Son Dakika
05 Haziran 2020 Cuma

ÇEVREYE DUYARLILIK SES GETİRDİ

13 Haziran 2019 Perşembe, 08:20

 

Çivril’de son dönemlerde çevre duyarlılığı bilinci gelişiyor.

Çivril’li çevreciler, 20 Nisan 2019 Cumartesi günü “Menderes Havza inisiyatifi Denizli Bileşeni ile birlikte genelde Işıklı Gölünün kirlenmesi, özelde KÜFİ Çayının yarattığı kirliliği” konulu bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya katılan ve çevreye duyarlı olan vatandaşlar, o günden sonra üzerlerine düşenleri yapmaya başlamışlar. İşte o vatandaşlardan birisinin, CİMER  kanalıyla yaptığı girişimin sonucu.

Tahsin NAYİŞ isimli emekli öğretmenin CİMER kanalıyla küfi çayı ve Işıklı Gölünün kirliliğiyle ilgili yaptığı girişimin ilk sonuçlarını aldı.  Çevre duyarlısı emekli öğretmenimiz girişiminin sonucu aldığı resmi yanıtı kamuoyuyla paylaştı.

İşte Sayın NAYİŞ’in girişimi ve sonucu:

Küfi Çayı’nın kirlenmesi ile ilgili başvuruya verilen cevap.

“Sayın TAHSİN NAYİŞ,
T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne 05.05.2019 tarihinde yapmış olduğunuz 1901063175 sayılı başvurunuz 11.06.2019 tarihinde SANDIKLI İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ tarafından cevaplanmıştır:

05.05.2019 tarih ve 1901063175 sayılı başvurunuz incelenmiş olup; İlçemiz Belediye Başkanlığımız ve İlçe Sağlık Müdürlüğümüz ekiplerimizce gerekli inceleme ve denetimler yapılmıştır. Sandıklı İlçemiz merkezi kanalizasyon ve atıkları ilçemizde kurulmuş olan arıtma merkezimizde toplanarak, yaklaşık yüzde 90 civarı atıkların arıtma işlemine tabi tutularak, geri arıtılmış atıkların dere yatağına verildiği tespit edilmiştir.

Yine ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Hüdai Kaplıcalarımız ve o bölgede bulunan seralardan çıkan atıkların dere yatağına atıldığı ve bu atıkların yağmur sularıyla dere yatağı yoluyla ilçemiz sınırlarını terk ettiği tespit edilmiştir.

Bu bölgede bir arıtma işlemi yapılabilmesi ve ıslah edilmesi için kurumlarımız arasında gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Çevre hakkında göstermiş olduğunuz duyarlılık için teşekkür eder, bilgilerinize rica ederim.”

“Yazsak ne olacak? Bizi dinlerler mi? Boşa kürek çekeriz”

Gibi cümlelerle mücadele etmeyen, sosyal sorumluluk taşımamanın gerekçelerinin arkasına sarılanlara bu yazı önemli bir yanıt olsa gerek.

Demekki ÜZERİMİZE VAZİFE OLMAYAN ŞEYLERE DE KARIŞACAK MIŞIZ…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak