Son Dakika
27 Mayıs 2020 Çarşamba

FESTİVAL TARİHİ BELLİ OLDU

26 Mayıs 2019 Pazar, 11:57

 

Çivril gündemini meşgul eden birden çok konuların olması, ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ olarak konunun en yetkilisi ile sizler adına röportaj yapmamızı zorunlu kıldı.

Çivril Belediye Başkanı Niyazi VURAL ile BAYRAKTEPE, 75. YIL PARKI, TOKİ, DOĞALGAZ ve FESTİVAL konularında vatandaşların bizlere sordukları soruların yanıtlarını almak için bir söyleşi gerçekleştirdik.

İşte merak edilen konuşlar, işte Sayın Başkan’ın yanıtları:

BAYRAKTEPE ÇİVRİL BELEDİYESİNİN

Büyükşehir Belediyesine devir edilen Bayraktepe’nin bakımını Çivril Belediyesi üslendi. “Çivril Belediyesinin personel fazlalığı var.” Diyen belediye başkanı Niyazi VURAL’a konuyla ilgili sorumuzu sorduk.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ:

Sayın Başkan. Daha önceki söylemlerinizde “personel masraflarının fazla olduğunu, Çivril Belediyesinde personel fazlalığı olduğunu” söylemiştiniz. Ama bunun üstüne, Bayraktepe mesirelik alanının bakımını üstlenen Çivril Belediyesi için ilave personel, ilave masraf demektir. Bunu nerden ve nasıl çözeceksiniz?.

  1. b) Bayraktepenin madem bakımını Çivril üstlenecek, komple kendisini alsanız daha iyi olmaz mı?

BLD: BŞK.NİYAZİ VURAL:

Parkların bakımı, tadilatı ve tamiratı bize ait oluyorBayraktepedeki binalarda bize devir ediliyor. Dolayısıyla oradaki binaların işletmesini kiraya verip, buradan elde edecek gelirle de bakımını karşılayabiliriz diye düşünüyoruz.

İşçi giderleriyle ilgili tespitiniz doğru.  İller Bankasından gelen paramız personel giderlerine ve sigortalarına yetmiyor. Bundan dolayı sıkıntı içersindeyiz. Ama işkur dan “toplum yararına çalışma” kapsamında gelen işçilerimiz var. Onların desteğiyle sürdürüyoruz işlerimizi.

Önümüzdeki dönemde de İŞ KUR’dan alımların yapılmasını ümit ediyoruz. Bu sayede de parkların-bahçelerin bakımını gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Olası bakım maliyetlerindeki sıkıntılar konusunda da Büyükşehirle görüşüp destek alacağımıza inanıyoruz.

Mezarlıkların bakımları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Büyükşehir tarafından gerçekleştirilecek.

ÖĞRETMEN EVİ BİZ EGEÇİYOR.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ:

Parklar demişken. 75. Yıl parkımız vardı bizim. Öğretmenevinin olduğu yer.

Bu  binanın tadilat veya yapımının bittiği bilgisine ulaştık. Gerçekten bitti mi bu binaların yapımı? Bittiyse Büyükşehir Belediyesi bunları neden açmıyor?

BLD. BŞK. NİYAZİ VURAL:

Çivril Belediyemiz burayı Büyükşehir Belediyemize tahsis etmişti. Tahsis süremiz doldu. Burasıda Çivril Belediyesine devir olacak. İşletmesini yapacağımız kira sözleşmesi ile birilerine vereceğiz. En kısa sürede burasını da hizmete açacağız. Burasının  bu yaz Çivril halkına hizmet etmesi için çalışmalarımızı hızlandıracağız.

FESTİVAL HAZIRLIKLARIMIZ SÜRÜYOR.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ:

Festival sezonumuz yaklaşıyor. Festival komitesinin oluştuğu bilgisine ulaştık. Neler yapıyorsunuz festival konusunda?

BLD. BŞK. NİYAZİ VURAL:

Festival komitemizle toplantımızı gerçekleştirdik. Arkadaşlarımızla birlikte festival tarihimizi belirledik. 23. Elma Tarım ve Kültür Festivalimiz, 30 Ağustos 2019 Cuma günü başlayacak, 31 Ağustos Cumartesi ve 1 Eylül 2019 Pazar günü sona erecek.

Geçmiş yıllarda festival zamanlarında Çivril’den şehir dışına gidecek öğrencilerimiz festivallerimizde bulunamıyordu. Bunu düşünerek bizler bu sene bu tarihe karar verdik. Aynı zamanda Yurt dışında yaşayıp ta memleketlerine gelen hemşerilerimizin tamamı olmasa da bir kısmının festivalimizi görmelerini de sağlamayı hedefliyoruz. Onun için Geçen yılda olduğu gibi festival tarihimizi 30-31 Ağustos ve 1 Eylül 2019 tarihlerinde yapmaya karar verdik.

Erkenci diye adlandırdığımız elmaları temin edip, konuklarımıza sunmayı da düşünüyoruz..

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ:

Geçtiğimiz haftalarda sizinle Gazete olarak, Ziraat Fakültesi veya başka isimle başka Fakülteden söz etmiştik. Bu konuda gelişme var mı?

NİYAZİ VURAL: Konuyla ilgili özellikle Grup Başkan Vekilimiz başta olmak üzere Ankara’daki Milletvekillerimiz aracılığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şu an bizler Doğa Bilimleri Fakültesi adı altında bir okulun üzerinde duruyoruz. Ülkemizdeki Ziraat Fakülteleri öğrenci kontenjanlarını dolduramıyorlar. Kontenjanları açık kalan bir okul açmak istemiyoruz. Amacımız, tabeladan ibaret olan bir okulun açılması çabasını göstermemek.

Çabalarımız sadece Milletvekillerimiz aracılığı ile değil; hayırsever iş insanlarımızla da çabalarımızı sürdürüyoruz.

Doğa Bilimleri Fakültesi açılması konusunda Milletvekillerimiz, hayırsever iş insanlarımız kanalıyla YÖK ve Cumhurbaşkanımız ile görüşmelerimizi sürdürüyor ve konunun takipçiliğini yapıyoruz. Yakın zamanda bir müjdeli haberi Çivril’imizle paylaşmak istiyoruz.

Şu anda İlçemizdeki bazı bölümlerdin öğrenci sıkıntısı yaşadığını biliyoruz. Sermaye piyasası, organik tarım gibi bölümlerde öğrenci sıkıntımız var. Binalar güzel Alt yapı güzel ama öğrenci yetersiz. Böyle bir bölüm açmayı düşünmüyoruz. Açmayı düşündüğümüz fakültenin, gerçekten işlevsel ve tercih edilen bir Fakülte olmasını istiyoruz. Örneğin Veterinerlik gibi okulun İlçemiz açısından daha geçerli olduğunu düşünüyoruz.

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ:

Çivril’de iki konu son dönemlerde çokça tartışılıyor. Hatta gündemden düşmüyor desek daha doğru olur diye düşünüyoruz. Bunlar TOKİ ve DOĞALGAZ

TOKİ evlerinin teslimatında gecikme olacak mı? Doğalgaz konusundaki çalışmalar hangi aşamada?

NİYAZİ VURAL:

Doğalgaz konusunda çalışmalarımızın Ankara ayağı devam ediyor. BOTAŞ Genel Müdürlüğü ve ENERYA ile görüşmelerimiz devam ediyor. Çivril’de yapılması gerekeni yaptık. Ankara ayağındaki çalışmaları en kısa sürede bitirip hizmeti Çivril’e getirmek temennimizdir. Bizlere tarih soruyorlar. Tarih vermemiz çok doğru olmaz diye düşünüyoruz. Bizim dışımızda, bürokrasiden kaynaklanan aksilikler,gecikmeler olursa diye temkinliyiz.

TOKİDE GECİKME YOK

Bu tür sorular bizlere de geliyor. Müteahhidin başka yerlerde de TOKİ inşaatları var. Onları duyunca sanırım vatandaşlarımız telaşlanıyor. Bizler müteahhitle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Planlandığı gibi teslim tarihi 31 Temmuz. Bu tarihte gecikme görünmüyor…

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak