Son Dakika
16 Nisan 2019 Salı

NEVİŞET KAMEROĞLU O. OKULUNDA NELER OLUYOR – 3

28 Kasım 2018 Çarşamba, 05:10

Asli görevi 30 Ağustos Orta Okulu Müdürlüğü olan, ama her nedense Nevişet KAMEROĞLU Orta Okulu Müdürlüğü görevini vekaletle yürüten Hayati ÇALIM’ın belki de neden buraya geldiğine ışık tutacağını düşündüğümüz bir olaydan, bir iddiadan söz edeceğiz.

Hemen belirtelim. Burada yazdığımız, dile getirdiğimiz iddiaları Çivril Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet ÖZCAN’a defalarca sorduk. Sayın ÖZCAN, sorularımız karşısında iki tutum aldı.

Birincisi, röportaj yapmak istediğimizde kayıt almamızı istemedi.

İkincisi ise, şimdi değineceğimiz konu dahil tüm sorularımıza, “HABERİM YOK. “ Yanıtını verdi. Onun için Milli Eğitim camiasındaki  Sayın ÖZCAN’dan yanıtını alamadığımız soruları bu sütunlarda sormaya karar verdik.

Galiba Sayın ÖZCAN’ın, kendisinden öncekilerde olduğu gibi, “sorulara yanıt vermezse, gazeteci yazacak bir şey bulamaz. Konu da açılmadan kapanır” düşüncesiyle böyle adım attığını düşünüyorum..

Yazı dizisinin ilk bölümünde kısa başlıkla değinmiştik.

İŞTE İDDİA:

Yaklaşık 3 sene önce.  Sayın Hayati ÇALIM 30 Ağustos Orta Okulunda Müdür olarak görev yapıyor.

Okulda öğrenci olan bir kız çocuğu, kendisine 70 yaşlarında bir kişinin cinsel tacizde bulunduğunu rehber öğretmenine (o esnada stajyer olan) anlatıyor. Konuyu dinleyen ve ciddi bulan stajyer öğretmen de öğrenciyi alıyor ve okul müdürü Hayati ÇALIM’a götürüyor.

Öğrenci, aynı olayı Müdürüne de anlatıyor.

Buraya kadar bir şey yok. Çocuk olması gerekeni yaparak, büyüklerinden ve idarecilerinden yardım istemiş.

Bu konuda yapılması gereken,  hemen konunun adli mercilere taşınması. Olması gereken bu. Ama iddia burada başlıyor.

30 Ağustos Orta Okulu Müdürü, iddiaya gören konuyu dinliyor. Okulunun adının çıkmasından veya her hangi bir kaygıdan dolayı(şimdilik bizde saklı kalsın)  konuyu olması gereken gibi adli mercilere bildirmiyor. Yani konu karşısında sessiz kalıyor..

Güneş balçıkla sıvanmaz.

Geçte olsa gizlice yapılanlar gün yüzüne çıkar.

İşte bu söz yine doğrulanıyor. Aradan yaklaşık 2 veya 3 ay geçiyor. Bu sefer olayla ilgili iddiayı çocuğun  halası öğreniyor. Tabii hala, konudan okul idaresinin de haberi olduğunu; buna karşın hiçbir girişimde bulunmadığını da öğrenmiş oluyor. Hemen Cumhuriyet savcılığına iddiayla ilgili suç duyurusunda bulunuyor.

Yine iddia: Mağdur çocuğun halası, Okul Müdürü hakkında da suç duyurusunda bulunuyor. Konuyu zamanında yargıya taşımadığı için.

30 Ağustos Orta Okulundaki iddia bu.

Bu ve buna benzer konularda duyarlılığını defalarca kanıtlamış ve Çivril Milli Eğitiminde buna benzer konuları kamuoyuna aktarmış bir gazete olarak, öncelikle Çivril’deki eğitim camiasının en tepesindeki kişi olan Sayın Mehmet ÖZCAN’a  9 Kasım 2018  Cuma günü konuyla ilgili sorular soruyoruz.

Sayın ÖZCAN konuyla ilgili bilgisi olmadığını söylüyor. Hafta sonu yaptığımız bu ilk görüşmede, Sayın ÖZCAN’a inanmak istiyoruz. Konunun araştırılmadan kamuoyuna duyurmanın da doğru olmayacağını düşünerek, birkaç gün sonra tekrar Sayın ÖZCAN’dan bilgi almak istiyoruz. O hafta sonunu takip eden Pazartesi günü; yani 12 Kasım 2018 Pazartesi günü Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN’dan randevu talep ediyoruz. Aynı soruları kendisine sormak istediğimizi iletiyoruz. Sayın ÖZCAN, 13 Kasım 2018 Salı gününe randevu veriyor.

Makamına gidiyoruz. Sorularımızı sormadan önce, yayınlama esnasında hata yapmamız için konuşmalarımızı kayıt altına almak isteğimizi kendisine iletiyoruz.  Sayın ÖZCAN buna karşı çıkıyor. Kayıt yapmamıza karşı çıkıyor.

30 Ağustos Orta Okulunda 3 yıl önce geçtiği iddia edilen ve yargıya taşınan bu konuyu sorduğumuzda, aldığımız yanıt  gene aynı:

“BİLMİYORUM. ARAŞTIRMADIM.!”

Biz ikinci sorumuza geçiyoruz.

Nevişet KAMEROĞLU Orta Okulundaki öğrencilerin disiplin  konusuyla ve Müdürün, veliyi çağırıp

“ÇOCUĞUNUZU OKULDAN ALIN. YOKSA DİSİPLİNE VERİP OKULDAN ATACAĞIM” diye tehdit edildiği iddiasını sorusunu soruyoruz.

Aldığımız yanıt:

Okul Müdürü halen aynı çizgide mi? Anlamadım ben onu. Bak şimdi çok sinirlendim. Ne biçim anlayış bu? Ben sinirlendiğim için kendisiyle görüşmeyip, Zekeriya Beyi görevlendirdim” Dedi Sayın Mehmet ÖZCAN.

Bundan sonra net bir şekilde şunu anladık. Çivril Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN tüm konularda ilgili bilgi sahibi.

Ama bunu demogojik sözlerle kapatmayı düşünüp, bizleri oyalıyor. ( Bunun böyle olduğunu geçmiş yıllardaki Fen Lisesi erkek öğrenci yurdu olaylarında ve diğer konularda da gördük. Gelecek haftalarda onu ve Sayın Mehmet ÖZCAN’ın diğer marifetlerini sizlerle paylaşacağız.)

Şimdi siz sevgili okurlarımızın ve kamuoyunun huzurunda Çivril Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet ÖZCAN’a soruyoruz.

– Aslen 30 Ağustos Orta Okulu Müdürü olan Hayati ÇALIM’ı vekaleten Nevişet KAMEROĞLU Orta Okuluna göndermenizin nedeni bu mu?

– Deve kuşu misali sorunları saklayarak çözeceğinizi mi düşünüyorsunuz?

-Hangi konuları susarak saklayabildiniz?

-Susarak, sorun yaşayan öğrencilere ve onların velilerine karşı vicdanen kendinizi rahat  mı hissediyorsunuz?

-Susarak kamuoyundan saklamaya çalıştığınız Fen Lisesi olayları, zamanında sorunlara çözüm üretmemenizden dolayı Okulun giriş puanları düştü mü? Düştüyse ne kadar..?

2007 yılından itibaren Çivril’de görev yapan Mehmet ÖZCAN, susarak neleri çözmüş?

Gelecek sayımızda ERASMUS- Gençlik Projesi dosyasını açtığımızda bunu daha iyi anlayacağız.

ERASMUS – Gençlik Projesi dosyasında neler var?

Kimin çocuklarına ve hangi öğretmen-Müdürlere kıyakçılık yapılmış?

Erasmus veya Gençlik projesiyle 30 yaşın üstündekiler  yurt dışına gidemez ibaresine karşın başta Mehmet ÖZCAN yurt dışına gitmiş mi?

Hangi gerekçeye dayanarak gitmiş?

Bu sorulara yanıt aramaya çalışacağız…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak