Son Dakika
18 Kasım 2019 Pazartesi

NİYAZİ VURAL: ZİRAAT FAKÜLTESİNİ BİZDE İSTİYORUZ

30 Nisan 2019 Salı, 11:16

 

Çivril Belediye Başkanı Niyazi VURAL, “ZİRAAT FAKÜLTESİNİ BİZDE İSTİYORUZ” Dedi.

Son günlerde Ziraat Fakültesi açılacağı, ama nereye açılacağı tartışmaları Çivril gündeminde.  Bizlerde konuyla ilgili sorularımızı, kamuoyunu aydınlatma adına Başkan VURAL’a sorular sorduk.

SORU:Sayın Başkan. Son günlerde PAÜ’nün, ÇİVRİL-Honaz veya Acıpayam’da Ziraat Fakültesi açması konusunda düşünceleri olduğu bilgilerini alıyoruz. ZİRAAT FAKÜLTESİ’nin  Çivril’de olmasını Çivril’liler olarak isteriz. Bu konuda da siyasi otoritenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Sayın Cahit ÖAZKAN’ın siyaseten Denizli’de ağırlığının arttığını düşünüyoruz. Kamuoyundaki algı; Sayın Cahit ÖZKAN isterse bu işi mutlaka bitirir” şeklinde.

Ne diyorsunuz bu konuda. Çivril’li ZİRAAT FAKÜLTESİNİ istiyor.

NİYAZİ VURAL: ZİRAAT FAKÜLTESİNİ BİZDE İSTİYORUZ

31 Mart’tan sonra göreve geldiğimizde arkadaşlarımızla Ziraat Fakültesinin Çivril’e gelmesi konusunda istişarelerimizi yaptık. Değerlendirmelerimizi yaptık İl Başkanlığımız aracılığıyla hemen girişimlerde bulunduk. PAÜ Rektörlüğüyle iletişime geçildi. Bu süreçte öğrendik ki, PAÜ’nün, yerel seçimler öncesinde DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ adı altında bir fakültenin Acıpayam’a kurulması konusunda bir karar aldığını öğrendik. Elbette bu karar YÖK’ün ve Cumhurbaşkanımızın onayından geçtikten sonra uygulamaya geçecektir. Biz bunun takipçisiyiz.

Durumu, Milletvekilimiz, hemşerimiz, Grup Başkan Vekilimiz Cahit ÖZKAN’a ilettik. Cahit Bey bunu yakından takip ediyor. Gerek PAÜ, gerekse YÖK nezdindeki görüşmelerinde şu an Üniversitenin Çivril’e hangi bölüm olarak kurulacağı, isminin Doğa Bilimleri Fakültesi mi olacağı, yoksa Ziraat Fakültesi mi olacağı henüz belirginleşmiş değil. Bu çalışmalarımız esnasında YÖK’ün, Ülkedeki Ziraat Fakültelerindeki öğrenci sayılarına göre bir çalışma yapacağını tespit ettik. Ama henüz hiçbir şey net değil. Doğa Bilimleri Fakültesinin Acıpayam’da kurulması konusunda PAÜ Senatosu bir karar almış ama bu ilerde Çivril’e başka bir Fakülte kurulmayacağı anlamına gelmez. Bunun adı Ziraat Fakültesi  veya farklı bir isimdeki bir fakülte olabilir.

Bu konuda İş Adamımız Atasay KAMER ile de irtibata geçtik. Cumhurbaşkanımızın 29 Mart 2013 tarihindeki Çivril Ziyaretinde sarf ettiği sözler var. “ATASAY BEY Çivril’de Ziraat Fakültesi binasını yapacak, bende YÖK ile irtibata geçerek yasal prosedürleri çözeceğini” belirtmişti. Bizlerde Cumhurbaşkanımızın bu sözünü Atasay Bey’e Cahit ÖZKAN Bey ile birlikte hatırlattık. Kendileri de Cumhurbaşkanlığı nezdinde bu gelişmeleri takip ediyorlar. Çivril’imize bu konuda yakın zamanda müjde vermek istiyoruz. Fakülte sürecinin öncesi de var. Bizler seçimden sonraki bölümüne müdahale ettik. İnşallah yakın zamanda bunu çözülecek.” Dedi.

Devletlerde yakın zaman 100-150 yıl. Siyasette 30-50 yıl. Bizlerde ise BUGÜN, HEMEN, ŞİMDİ.  Anlamına geliyor. Sizdeki yakın zaman kavramı nedir? Diye sorduğumuzda Sayın Başkan “Bizim yakın zaman kavramını ise 3-5 aydır.” Yanıtını verdi.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ: Bizler bu sözünüzü, adı ne olursa olsun Çivril’de 2019 yılında şekilleneceği, bir sonuca varacağı olarak mı anlayalım.

NİYAZİ VURAL: Bizim gayretimiz bu noktada.YÖK’ün düşüncesi şu. “Bir yere fakülte açmak için fakülte açmayız” diyorlar. Bizlerde Devletin olanaklarının çarçur edilmesini istemeyiz. Çivril’imizde Meslek Yüksek Okulumuz var. Aynı zamanda 4 yıllık bölümde var. Ama öğrenci sıkıntımız var. Maalesef öğrenci sayımız yeterli değil. Açılacak okulu öğrenci ile dolduramadıktan sonra; Çivril’li esnafımız para kazanamadıktan sonra, Çivril’in sosyo-kültürel yapısı olumlu anlamda etkilenmedikten sonra açılan TABELA FAKÜLTESİNİN bizlere yararı olmayacaktır. Gerçekten yararlı bir bölüm açılsın istiyoruz. Çalışmalarımız bu noktada. Ziraat Fakültesi, Su ürünleri Fakültesi, iklimlendirme bölümleri Çivril’imizde gerçekleşebilecek faaliyet alanlarının bölümleri olabilir.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YERİNE GETİRDİK

Acıpayam bölgesi, açılması düşünülen doğa bilimleri fakültesine 800 dekarlık bir araziyi tahsis etmiş. Ayrıca okul binası yapımını da üslenmiş. Bizlerde hemen Milli Emlak Müdürlüğümüzle bu çalışmalarımızı yaptık. Yaklaşık 2.000 dekarlık araziyi gelin sizlere tahsisi edelim kullanın dedik. Burada kurulacak fakültenin kesinlikle İlçemiz ekonomisine sadece öğrenci anlamında değil de orada kurulacak seralar, tarımsal işletmeler anlamında, üreticinin önünü açacak, Çivril ekonomisine katkıda bulunacak konumda olmalı. Aynı zamanda, Atasay Bey bina yapıncaya kadar, bina da verelim önerisinde bulunduk.

Bu noktada üzerimize düşeni yerine getirdiğimiz düşünüyoruz. Acıpayam 800 dekar arazi tahsis ediyorsa, biz 2.000 dekar arazi tahsisinde bulunduk. Hazır bina verelim dedik. Cumhurbaşkanımızın KYK sözü vardı. Oda yapıldığında zaten APARTLARIMIZ da var. Öğrencinin barınma sorunu ortadan kalkmış oluyor.

Biz buraya gelen öğrencinin öğrenim göreceği, öğrencilerden ekonomik ve sosyo-kültürel olarak yararlanabileceğimiz bir fakültenin peşindeyiz. Çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Bizim siyasi geleneğimizde Cumhurbaşkanımızın sözü üzerine söz olmaz. Ziraat Fakültesinin Çivril’e açılacağı sözünü   Cumhurbaşkanımız verdi.

 

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak