul Müdürü, defalarca öğrenci velisini çağırarak, ÇOCUĞUNUZU OKULDAN ALIN. Yoksa disiplin kuruluna verip okuldan atgacağım” Diyor.  İddia bu..

Okuldan çocuğunu almayan veliye ateş püsküren Okul Müdürü, disiplin kuruluna çocuğu veriyor ve hatta veliye “keşke daha önce de disiplin dosyası oluştursaydım. Çocuğunuzu daha rahat atabilirdim” diyerek disiplin kurulunu çalıştırmaya başlıyor.

Okuldaki olaylarla ilgili velilerin iddiası da bu.

Olayın haber merkezimize gelmesi üzerine araştırma yapmaya karar verdik.

Öncelikle bir çok okuldan, hatta Çivril dışı eğitimcilerden fikirler almaya, hukukçulardan görüşler almaya çalıştık.

Düşüncelerine başvurduğumuz uzmanların ortak görüşü şu: OKULDAN ATAMAZLAR

       YARGIYA TAŞINSAYDI

    Konuyla ilgili hukukçulardan da görüş aldık. Hukukçuların görüşleri şöyle:

Bu olay okul idaresi tarafından adliyeye intikal ettirilseydi, konu SUÇ olarak adlandırılmazdı.

Çünkü hukuk sistemimizde SUÇLU ÇOCUK YOK. Suça sürüklenen çocuk vardır.

Suça sürüklenen çocuk adliyeye gitse, resmi kurumlar bu çocuğu topluma kazandırmak için elinden geleni yaparlar. Öncelikle psikologdan başlayarak, eğitici, koruyucu tedbirler düşünürler.

Devlet böyle davranır…

PEKİ OKUL?

Nevişet KAMEROĞLU Orta Okulu  yönetimi, konuya SUÇ kavramıyla bakıyor ve Disiplin kuruluyla atmayı düşünüyor.

DİSİPLİN KURULU DEĞİL

Yıllarca bizlere, okullardaki kurulun adı yanlış söyleniyor. Herhalde öğrencileri ve velileri korkutmak için olsa gerek.

Yine eğitim uzmanları, okullarda DİSİPLİN KURULU’nun olmadığını, bu kurulun adının DAVRANIŞ DEĞERLENDİRME KURULU olduğunu söylüyorlar. Ve devam ediyor uzmanlar.

REHBER ÖĞRETMENLERİ NE İŞ YAPAR?

Okullardaki, hele hele  ilk ve orta okullardaki  öğrenciler çocuk yaştadırlar. Bunu düşünen Devletimiz, okullarımıza rehber öğretmenleri göndermiş.

Bu çocukların yönlendirilmesi, kişisel ve psikolojik sorunlarla karşılaşılması durumunda birincil görev rehber öğretmenlerine düşüyor. Rehber öğretmenlerinin derhal bu çocukların velileriyle  iletişime geçerek,  olası sorunların önüne geçme çabası göstermeleri gerekiyor. Eğer kendilerini aşan durumlar olursa, velilere psikolog önerebilirler. Önermeliler deniliyor.

Bu okulda bu süreç işlenmemiş. O halde öncelikle şu soruyu sormak gerekiyor. Nevişet KAMEROĞLU Orta Okulunda iki adet rehberlik öğretmeninin olduğunu öğrendik. Bu öğretmenler ne iş yapıyorlar?

Okul idaresi bu rehber öğretmenleriyle iletişime geçerek, bu süreci en az sorunla atlatma yoluna gitti mi?

Çocukları SUÇ İŞLEDİKLERİ gerekçesiyle cezalandırmayı hedefleyen; velileri de mağdur eden okul idaresinin bu tavrı bizlere şu ata sözünü anımsattı.

DİNİME SÖZ SÖYLEYEN MÜSLÜMAN OLSA BARİ denir halk indinde.

Bizlerde çocukları SUÇ İŞLEDİKLERİ gerekçesiyle cezalandırma yolunu seçen Nevişet KAMEROĞLU Orta Okulu idaresinin ve Milli Eğitim Camiasındaki her  olumsuzluktan “ HABERİ OLMADIĞINI” iddia eden Milli Eğitim Müdürünün ne kadar HATALI veya SUÇLU olduğuna gelecek haftalarımızda bakacağız…

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak