Son Dakika
21 Eylül 2019 Cumartesi

İNADINA ATATÜRK, TÜRK VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ

20 Mayıs 2019 Pazartesi, 08:39

 

ATATÜRK’ün 100. Doğum günü coşkuyla kutlandı.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “BENİM DOĞUM GÜNÜM” dediği 19 Mayıs ATATÜRK’ü anma, gençlik ve spor bayramının 100. Yılı Çivril’de coşkuyla kutlandı.

Çivril’deki kutlama, 19 Mayıs 2019 Pazar günü ATATÜRK anıtına çelenk sunumuyla başladı. Çelengi Gençlik Spor Müdürü Erkan DÜNDAR  sundu ATA’ya.

Daha sonra saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla tören bölümünün sona erdiği kutlama saat 10:00’da başladı.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün gençliğe emanet ettiği 19 Mayıs ATATÜRK’ü anma, gençlik ve spor bayramının 100. Yılı kutlamasına Çivril Kaymakamı Armağan ÖNAL, Belediye Başkanı Niyazi VURAL, Jandarma Bölük Komutanı, Emniyet Müdürü, AKP, CHP, MHP, İYİ PARTİ, ilçe başkanları, Cumhur ittifakına ve Millet ittifakına mensup bazı meclis üyeleri, Gaziler Derneği, Esnaf Odası ve ADD Başkanları, okul müdürleri ve halk katıldı.

Gençlik Spor Müdürü Erkan DÜNDAR şunları söyledi:

“ 19 MAYIS, GENÇLİK VE GELECEK DEMEKTİR

Bugün, Mustafa KEMAL’in Samsunda tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu’da  elden ele doklaşmasının 100. Yıldönümü.

Ogün, Samsunda vatansever insanları selamlayan ATATÜRK’ün taşıdığı duygularla sizleri selamlıyorum. Milletimizin tüm onur ve asaletiyle büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün rehberliğinde tarih sahnesine bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs.

. Türk genci, Türk istiklali ve Türkiye Cumhuriyetinin yılmaz bekçisi; bugün ve yarınların en büyük güvencesidir.

Sevgili gençler.

Siz, Türk’e istiklal aşkını veren Kara Fatmaların, Nene Hatunların, yalnız efelerin, siz “YA İSTİKLAL YA ÖLÜM ! “ diyen Antep’li Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların, siz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, ATATÜRK’lerin soyundansınız.

Sevgili gençler. Binlerce şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi bir şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğumuz olmalıdır. Unutmayınız ki, ATATÜRK’ün eserlerinin temel taşısınız. Unutmayınız ki, 19 Mayıs’ta, Samsun’dan elden ele koşturulan bayrağımız rengini siz Türk evladının damarlarındaki asil kandan almıştır.

Unutmayınız ki, Vatanının en çok seven, görevini en iyi yapandır. Sözde değil, bu özde duygularla Ulu önder Gazi Mustafa  Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını ve bu Vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, siz gençlerimizi bayramını tebrik ediyorum.”

Erkan DÜNDAR’ın konuşmasının ardından, Emine ÖZCAN ANADOLU LİSESİ’nin etkinlikleri bayramı bayram yapan etkinlik oldu.

Yapılan gösteriler, söylenen Gençlik Marşından 10. Yıl marşına; İzmir Marşından Türkiyem’e; Gündoğdu marşından, Türkiye’yi ve Türk’ü anlatan tüm eserlerin sergilendiği etkinliklere vatandaşlarda hep birlikte katıldılar.

Etkinlikler, tüm katılımcıların hep bir ağızdan söyledikleri marşlarla ve NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE’ sloganı ile sona erdi.

Bayramı izleyenler, son yılların en muhteşem bayram kutlaması oldu. İstedikleri kadar Türk ismini kullanmamaya çalışsınlar, “Türk ve Türkiye Cumhuriyeti”ibarelerini bizlerden silemezler demekten kendilerini alamadılar…

 

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak