31 Ocak 2019 Perşembe, 12:30
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

YEREL SEÇİMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Nevişet  Kameroğlu Orta Okulu özelinde, Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN’ın görevde bulunduğu Çivril Milli Eğitiminin 10 yılı aşkın sürede eğitim seviyemizin yerlerde süründüğü, buna karşın; Mehmet ÖZCAN ve ekibinin Çivril Milli Eğitimini babalarının çiftlikleri gibi kullanmalarına karşın, onların ekibinden  olmayanlara ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar, ÖZCAN tarafından ne tür baskılara uğradıkları iddialarını 10 bölümde sizlere aktarmaya çalıştık.

Tabii elimizdeki iddialar ve ihbarlar bunlardan ibaret değil. Ama şimdilik bu konuya ara vermek istiyoruz. Gündemimizde, önümüzdeki 5 yıl İlçemizi yönetmeye talip adaylar ve onların çalışmaları varken, Mehmet ÖZCAN iddialarına ara vermek istiyoruz. İleriki dönemlerde okullardaki sınıflarda AYRICALIKLI SINIFLAR oluşturuluyor mu? Veliler neden oluşturulduğunu düşünüyor? Oluşturuluyorsa nasıl oluşturuluyor?

Ülke çapında ses getiren projeler üreten okul müdürleri ödüllendirme yerine cezalandırılıyor mu? Cezalandırılıyorsa neden cezalandırılıyor?

Bu ve buna benzer Milli Eğitim ve Müdür Mehmet ÖZCAN hakkındaki iddialara yerel seçim sonrası yer vermeye devam edeceğiz. Şimdilik rotamız yerel seçim.

******************************                        ***************************************                ***************************                              ****************************************

Çivril’de yerel seçimde Çivril’i yönetmeye talip olan belediye başkan adayları artık netleşti sayılır.

Seçmenler, partiler ve adaylarını merak ediyorlar. Adaylar hem seçmen önünde, hem de partilerinin içersindeki çalışmalarını yürütmeye başladılar. Buna ittifak içersindeki partilerle çalışabilme çabası da dahil.

 

    AKP

AKP’de Niyazi VURAL, kendisinin ifadesiyle Cahit ÖZKAN tarafından belediye başkan adaylığına getirildikten sonra çalışmaya başladı. Bu güne kadarki çalışmalarına bakacak olursak;

  1. Bazı Niyazi VURAL taraftarları, parti içersindeki unsurlara karşı savaş açmış durumdadırlar. Sanki aynı partinin mensupları değil de, rakip partinin; hatta düşman partinin mensupları gibi davranıyorlar kendisinden olmadıklarını düşündüklerine. Bu kesimde hakim anlayış şu: “BİZ AK PARTİLİYİZ. ODUNU DİKSEK SEÇİMİ ALIRIZ”

Elbette bunu böyle telaffüz etmiyorlar ama davranışları bunu gösteriyor.

MHP’YE BAKIŞ:

AKP’liler, “Cumhur ittifakı sağlandı. MHP’liler bizlere oy verecek” düşüncesinde imişler. Son dönemlerde MHP’li önemli bir kesimin AKP adayına ve onun ekibine bakışı, bu düşüncenin gerçekçi olmadığını gösteriyor. Atasözlerimizden birisidir. “NE EKERSEN ONU BİÇERSİN”

Niyazi VURAL ekibinden olan önemli bir kesimin geçmişte kendilerine hakaretler ettiğini düşünüyor MHP’liler.

Hatta hastanedeki çalışan MHP’lilere, AKP’nin kadrolarının baskı yaptıklarını iddia ediyorlar.

Sonuç olarak, “CUMHUR İTTİFAKINA KARŞI DEĞİLİZ. AMA BU EKİBE ASLA OY VERMEYİZ” anlayışındalar.

AKP kadroları, bu sorunu görmüşler. Ama çözüm yöntemlerinde de sıkıntı yaşıyorlar. Yine MHP’lilerin iddialarına göre AKP’liler, Çivril’deki MHP’lileri (ilçe yönetimini ve Ergun ÇİFTÇİ’yi )MHP il başkanlığına ve MHP Genel Merkezine şikayet ederek sorunu çözmeye çalışıyorlarmış.

“Bizlere köpek diyenler, bizim arkadaşlarımıza eziyet edenler, bu anlayışlarına devam edecekler ve bizleri de genel merkezimizle korkutmaya çalışacaklar.” Bunda başarılı olmaları mümkün değil. Gün hesap görme günüdür. Diyor MHP’liler. Bu gerginlik, elbette AKP adayının ve arkadaşlarının morallerini bozmuyor değil.

       CAHİT ÖZKAN

AKP’nin  Çivril’li Denizli Milletvekili ve Gurup başkan vekili Cahit ÖZKAN, bu sıkıntıyı en önce kavrayanlardan birisi.

Cahit ÖZKAN, bu güne kadar hiçbir seçimde yapmadığını yapmaya çalışıyor.

Günlerdir Çivril’de adayını da yanına alarak mahalle mahalle çalışmalara önderlik ediyor. MHP ilçe binası ziyaretini başta kendisi olmak üzere il başkanıyla birlikte gerçekleştirdi Cahit ÖZKAN. Bu ziyarette de istediklerini bulduklarını düşünmüyorum. MHP’liler, sadece 4 kişi ile karşıladılar konuklarını.

      GÜRCAN GÜVEN’E BAKIŞ

    Gerek Cahit ÖZKAN, gerek AKP  İlçe yönetimi ve gerekse Niyazi VURAL taraftarlarının Çivril Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN’den beklentileri var.

O beklentileri şöyle sıralayabiliriz:

  1. a) Niyazi VURAL ile birlikte seçim çalışmalarına katılmalıdır.

  2. b) Belediyenin olanaklarından seçim çalışmalarında bizleri yararlandırmalıdır.

  3. c) Bunları yapmayacaksa istifa etmelidir ki, bizler belediye olanaklarından yararlanalım.

Bunlar bizlere kadar gelen bilgiler ve iddialar.

İşte bu davranışlar, AKP’nin Çivril’de sıkıntılı olduğunun göstergesidir diye düşünüyoruz. Öyle olmasa Çivril’li olduğunu söyleyen Cahit ÖZKAN, gezilerinde  mahalleleri karıştırmaz.

        “Irgıllı Mahallesindeyiz” dediği görüntülerde İmrallı Muhtarı olmaz.

      “Çınar Mahallesindeyiz” derken Çivril’de Çınar Mahallesinin olmadığını aslında bilir. Ama stres onu bu hale getirmiş olabilir. Sayın Niyazi VURAL, basınla yaptığı kahvaltıda Çivril’deki aday belirlemeyi Cahit ÖZKAN’ın yaptığını söylemişti. Kendi belirlediği adayın seçimi kaybetmesi, Cahit ÖZKAN içinde partisi içersinde tehlike çanlarının  çalması anlamına geleceğini hepimizden çok kendisi bilir.

         MİLLET İTTİFAKI

Millet ittifakının her iki kanadı, Denizli ve Çivril’deki sorunlarının çözümlerini Milletvekilleri Gülizar Biçer KARACA ve Yasin ÖZTÜRK’e bırakmış. Onların çözümleri, kendi çözümleri olacak gibi.

Ama henüz kendi aralarında da sıkıntıları yok değil. Öncelikle, CHP’de belediye meclis üyelikleri konusunda ciddi bir çekişme var. Partisini uzaktan izleyen bir grup, bu güne kadar partisine zarar verdiğini düşündükleri kişilerin seçilecek sırada olmaları durumunda CHP adayına oy vermeyeceklerini söylüyorlar. Bu konuda da oldukça kararlılar. Bunu, defalarca belediye başkan adayları Ömer KÖSEOĞLU ile açıkça paylaştıklarını da söylüyorlar. Dolayısıyla temayül yoklaması onlar için çok önemli.

     İYİ PARTİ  kanadı ise, henüz Ömer KÖSEOĞLU  liderliğindeki ittifakı tamamen kabullenmiş görünmüyorlar. İYİ PARTİ ilçe yönetimi bu düşüncede olmasa da, tabanda bu anlayışta olan ciddi bir kesim var. Ömer KÖSEOĞLU için bu sıkıntı nasıl aşılır? Aşılır mı? Sorularının yanıtı bu ekibin çalışmasına bağlı.

Geçtiğimiz hafta Millet ittifakını oluşturan partiler kahvaltıda buluştular. Kahvaltıya katılım, sayısal olarak beklenilenin üzerinde idi.Ama farklılık; hatta karşılıklı kaygılar tamamen giderilebilmiş değil.

Bunu İYİ PARTİ içler başkanının konuşmasında açıkça gördük. Bu konuşmanın içeriğine İYİ PARTİ’nin ağır topları katılmamış olsa da, MİLLET İTTİFAKININ önünde düşünsel ayrılıklar açıkça kendini göstermeye devam ediyor. Bu partide de belediye meclis üyeliği tartışmalarının kolayca atlatılması beklenmiyor.

Cumhur ve Millet ittifakının şimdilik görüntüleri, kamuoyu bilgilerinden yola çıkarak bizlerde bıraktığı izlenimler bunlar. Gelecek haftalarda gelişmeler, birleşmeler veya ayrışmalar olduğunda bunları da sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Çünkü Çivril bizim. Bizler 5 yıl yönetecek kadroları tanımak en doğal hakkımız. Basının işi de sizlere bunları aktarmaktır diye düşünüyoruz…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak