Son Dakika
17 Ağustos 2019 Cumartesi
27 Şubat 2019 Çarşamba, 07:15
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

DOKU UYUMSUZLUĞU

Cumhur ittifakının ilan edilmesinin, sadece Çivril’de doku uyumsuzluğuna yol açtığını düşünmüştük. Ancak Denizli’nin bazı ilçelerinden gelen haberler, durumun hiçte Çivril ile sınırlı olmadığını gösteriyor gibi.

Sarayköy, Cumhur  ittifakının tartışılan ilçesi.

Son olarak Sarayköy MHP’de 9 kişinin istifası ve yönetimin düştüğü iddiası.

Buna karşın MHP il başkanı Cafer BİRTÜRK’ün apar topar Sarayköy’e gidip, olası olumsuzlukları en aza indirgeme çabaları ve basın toplantısı.

Sarayköyde de tıpkı Çivril’deki gibi Cumhur ittifakı tartışmaları yaklaşık 1 aydır devam ediyor. Sonuç, sayısının net olarak bilinmediği MHP’den istifalar.

Çivril’deki durumda farklı değil.

Cumhur ittifakının AKP kanadı, ittifak netleşmeden önce MHP tarafından kendilerine gösterilen tepkileri görmezlikten gelmeye çalıştılar.

Hatta kendilerine sıcak bakmayan MHP’lileri “BİR AVUÇ” gibi sözlerle basitleştirmeye çalıştılar.

Ama güneş balçıkla sıvanmıyor.

Niyazi VURAL başkanlığındaki meclis listesi açıklanınca, her şey gün yüzüne çıktı.

SIKINTI SADECE MHP DEĞİL

AKP’nin meclis listesi açıklanınca, istifalar bir birini izledi. Bunlardan ilki, MHP kontenjanından Hüseyin KARAOSMANOĞLU’nun istifası idi. Onu diğerleri izledi.

KARAOSMANOĞLU’nun istifasına, MHP uyumsuzluğu olarak bakmamaya devam eden AKP kanadı, türlü gerekçelerle bunu basitleştirmeye çalıştı.

MHP Çivril Belediye başkan adayı iken, ittifak nedeniyle adaylıktan çekilen Ergun ÇİFTÇİ’nin  Cumhur ittifakında bu ekiple çalışmama isteği ve buna karşın bağımsız belediye başkan adayı olmasına da çeşitli kılıflar aranarak bu hareketin de basitleştirme, bayağılaştırma çabaları kamuoyunca bilinmektedir. Sayın ÇİFTÇİ’nin en hafif deyimle birileri tarafından sponso edilerek  aday edildiği dedikoduları dolaştırılmaya başladı kamuoyunda.

MHP kanadında önemli bir iddia daha var.

MHP Çivril ilçe başkanının da Cumhur ittifakına karşı olmadığı; ama AKP’nin bu ekibine karşı olduğu iddiaları kamuoyunda dolaşmaktadır.

Bu iddialar ne derece doğrudur bilemiyoruz. Ama bunların varlığı bile, Çivril’de AKP ile MHP arasında DOKU UYUMSUZLUĞUNUN gizlenemez boyutlarda olduğunun göstergesidir diye düşünüyoruz. Bunun sandığa yansımasının nasıl olacağını hep birlikte 31 Mart akşamı görebileceğiz…

*********************              ********************                     *************************

KENDİLERİ BİLE ŞİKAYETÇİ

    Türk Eğitim Sen bir yazılı bir basın açıklaması gönderdi basına.

Bu açıklamada, bir öğrenci velisinin, “öğretmene karşı kaba, yakışıksız ve saldırgan ifadeler” kullanıldığını iddia etmiştir.

Bunu yaparken, eğitim sendikasının cinsiyet ayrımını özellikle vurgulamasını anlayamadık tabii.

Bu iddialardaki tavırlar erkek öğretmenlere söylense sanki normal karşılayacakları anlamı da çıkıyor açıklamalarından ama asıl konumuz o değil.

Asıl konumuz, ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİNİN birkaç yıldır belirttiği konu.

Çivril’deki eğitim camiasının, eğitimden çok skandallarla gündeme gelmesi.

Eğitimcilerin gözüyle konunun temeli şu:

Çivril’deki eğitimin temel sorunları, BAŞARISIZ İDARECİLER.

Milli Eğitimdeki idareciler, başarısızlığın sorumluluğundan kaçmak için, öğretmenleri kamu oyunun önüne yem olarak atmaktadır.

“Öğretmeni korumak okul müdürünün görevidir. Bu görevi yerine getiremeyen bırakmalıdır.” Diyerek Çivril’deki eğitim camiasındaki idarecilerin başarısız olduğunu söylemektedirler.

Bizler basın olarak bunları birkaç yıldır dile getiriyoruz.

Bu konuda yaptığımız haber-yorumlarla bazı olumsuzlukları kamuoyuna sunduk. Bunun sonucu olarak veya başka nedenle bazı idareciler çeşitli cezalara da çarptırıldılar.

Ama eğitim sendikalarından bu konuda hiçbir ses duymadık. Hatta son yazı dizimizdeki iddialarla ilgili apar topar karşı çıkışı gördük. Hele bunu yapan sendikalardan birisinin başkanının, İddiaların odağındaki bir olayın merkezinde olması daha üzücü bir olaydı.

Tüm bunlar bizlere şu ata sözünü anımsattı.

ÇUVALDIZI KENDİMİZE, İĞNEYİ BAŞKASINA BATIRALIM…

 

 

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak