çivrilinsesi gazetesi
2 Ocak 2019
0 YORUM
234 OKUNMA

ÇİVRİL’E DOĞALGAZ MUTLAKA GETİRİLECEK

Çivril Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN ile 2018 yılının son günü 2018 yılını değerlendirdik.

SORU: 2018 yılına geriye baktığınızda neleri yapabildiğinizi düşünüyor sunuz? Neleri yapmam gerekirdi de yapamadım diyorsunuz?

Başkan GÜVEN şunları söyledi:

2018 yılının son gününde  bize yer ayırdığı için teşekkür ederim.

2014 yılından bu yana hep plan proje yatırımla geçen 4 senemiz geçti. Tabii  biliyorsunuz 2018 yılında bizim projelerimizin açılış yılları oldu. Biz kilit parke döşemeyi proje olarak kabul etmez olduk. Çünkü şu ana kadar 1 milyon160 bin metrelik taş döşemişiz.  O kadar çok kilit parke taş döşedik ki; halen 7 yerde 7 farklı noktada çalışmalarımız devam ediyor..

Sadece 2018 yılında toplam 600 bin metrekare civarında kilit parke döşemesi yaptık. Zaten soğuk asfaltımız her sene olduğu gibi otuzar kilometrelik dilimlerle her yıl devam ediyor. Tabi bu sene bizim şansızlığımız vardı. bizim projelerimizin tamamı, toplu açılışlarda sessiz sedasız açılmış oldu. Yani yaptığımız hizmetlerin çoğunu vatandaşlarımıza anlatamadan, toplu açılışlar arasında eridi gitti. Bu sene Mayıs – Haziran aylarında güneş enerji santralleri 4,5 milyon TL olan güneş enerji santralimizin de açılışı toplu açılışlar arasında kaynadı gitti.

Ege bölgemizin en modern, Tarım Bakanlığının her türlü şartlarını taşıyan hayvan Pazar yerinin yine bu sene içersinde açılışını yaptık.  Şu anda hizmete devam ediyor . Pazar yerini yaptık.  Şuan fiilen kullanıyoruz.  Onun hala açılışını henüz daha  yapmadık.  Ahmetçik’ deki spor tesislerimiz, spor komplekslerimiz bunların hepsi toplu yapıldığı için belki göze batmadı ama gerçekten 2018 yılı plan projelerin,bakanlığın, bizlerin, büyük şehrin açılış yılları oldu. Yüzme havuzlarıyla,  gençlik merkezleriyle …

Üstelik biz görevdeyken neredeyse her sene seçim atmosferini yaşadık. 2018 yılı yılında da seçim yaşadık.   Geride bıraktığımız 5 yıl içersinde hem yoğun ve  hem de verimli bir dönem geçirdiğimize inanıyorum.  Mutlaka eksik gediğimiz var tabi ki.  Ama 2018 yılı   bizim plan projemizin birçoğu hayata geçti.  Büyük şehrin, kamunun ve Çivril  Belediyemizin yaptığı bir çok plan projemizin açılışını yapıp halkımızın hizmete sunulduğu yıl oldu.

SPORDA ÇİVRİL’İN ADINI DUYURDUK

Tabi bunun yanında bu sene gerçekten sosyal, kültürel,voleybol  turnuvaları, basketbol turnuvaları güreş turnuvaları,bilek güreşleri hepsinde çok iyi derecelere girildi. Çivril’ in adını duyurmak için çok iyi yerlere varıldığını düşünüyorum. Aşevimiz ,  sevgi elimiz devam ediyor.  Tabii şimdi sosyal  ültürel festivallerde iyiyiz artık.  Bu sene gerek ulusal, gerekse uluslar arası bazlı basın yayınla Çivril’in adını mümkün olduğu kadar her alanda duyurmaya çalıştık. Bunu başardığımıza da inanıyorum. Hem genel belediyecilik hizmetleri hem sosyal kültürel belediyecilik hizmetleri olarak başarılı bir dönem geçirdik. Göreve geldiğimiz 2014 yılından bu güne kadar belediyecilikte çıtayı yükselttiğimize inanıyorum. İnşallah bu çıtayı    sürekli yükseltmeye devam edeceğimize de inanıyorum. Bunun yanında köprüler açtık. Büyükşehir belediyemiz Gümüşsu şelalesinde çalışıyor. Diş hastanesi sözümüz vardı. Diş hastanesinin de temeli atıldık.  Yıllardır konuşulan Dinar yolu vardı. Arkadaşlarımız burada  hızlı bir şekilde çalışıyor.

4 YILDA 700 MİLYON

Çivril’e Büyükşehir belediyesi, kamu, Çivril Belediyesi olarak ihale bedeli 700 milyon TL civarında çok korkunç rakamları bulan hizmetlerde bulunduk.  Bu devasa hizmetleri, Sayın Bakanımız Nihat ZEYBEKÇİ, Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman ZOLAN ve Çivril Belediyesi olarak gerçekleştirdik. Üç gücü bir araya getirerek gerçekleştirdik bu hizmetleri. Üç güç birleşince Çivril’de neler yapılabileceğini dosta düşmana göstermiş olduk.

2018 yılında yaptıklarımız sadece bunlar değil. Beyce sultan ihalesini gerçekleştirdik. DDY bölgesindeki restorasyon çalışmalarının ihalesini verdik. Bu bölgedeki Millet bahçesi ihalesini de gerçekleştireceğiz. 2014 yılında söylediğimiz gibi, 2018 yılında İlçemize dışarıdan gelenler büyük değişimi hemen fark ettiler.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ: Somut olarak. Şunu yapmalıydık… Şunu yapamadık… Dediğiniz projeleriniz var mıydı? Varsa nelerdi?

GÜRCAN GÜVEN: Elbette var. Olmaz mı?

Millet bahçesinin kredisini, olurunu alalı 2 yılı geçti. Belediye binasının plan-projesi çoktandır hazır.

CHP’deki bazı meclis üyelerinin anlamsız inadıyla mahkeme kapılarında yaklaşık 2,5 yıl oyalanmak durumunda kaldık. Bu 2,5 yılı mahkeme kapılarında geçirmeseydik, Çivril’in yeni yaşam merkezini çoktan bitirmiş olacaktık.

Pazar yerimiz vardı.  Benim şahsi fikrim, bu tür bir Pazar yeri değildi.

Hastanenin karşısında 22.000 metre karelik ege bölgesinin en büyük Pazar yeriydi bu. Projesi hazır, istimlakları bitmiş bir çalışmaydı. İçinde 48 adet dükkanı vardı.  Ama bizler kendi dediklerimizi değil, vatandaşlarımızın dediklerini yapıyoruz. Bu nedenle bu devasa projeden vaz geçip şimdiki Pazar yerini yapmış olduk.

Amacımız, Çivril’in çarşısını Stadyumdan başlatıp hastaneye kadar genişletmektir. Millet bahçesi ve Uşak Caddesinin ticari cadde olma projesiyle bunu önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Tüm amacımız, şehrimizi kontrollü büyütmektir.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ: Gürcan GÜVEN, Çivril’deki tüm yatırımları üsleniyor. Örneğin stadyumu, spor kompleksini, ana caddeyi Gürcan GÜVEN yapmadı. Ama kendisi yapmış gibi davranıyor diyen hem partinizin bir kesiminden, hemde diğer partilerden eleştiriler var. Bu konuda ne diyorsunuz?

GÜ-RCAN GÜVEN: Buna şöyle cevap vereyim. Çivril Belediyesi olarak 1 milyon 160 metrelik kilit parke döşemesi yapmışız. Bu, büyükşehirden daha fazladır.

Sadece Çivril Belediyesi olarak 4 yılda 150 kilometre birinci kat kaplama yapmışız. Kendi imkanlarımızla Çivril Hayvan Pazar yerini ve Çivril Pazar yerini yapmışız. 65 parkı kendi olanaklarımızla yapmışız. İğdir mesirelik alanın düzenlemesini yapmışız. Araç parkımızın çoğunu yeniledik. Ahmetçikteki kompleksin plan-projesini kendi olanaklarımızla çizmişiz. İhalesini biz yaptık. Bunun sahibi tamamen biziz. İsmini de biz verdik. Spor Toto teşkilatından sadece %70 civarında tüm illere yapılan hibede aldık. Gerisi bizim kaynaklarlımızla yapıldı. Mesele paranın tamamını kendinin ödemesi mi, yoksa tesislerin Çivril’e kazandırılması mı? Şu ana kadar Çivril’de kapanan 10 belediye Spor Toto Teşkilatından kaç lira destek almıştır da bunları konuşuyoruz? Örneğin DD Yolllarındaki meydan çalışmasına 2,5 milyon lira kaynak bulmuşuz. Ne diyelim? Bize kaynak lazım değil. Biz parayı kendimiz ödeyelim mi diyelim?

Sormak isterim. Önceki belediyeler bunları neden yapmamışlar? Sponsor bulmak mı suç haline getiriliyor?

EN AZ BORÇLU BELEDİYE ÇİVRİL BELEDİYESİ

İddialı bir şey söylemek istiyorum. Denizli’nin ilçeleri arasında Honaz hariç nüfus oranına göre en az borcu olan belediye, ÇİVRİL BELEDİYESİ.

Ne yapsaydık yani? Sponsor bulmayıp belediyemizi borç batağına mı soksaydık. Bun u görmemek, görmek istememek demektir. Kör olmak demektir. Bu eleştiriyi yapanlara sadece “işi bilmeyen zavallılar” gözüyle bakıyorum.

DOĞALGAZ MUTLAKA GETİRİLECEK

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ: Doğalgaz çalışmaları her ne kadar başarılı deseniz de, doğalgaz getirilemedi. Nüfusu 3000 – 3500 olan yerleşim birimine doğalgaz geliyor da Çivril neden doğalgazdan mahrum kalıyor?  Çivril’e doğalgaz gelmeyecek mi?

GÜRCAN GÜVEN: Buradaki temel sorun,  Kızılcasöğüt   Mahallemizin o dönemler tekrar kasabaya dönmüş olmasıydı. O zaman nüfusumuz yetmiyordu.  Şu anda geçmişteki mücadeleleri aktarıp boşa vakit geçirmek istemiyorum. Bizler doğalgaz sevdamızdan vaz geçmedik. Bu güne kadar yasal mevzuatları, yasal engelleri aşma konusunda önemli adımlar attık. Önümüzdeki dönemde Milletvekillerimize birlikte bu işin peşini bırakmayacağız. ÇİVRİL’E DOĞALGAZ MUTLAKA GELECEKTİR.

Seçimler geçtikten sonra doğalgaz için düğmeye basacağız ve Çivril’i doğalgazla buluşturacağız.

Bizim sevindiğimiz nokta, Çivril’de artık beklentiler yüksek. TOKİ tartışmalarının başladığı günleri anımsayalım.  Sağ olsun bizim muhalefet kardeşlerimiz ve çok konuşan değerli meclis üyelerimiz var. Çok konuşsunlar ama, keşke bilerek konuşsunlar. Keşke Çivril’e yararlı olmak için konuşsunlar. İsterim ki, Çivril’e hizmet için iktidarıyla, muhalefetiyle birleşebilsek. Ama bu iş olmaz diyenler çoğunluktaydı. Burası fay hattı. Burada olmaz diyerek bizleri epey zaman oyaladılar. Koskoca bir yılımızı çaldılar. Halbuki o bölgeye konut ruhsatları bu arkadaşların döneminde verildi. Fay hattı vardı da neden konut ruhsatları  verdiniz   bu bölgelere?

Ama şimdi   konutlar  bitti. Yeni   konutlar yapmanın  projeleriyle uğraşıyoruz. Çivril’de belediye başkanlığı artık zorlaştı. Çünkü vatandaşımızın beklentileri arttı. Şahsen bundan da memnunuz.

Umarım 2019 Çivril için kazançlı geçer. Elbette gelecekten önce sağlık, mutluluk isteniyor ama öncelikle Vatan, Millet ve Bayrağımız sağ olsun, Varolsun. Sonra sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Copyright © 2015 Çivrilinsesi Gazetesi

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak