Son Dakika
27 Mayıs 2020 Çarşamba

CAMİLERDE TOPLANAN PARALARI NE OLDU?

29 Nisan 2019 Pazartesi, 05:59

 

Çivril ilçe müftülüğünde çalışan 2 memur Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından dergi parası ile camilerden toplanan 75 bin TL’yi zimmetine geçirdikleri iddiasıyla tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Çivril Müftülüğü’de Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni olarak görevli Bayram A. ve Metin A. isimli iki memur, Diyanet işleri Başkanlığının  dergi paralarını aylık göndermeleri gerekirken göndermediler.

Bunun üzerine Denizli İl Müftülüğü olayı araştırmak için Çivril İlçe Müftülüğüne müfettiş görevlendirdi. Müfettişler yaptıkları araştırmada, dergi paralarının abonelerden toplandığını; ancak zamanında Diyanet İşleri Başkanlığı banka hesaplarına yatırılmadığını tespit ettiler.    Bu konuyu araştıran müfettişler, detaylı inceleme sonucunda başka bir yolsuzluğu da ortaya çıkardılar.

BAĞIŞLAR KAYBOLMUŞ !

Müfettişler yaptıkları incelemelerde, 2012 yılından itibaren Çivril genelinde camilerde toplanan yardım paralarında da tutarsızlık olduğunu belirlediler. Toplam 75 bin TL’nin kayıp olduğunu tespit eden müfettişler Bayram A. ve Metin A. hakkında adli ve idari işlem yapılması yönünde rapor hazırladı.

Rapor üzerine harekete geçen Çivril Cumhuriyet Savcılığı olaya el koyarak şahıslar hakkında gözaltı kararı çıkardı. Polis tarafından gözaltına alınan şahıslar emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan iki memur zimmet suçlaması ile tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Yaklaşan Ramazan Ayı öncesi, camilerimizde makbuzsuz olarak toplanacak paraların akıbetleri şimdiden tartışılır hale geldi…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak