Son Dakika
21 Mayıs 2019 Salı

MİLLET İTTİFAKI KADINLAR GÜNÜNDE

09 Mart 2019 Cumartesi, 06:37

 

Millet ittifakını oluşturan CHP ve İYİ Parti’li kadınlar, 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününü kutladı.

Millet ittifakına bağlı kadınlar, 8 Mart 2019 Cuma günü saat 15:00’da ellerinde pankartlarla Atatürk anıtına yürüdüler.

Ellerinde “Türk Kadınına Cumhuriyet yakışır,  Yer yüzünde gördüğün her şey kadının eseridir, Ey kahraman Türk kadını. Sen her yerde sürüklenmeye değil;  omuzlar üzerinde göklere yükselmeye  layıksınız”        yazılı pankartlarla Atatürk anıtı önüne gelen Millet ittifakına bağlı kadınlar, burada Atanın huzuruna çelenk bıraktılar. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından, içlerinden bir tanesi  günün anlamıyla ilgili bir konuşma yaptı.

Yapılan konuşmada kısaca şunlar söylendi.

8 Mart 1857 Newyork’ta bulunan bir dokuma fabrikasında 40.000 işçi 16 saatlik çalışmanın 10 saate indirilmesi ve ücretlerin artırılması isteğiyle greve giderler. Bu sırada bir yangın çıkar ve 129 işçi yaşamını yitirir.

Alman Sosyal Demokratlarından Clara ZETKİN, ikinci enternasyonale bağlı kadınlar konferansında yaptığı konuşmada, kadınlar için mücadele günü belirlenmesi gerektiğini dile getirir. Bu öneri kabul görür ve kadınlar günü düzenlenmesine karar verilir.

Bugün dünyanın neresinde olursa olsun ortak mücadele ilkeleri olan, kadınlara uygulanan sömürü ve baskıya karşı mücadele etmeyi, kadınların seçme ve seçilme haklarına kavuşturulmasını, kadınların erkeklerle eşit değerlendirilmesini, emperyalist savaşlara karşı bütün dünya kadınlarının ortak hareket etmesini öncelikli hedef koymuşlardır.

Dünya emekçi kadınlar gününün uluslar arası anlamda ilk kutlaması 1911 yılında gerçekleşmiştir. Türkiye’de ise ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlamıştır.

Türk Kadınının bu günü kutlamaktaki haklılığını Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Dünya hiçbir Milletin kadını, Milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu Kadınından daha fazla çalıştım diyemez.” Sözlerinde ne kadar anlamlandığını görüyoruz.

Yine ATATÜRK’ün deyişiyle; “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya yüzünden gördüğümüz her şey kadının eseridir.” Bu eserlerin yaratıcısı olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor ve ebediyete intikal edenleri sevgiyle, saygıyla anıyoruz…

Yapılan konuşmanın ve okunan şiirin ardından Millet ittifakına bağlı CHP ve İYİ Partili kadınlar sessizce dağıldılar…

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak