Son Dakika
06 Haziran 2020 Cumartesi
14 Aralık 2018 Cuma, 07:41
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

NEVİŞET KAMEROĞLU ORTA OKULUNDA NELER OLUYOR-5

AR-GE (Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları)

 

AR-GE’nin ne olduğunu anımsayalım.

 

Avrupa’nın değişik Ülkelerinden gençlerin bir araya gelerek, Avrupa Birliği Komisyonunun öncelikleri doğrultusunda programlar uygulamaktır.

Bu program, Ülkemizde daha çok öğrencilerin YABANCI DİL eğitim ve gelişmelerini sağlamaya yönelik olarak kullanılmıştır.

Bu projeden daha çok 15-18 yaş arasındaki lise öğrencileri yararlandırılması hedeflenmiştir.

30 yaşın üstündeki insanların yurt dışına götürülmesi

 

PROJENİN RUHUNA AYKIRIDIR.

Bu projeden yararlanmak isteyenlerin en fazla 30 yaşını geçmemiş olmaları gerekiyordu.

Projede amaç, aynı isimlerin defalarca değil de, çok sayıdaki öğrencinin yurt dışı temasını sağlamak, bilgi ve becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmaktır.

 

Bakalım Çivril’de böyle mi olmuş?

Çivril Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN, Müdürlüğe bağlı projeyi kuruyor. Nevişet Kameroğlu Orta Okulundan Ergun AKSOY’U asli görevlerini aksatmamak koşuluyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde bu iş için görevlendiriyor.(25/10/2010)

Ve çalışmalar başlıyor. Veliler mutlu. Çocukları, yurt dışına gidebilecekler ve en azından yabancı dillerini geliştirmek için bir yol buldular.

Süreç devam ederken, ortaya ilginç bir tablo çıkıyor. Çivril’de binlerce öğrenci olmasına karşın, bu projeden yararlanan öğrenciler genellikle aynı kişiler oluyor. Bunlarda Mehmet ÖZCAN,

Hayati ÇALIM ve Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki görevlilerin çocuklarına öncelik verilmiş. Bu iddia bizim değil.

 

16/10/2012 tarihinde konuyu BİMER’e şikayet eden bir velinin şikayet dilekçesindeki iddialar bunlar.

Bildiğimiz kadarıyla bu veli, çocuklarının da bu projeden yararlanması için defalarca müracaat ediyor. Her seferinde      bu veliye  “KONTENJAN DOLU” yanıtı verildiği tahmin ediliyor.

 

İŞTE ŞİKAYET DİLEKÇESİ

 

“Çivril İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan AR-GE Birimine 2010 yılında onayla görevlendirilen iki İngilizce öğretmeni eliyle AB üye Ülkeleri ile AB aday Ülkeleri arasında ulusal ajans kanalıyla öğrenci değişim ve gençlik programlarına ortak olunarak 15-20DEFA değişik projelerle yurt dışı gezileri düzenlenmiştir. (Her bir projenin 23.000 EURO olduğunu düşündüğümüzde, devasa bir bütçe)

 

Ancak, PROJELERE KATILACAK ÖĞRENCİ VE GENÇLERİN SEÇİMİNDE TAMAMEN İLÇE MİLLİEĞİTİM MÜDÜRÜNÜN KENDİ KİŞİSEL İLİŞKİLERİNE GÖRE YAPTIĞI LİSTERLER OLUŞTURULMUŞ, KENDİ ÇOCUKLARI 3 VE 5 KEZ YURT DIŞINA GİTTİĞİ GİBİ, YİNE ONUN BELİRLEDİĞİ BAZI OKUL MÜDÜRLERİ VE KİŞİSEL ARKADAŞLARININ ÇOCUKLARI DA 2 VEYA 3 DEFA YURT DIŞI GEZİLERE GÖTÜRÜLMÜŞ. BİZZAT KENDİSİ VE OKUL MÜDÜRÜ ARKADAŞLARI HATTA EŞİ VE ŞUBE MÜDÜRLERİNİN ÇOCUKLARIDA HİÇ BİR OBJEKTİF KISTAS OLMAKSIZIN TAMAMEN İKİLİ ÖZEL İLİŞKİLERİN SONUCU OLARAK BU TÜR GEZİLERE GÖTÜRÜLMÜŞLERDİR.

Gezilere birkaç defa götürülen gençlerin çoğu, Çivril dışındaki okulların öğrencisi, bazıları üniversite öğrencisi hatta bazıları LİSE VE ÜNİVERSİTE MEZUNLARINDAN  belirlenmiştir.

 

TEK ORTAK NOKTALARI

Bu belirlemenin tek ortak noktaları, HEPSİNİN BİZZAT SUBJEKTİF YÖNBTEMLERLE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TARAFINDAN  BELİRLENMİŞ OLMALARIDIR.

 

Türk Milli Eğitiminin ve AB projelerinin böyle sınıf veya zümreye özel amaçlı gezi planlaması düşünülemeyeceğinden ve her bir gezinin ortalama 23.000 EURO bütçesi olduğundan hareketle bu tür gezilerin temel amacının DEVLET KESESİNDEN KİŞİSEL DOSTLARINI MUTLU ETMEYE DÖNÜK KIYAKÇILIK VE ADAM KAYIRMACILIK EYLEMİNE DÖNÜŞTÜĞÜ AÇIKTIR.

AR-GE Birimi dosyalarının incelenerek, geziye götürülenlerin saklanan listelerinin bulunması ve bu kişilerin hangi ölçütlere göre belirlendiğinin araştırılmasını arz ederim”

 

Öğrenci velisinin BİMER;’e şikayet dilekçesinde dikkat çeken noktalar

 

AR-GE, o yörenin öğrencileri için organize ediliyor.

Ama şikayetçi, Çivril dışındaki öğrencilerin, hatta öğrenci olmayanlarında bu projeden yararlandırıldığını iddia ediyor.

 

Şikayetçi, 30 yaş üstündekilerin bu projeden yararlanamayacağını iddia edip, Milli Eğitim Müdürünün kendisinin de bu proje kapsamında yurt dışına çıktığını iddia ediyor.

 

Şikayetçi,  Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN’ın çocuklarının, yakınlarının çocuklarının ve hatta kendisine yakın bildiği okul müdürlerinin çocuklarının, Milli Eğitim Şube Müdürlerinin çocuklarının da çoğunun birden fazla yurt dışına götürüldüğünü iddia ediyor.

 

Her bir projenin bütçesinin 23.000 EURO olduğunu, bu devasa bütçeyi Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN’ın tek başına yönettiğini belirtiyor.

 

Öğrenci velisinin iddiaları özetle bunlar.

 

Bu şikayet dilekçesi ve dilekçedeki iddialar gerekli yerlere ulaştırılıyor. Yapılan incelemelerde neler oluyor? Buna sonra bakalım.

 

Ama iddiaya dönersek;

 

Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN’ın çocukları  AR-GE kapsamında yurt dışına gidiyor mu?

 

Gidiyorsa kaç defa gidiyor?

 

Çivril Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN’ın çocuklarından birisi, bu proje kapsamında  TAM 4 DEFA YURT DIŞINA GÖNDERİLİYOR

 

Diğer çocuğu ise  TAM 2 DEFA..

 

BİMER’e yapılan şikayet dosyasındaki iddia bu.

Çivril’de Milli Eğitimin en tepesindeki kişinin yaptığı bu. (İddia doğru ise)

Çocuklarımıza iyiyi, kötüyü, erdemli olmayı öğretecek kurumun başındaki kişinin bunları ne kadar uyguladığının, ne kadar benimsediğinin kanıtı buysa, gerisini düşünmememiz gerekiyor.

 

 

Gelecek hafta,

 

Mehmet ÖZCAN’ın A TAKIMINDA olduğu söylenen Hayati ÇALIM’ın çocukları veya yeğenleri yurt dışına gitmişler mi?

Gitmişlerse kaç defa gitmişler?

 

Mehmet ÖZCAN’ın  A TAKIMINDA olan diğer kişilerin çocukları kaç defa yurt dışına gönderilmiş?

 

BİMER’e yapılan şikayet soruşturmasının sonucu mu Mehmet ÖZCAN’ın bir ara Çivril’den başka yere tayini çıkmış veya başka yerde görevlendirilmiş?

 

Her şeyden önemlisi, Mehmet ÖZCAN Çivril’e tekrar gelmek için kimlerin kapılarını aşındırmış?

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak