Son Dakika
02 Haziran 2020 Salı
29 Nisan 2019 Pazartesi, 07:35
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

FAKÜLTE ÇİVRİL’İN OLMALI

 

“En kötü sistem, sistemsizlikten iyidir” Günlük yaşamımızda çokça kullandığımız bir sözdür.

Yıllar önce yerel bir TV’de haber yapmıştık. Camilerde “BAĞIŞ” adı altında paralar toplanıyor. Parayı veren vatandaşlara makbuz yok. Ne kadar para toplandığı konusunda bilgilendirme yok. Bu paraların nerelere harcandığı konusunda bilgilendirme yok” Bu tür para toplama kanunsuzluktur. Bağış toplamanın yasası vardır. Bu yasa neden camilerde uygulanmıyor? Diye de soru sormuştuk.

Dönemin Kaymakamı Mustafa KILIÇ bizi arayarak, bağış toplama eylemini savundu. Bağış toplama eylemini savunurken kullandığı cümle ilginçti.

“Evet. Bağış toplamanın yasası var. İlgili kurullardan izin alınması, komisyon olarak harcanması ön koşulu. Ama bizler camilerdeki para toplamayı bu kategoriye sokmuyoruz. Oralarda toplanan paraların yerinde ve kuru kuruşuna harcandığına inanıyorum. Başka bir düşünce olamaz”       Demişti.

Bizlerde kendisine yukarıdaki deyişi anımsatmıştık.

“En kötü kural kuralsızlıktan iyidir” Ne diyorsunuz dediğimizde ise,  Camilerde böyle düşünemeyiz demişti.

      “Bir musibet bin nasihatten iyidir” ata sözünü anımsatan olayı yaşıyor Çivril.

   İlçe Müftülüğündeki iddialar ve tutuklanan iki zanlı.

Bu bize ders olmalı ve camilerde, cami yaptırma derneklerinde toplanan bağışlara da ciddiyet getirilmeli, vatandaşın yaptığı yardımları nereye gittiğinin bilinmesi sağlanmalı  diye düşünüyoruz…

**************                   ***************                     ***************

FAKÜLTE ÇİVRİL’İN OLMALI

 

 

Gündemimize Ziraat Fakültesi düştü.

Çivril sakinlerinden birileri bizleri uyararak

“PAÜ, Denizli’nin bir ilçesinde  Ziraat Fakültesi açacak.

Bu Fakülte Acıpayam veya Çivril’de olabilecek. Bu konuda siyasilerimiz, geçmiştekiler gibi bir şeyler yapamazlar mı? Yapmalılarda.” Dediler.

 

ÇİVRİL’DE ZİRAAT FAKÜLTESİ NEDEN ÖNEMLİ

 

Çivril’de FAKÜLTE’nin önemini anlamak için, öncelikle 1990’lı yıllara bir göz atalım.

Çivril, 1994 yerel seçimlerine hazırlanıyordu. O dönemler yerel TV’ler vardı. Bendenizde bir yerel TV’de programlar yapıyordum. Rahmetli Kadir KAMEROĞLU, telefonla beni arayarak, PAÜ kuruluş yönetmeliğinde Çivril’e yüksek okul açılması koşulu varmış. Ama bu konuda bir çalışma yok. Siyasetçilerimizle birlikte günden oluşturalım . Okulumuzu İlçemize getirelim” demişti.

 

İSTEMEDİLER-DİRENDİLER

Gerçektende öyle yapıldı. Belediye eski başkanlarımızdan Ahmet ATEŞ, Alaattin AKAY(merhum), Hakkı ASLAN ve merhum Kadir KAMEROĞLU başta olmak üzere tüm siyasilerimiz, hayırsever iş adamlarımız ve Yüksek Okulun Çivril’e ne kazandıracağını bilen iş adamlarımızın yoğun girişimleri sonucu, Yüksek Okula kavuştuk. Bizler basın olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirdik. PAÜ idaresinin isteksiz; hatta engelleyici tavırlarına rağmen engeller aşıldı ve o zamanki adıyla Çivril Meslek Yüksek Okulu başta siyasilerimiz olmak üzere Çivril’in çabasıyla Çivril’e kazandırıldı.

 

NE KAZANDIK ?

 

İşin sosyal ve kültürel kazanımlarını bir kenara bırakıyorum. Onu eğitimcilerimiz daha iyi anlatır. Biz piyasada görünenleri anımsatalım yeter.

O dönemler İlçe merkezinde modern bir pastane bile yoktu. CAFE ne anlama geliyor?  Bunu bile gençlerimiz bilmiyordu. Şimdi modern CAFE’lere kavuştu gençliğimiz. APART kültürüyle tanıştık.

1995–1996 öğretim yılında 150 öğrenci ile öğretime başlayan Yüksek Okul macerasıyla Çivril, diğer yararlarını bir kenara bıraksak ta yılda büyük miktarlarda paralar kazanan ilçe haline geldi. Bir başka deyişle, BACASIZ FABRİKA kazanmıştı.

FAKÜLTE İLE NE KAZANACAK?

 

ZİRAAT FAKÜLTESİYLE Çivril tarımını modernleştirmek, sorunlarını bilimsel açıdan görmek ve çözmek, Çivril tarımına hizmet edecek nitelikli eleman yetiştirmek ve bu alanda eğitim-öğretim ve araştırma yapma ortamı oluşur.

Bunun yanı sıra, FAKÜLTE’de açılacak her bölüm yüzlerce öğrenci demektir. Buda yılda milyonlarca liranın daha İlçemiz esnafına girmesi anlamına gelir.

NE BEKLİYORLAR?

Geçtiğimiz haftaki yazımızı okuyan bazı okurlarımız, “bu sefer güzel ve hepimizi ilgilendiren bir konuyu yakalamışsınız. Çivril bu konuda neden sessiz? Diyorlar.’

Bunu derken, kastettikleri isimler ise Denizli’nin en kudretli siyasi figürü olan Sayın Cahit ÖZKAN ve  Cahit ÖZKAN ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu her fırsatta dile getiren Çivril Belediye’sinin  çiçeği burnunda Başkanı Sayın Niyazi VURAL’ı kastediyorlar.

Haksızlık etmek istemiyoruz. Belkide Sayın ÖZKAN ve VURAL çaba sarf ediyorlardır.

Kimbilir?

Okulumuz hayırlı olsun” diyecekleri günü bekleyip Çivril’e sürpriz yapacaklardır.

Bizler konunun takipçileri olmaya devam edeceğiz.

Şimdiki siyasi koşullar, 1995 yılından daha elverişli.

Tek başına iktidar olan bir parti, bu partinin Genel Başkanının atadığı rektörlerin olduğu yerde okulu elde etmek eskisinden daha kolaydır diye düşünüyoruz.

Bekleyip göreceğiz.

Niyetimiz yargılamak değil. Üzüm yemek.

Üzüm yemek içinde bu Ziraat Fakültesinin seyrini takibe devam edeceğiz…

İstiyoruz ki, açılacak Ziraat FAKÜLTESİ  ÇİVRİL’İN OLMALI

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak