Son Dakika
21 Mayıs 2019 Salı

İSTİKLAL MARŞI 98 YAŞINDA

12 Mart 2019 Salı, 09:27

 

Genç Türkiye Cumhuriyetinin simgesi olan istiklal marşının kabulünün 98. Yıldönümü.

İstiklal marşının 98. Yıldönümü etkinliği, Şevkiye Özel Fen Lisesi konferans salonunda yapıldı. Etkinliğe Çivril Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliği yaptı.

Şevkiye Özel Fen lisesindeki etkinliğe, Çivril Kaymakamı Armağan ÖNAL, Çivril Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN, Belediye başkan adaylarından Millet ittifakının adayı Ömer KÖSEOĞLU, Saadet Partisi adayı Murat SARI, Bağımsız Belediye Başkan adayı Ergun ÇİFTÇİ katıldı.

Ayrıca Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet ÖZKUL, Çivril esnaf Odası Başkanı Ertuğrul MUTLU’da etkinliğe katılanlar arasında idi.

Etkinlik, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra okul müdürü Erhan AKGÖZ günün anlamıyla ilgili bir konuşma yaptı.

AKGÖZ konuşmasında kısaca şunları söyledi:

“Bağımsızlığımızın bildirisi, Milli varlığımızın mazlum ifadesi olan istiklal marşımız 98 yıl önce; yani 12 Mart 1921 yılında  Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiştir.

Büyük Millet Meclisinde ilk kez 1 Mart 1921 tarihinde Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından okunan ve 12 Mart 1921 Cumartesi günü kabul edilen istiklal marşının mısraları, kurtuluşumuz<un müjdesini vermiştir.

Merhum AKİF, Türk Milletinin ruhuna, benliğine ve gönlüne hitab ederek bastırılmış Milli Arzuları alevlendirmiştir.

Bu Milli şahlanışın eşsiz duruşu en başta Çanakkale’de ve Milli mücadelede diz çökmemiştir.

Merhum şairimizin her mücadelesi, Türk Milletini yüceltme, Türk Milletini arzu ettiği yerlerde görme ülküsü üzerine inşa edilmiştir.

Emperyalistlerin komplosu, bozguncu ve işgalci adımları merhum Şairin dediği gibi Türk Milletine derinden bağlanan faziletli ve vatansever yürekler tarafından ezilmiş ve ret edilmiştir.

Tek dişli canavarlar insanlıklarını kaybetmişler, ne yaptılarsa amaçlarına ulaşamamışlardır.

Akif’in yazdığı istiklal marşı, Türk Milletinin müşterek iradesi ve beyanı olarak benimsendikten sonra herkese önemli sorumluluklar getirmektedir.

İstiklal Marşında Millet vardır. Türklük vardır. Bağımsız kalma, bağımsız yaşama isteği ana fikir olarak belirlenmiştir.

Akif Türk Milletine hediye ettiği istiklal marşıyla içinde yaşadığı devri aşmış, Milli bedeni kalıplara sokmaya çalışan, karamsarlıklara haykırarak yıkmıştır.

Onun dizelerinde Türk Milliyetçiliği merkezde, Türklük ise rehber olarak yer almıştır.

İşte Mehmet Akif ERSOY budur. Bu kadar net bir Milli şahsiyettir. İstiklal Marşımızı da bu anlayışla kaleme almış ve Türk Milletine armağan etmiştir.

ERSOY sömürgecilerden beslenmemiş, düşmana muhbirlik etmemiştir. Çünkü Mehmet Akif ERSOY Türk olmuş, birliği benimsemiş ve Türk Milletinin övüneceği Milli bir deha olmayı her halukarda hak etmiştir.

İstiklal Marşımızın kabulünün 98. YILINDA Vatan Şairimizi şükranla anıyorum”

Okul Müdürü Erhan AKGÖZ’ün konuşmasının ardından şiirlerin okunması ve BİZE BİR MARŞ GEREK” isimli piyes gösterime sunuldu.

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak