Son Dakika
30 Mayıs 2020 Cumartesi
24 Nisan 2019 Çarşamba, 11:57
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

ŞİMDİ İŞ ZAMANI

 

1 MAYISIN TARİHÇESİ

1 Mayıs’ın geçmişi genellikle yanlış biliniyor.

1 Mayıs’ın “Gerçek Tarihi” bu hataların bir bölümünü düzeltmeyi amaçlamaktadır.

Öncelikli ve yaygın yanlış, 1 Mayıs’ın, 1886 yılında Şikago’da yaşanan olaylar ve bu olaylar bahane edilerek asılarak öldürülen sosyalistlerle ilgili olduğunun sanılmasıdır.

1 Mayıs’ın işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak belirlenmesinin 1886 yılındaki Şikago olaylarıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Ayrıca, bu olaylarla bağlantılı kılınarak asılan işçi önderleri de sosyalist değil, anarşistti.

Önce bu yaygın hataya bakalım.

DİSK Yayınevi tarafından 1977 yılında yayımlanan DİSK Eğitim Notları, Demokratik Sınıf ve Kitle Sendikacılığı kitabında (s.183) şunlar yazmaktadır:

“Amerika’da işçiler çalışma süresinin kısaltılmasını istediler. İşgününün 8 saate indirilmesi için 1 Mayıs 1886 tarihinde 600 bin işçi genel greve gitti. Fabrikalar durdu. Kitlesel gösteri ve yürüyüşler örgütlendi. Burjuvazi polisi ve ajanlarını işçilerin üstüne gönderdi. Birçok işçi öldü, yaralandı. Amerikan işçi sınıfıyla dayanışma için pek çok ülkede işçi sınıfları gösteri ve direnişler düzenlediler. Aralarında I. Enternasyonal’e bağlı işçi önderinin de bulunduğu 4 yürekli işçi, kapitalist tekellerin emriyle asıldı. (…) Amerikan işçilerinin yiğit direnişi işçi sınıfı tarihinde altın bir sayfa oldu. Böylece 1889’da, 1 Mayıs işçi örgütleri tarafından ‘Uluslararası Birlik-Mücadele-Dayanışma Günü’ ilan edildi.”

Bu efsane birçok başka yayında da tekrarlanmaktadır.

1 Mayıs 1886 tarihinde Amerika’daki gösterilere yaklaşık 400 bin işçi katıldı. Şikago’da 40 bin dolayında işçinin gösteri yürüyüşü ve grevi ise en önemli olaylardandı. Şikago’da 21 bin işçi 17 Nisan’da ve 25 bin işçi 25 Nisan’da gösteri yürüyüşü yapmıştı. Bu yürüyüşlerin hiçbirinde olay çıkmadı.

Polis saldırdı, 6 işçi öldü

3 Mayıs 1886 günü ise Şikago’daki McCormick tarım araçları fabrikasının (adı daha sonra International Harvester oldu) önünde toplanan birkaç yüz grevci işçiye polis tarafından ateş açıldı. Bu işyerinde Şubat ayından beri grev sürüyordu ve işveren polis desteğiyle grev kırıcıları çalıştırıyordu. Polisin bu saldırısında altı işçi öldürüldü.

8 saatlik işgünü için ülke çapında kampanya sürdürülürken polisin bu saldırısıyla altı işçinin ölmesi üzerine, 4 Mayıs 1886 günü Şikago’da “Samanpazarı Meydanı”nda bir protesto gösterisi düzenlendi. Gösteri olaysız bir biçimde sürerken, polis, gösteriyi dağıtmak için saldırdı. Bu arada, kimin tarafından atıldığı hâlâ belirlenemeyen bir bomba, iki polisin hemen, altı polisin ise aldıkları yaralar nedeniyle daha sonra ölmesine neden oldu. Polisin açtığı ateş üzerine de en az on kişi öldü.

Atılan bomba bahane edilerek, Şikago’da işçi gösterilerini düzenleyenlerden anarşist düşünceyi savunan 8 sendikacı tutuklandı. Yapılan yargılamada, tutuklananların atılan bomba ile hiçbir şekilde bağlantılı olduğu gösterilemedi.

Ancak, bu dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaratılan işçi ve sendika düşmanı hava nedeniyle, jüri, zanlıları suçlu kabul etti…

Kaynak: Yıldırım KOÇ

***************                        *******************                          *****************

 

ŞİMDİ İŞ ZAMANI

Yerel seçimler biteli 27 gün oldu. Vatandaşlar, Çivril’de kendisini 5 yıl yönetecek kişiyi seçti.

Sayın Niyazi VURAL, açık ara farkla Çivril seçmeninin güvenine mazhar oldu. Mazbata alımı, tebrikler, kutlamalar derken artık iş yapma zamanı geldi.

Şimdi hizmet zamanı.

Bu düşünceyle, tespit ettiğimiz iki ana konu vardı.

BİRİNCİSİ, DOĞALGAZ

Sayın Başkan, seçim süresince DOĞALGAZ gelecek müjdesini verdi bizlere. Anlatılanlara göre de, doğalgaz için aranan koşullar zaten daha önce tamamlanmış. Sıra doğalgazın bir an önce İlçeye gelmesine kaldı. Bu konudaki çalışmaların ne aşamada olduğunu, DOĞALGAZın Çivril’e gelişiyle ilgili takvimi Sayın Başkan’dan öğrenmek istedik.

İstediğimiz randevuya henüz cevap alamamamıza rağmen, Belediyenin haber sitesinde doğalgazla ilgili haberler dolaşmaya başladı. Ama bize henüz randevu için dönülmedi. Umarım arada unutulmuşuzdur. Aksini düşünmek istemiyoruz.

İKİNCİ konu ise ZİRAAT FAKÜLTESİ

Atasay Kamer Meslek Yüksek Okulu, 1995-1996 yılında öğrenime başladı. Okul öğrenime başlamadan önce,    Atasay Kamer Meslek Yüksek Okulu’nun Çivril’de açılmaması için bir çok engel vardı. Elbette açılması için de çabalar vardı. Dönemin yerel siyasileri, Belediye başkanları, Merhum Kadir KAMEROĞLU başta olmak üzere okulun öğrenime açılması için yoğun çaba sarf ettiler.

O dönemler AS TV olarak bizlerde yoğun çaba sarf edenler arasında idik. O dönemki ortağım merhum Nazmi BAYRAM ile adeta köy köy gezerek, okulun ilçemize yararlarını anlatmaya çalıştık. İşin sosyo-kültürel gelişiminin yanı sıra, İlçeye ekonomik katkılarını anlatmaya çalıştık. Basit bir hesapla, her öğrenci ayda 100 lira harcasa ve okulda 1.000 öğrenci olsa, 100.000 lira girer esnafımızın cebine” dediğimizi biliyorum. Elbette öğrenci 100 yerine en az 1.000 lira harcıyor ve öğrenci sayısı da söylediğimizden fazla oldu.  Okul, Çivril’de yaşamı da değiştirdi. APART kültürü yerleşti. 1+1 kapasiteli binalar onlardan bazıları.

ŞİMDİ FAKÜLTE ZAMANI

O süreçleri geçtik. Önümüzde yeni bir fırsat var. ZİRAAT FAKÜLTESİ fırsatı.

PAÜ, ZİRAAT FAKÜLTESİ açacak.

Bu Fakültenin nerede açılacağına biz karar vereceğiz.

Nasıl mı?: Elbette göstereceğimiz çabaya göre.

Haber merkezimize gelen bilgi şöyle:

PAÜ, ilçelerden birisine ZİRAAT FAKÜLTESİ açacak. Fakültenin açılması konusunda adı geçen üç ilçe var.

ÇİVRİL, ACIPAYAM ve HONAZ.

Bu ilçenin ÇİVRİL olması hepimizin yararınadır. Ama bunun için siyasilerimizin yoğun çalışması gerekiyor. Siyasilerimiz, başta AKP Grup Başkan Vekili ve Çivril’in milletvekili Cahit ÖZKAN olmak üzere, Çivril’in çiçeği burnunda belediye başkanı Niyazi VURAL.

Ziraat Fakültesi’nin İlçemizde açılmasının yararlarını saymanın anlamsız olduğunu biliyoruz.

Bu nedenle, ZİRAAT FAKÜLTESİ’ni diğer ilçelere kaptırmamamız gerekiyor. Yerel seçimlerin Denizli ve Çivril’deki iki galibi Cahit ÖZKAN ve Niyazi VURAL, FAKÜLTENİN Çivril’e getirilmesi için  çaba sarf etmek; hatta çabanın ötesinde bunu başarmak durumundalar.

Çivril’in kendilerine verdiği güvenin ilk ödülü olarak bunu başarmak durumundalar.

RANDEVU İSTEMİŞTİK

Çivril  Belediye Başkanı Sayın Niyazi VURAL ile bu iki konuyu görüşmek için 16 Nisan 2019 tarihinde randevu talebinde bulunmuştuk. Sayın Başkan, Makama gelince bizi arayacağını söylemişti. 17 Nisan tarihinde de aranmayınca mesajla randevuyu hatırlatmıştık. 27 Nisan tarihine kadar randevumuz için aranmadık. Sanırım başkan bu işlerle uğraşıyor da Çivril’e müjde vermek için bizi aramıyor” diyerek bu konudaki olumlu gelişmelerin bizlerle paylaşılmasını bekliyoruz.

ZİRAAT FAKÜLTESİ Çivril esnafı için ekonomik girdi demektir. İş gücü demektir. Boş kalan apartların tekrar dolması demektir. Gençliğimizin, yurdumuzun farklı yerlerinden gelecek gençlerle kültür alış verişi yapması demektir…

Bizler iki siyasimizden en kısa sürede bu başarıyı bekliyoruz. Bu konudaki olumlu veya olumsuz gelişmeleri her hafta sütunlarımıza taşımayı da görev biliyoruz…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak