Son Dakika
04 Haziran 2020 Perşembe

MECLİS KAZIM ARSLAN TAZİYELERİYLE BAŞLADI

13 Haziran 2019 Perşembe, 11:41

 

Çivril Belediye Meclisinin Haziran toplantısı, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren CHP Denizli Milletvekili Kazım ARSLAN’a taziye mesajları ile başladı.

Çivril Belediye Meclisi, Başkan Niyazi VURAL’ın şehir dışında olmasından dolayı Başkan Vekili Ahmet AKKOYUN başkanlığında toplantı. Toplantıda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Adem GÜLLÜ, merhum Kazım ARSLAN’a taziye mesajıyla başladı konuşmasına. Sayın GÜLLÜ konuşmasında “bu bayramda sevinçlerimizde oldu. Ama ne yazık ki, üzüntüyü de bir arada yaşadık. Meclis başkanlığının taziyelerini belirttiği gibi, değerli Milletvekilimiz, bey efendi bir insan. Çalışkan bir insan. Kazım kardeşimizi, ağabeyimizi yitirmenin hüznünü yaşadık. Tüm camiamızın, partililerimizin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Kendisine Allahtan rahmet dilerim. Sevenlerine tekrar sabır ve başsağlığı diliyorum.”

Daha sonra meclisin gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Gündem maddelerinin çoğu, görüşülmek üzere ilgili komisyonlarına sevk edildi.

 

KORAY EREN’DEN “EDS” ÖNERİSİ

Çivril Belediye meclis toplantısına, İYİ PARTİ Meclis üyesi Koray EREN gündeme alınması için önerge verdi.

Özelllikle son dönemlerde çevre yolundaki ölümlü trafik kazalarının fazlalaşması üzerine EDS kurulumu maddesinin gündeme alınması önerisinde bulundu. Madde gündeme alındı.

İYİ PARTİ meclis üyesi Koray EREN’in önerisi şöyle;

“Konu : EDS kurulumu hakkında

İlçemiz de   yaşanan can ve mal kaybı ile sonuçlanan trafik kazalarının önüne geçilebilmesi amacıyla Denizli Uşak Karayolunun çevre yolu tabir edilen ancak şehir içi trafiği ile bütünleşip çevre yolu vasfını kaybetmiş bölümlerinde ve yaya geçitlerinde yayaların üstünlüğünün farkındalığı sürücülerimizin büyük bir bölümünde olmadığı bununla birlikte araçların yavaş ve dikkatli seyir yapmaları için trafik elektronik denetleme sistemleri kurulumu gereksinimi hissedilmektedir.2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun Ek:16 maddesinde “Belediyelerce veya sermayesinin tamamı belediyelere ait şirketler tarafından kendi bütçe kaynakları kullanılarak yada belediyeler tarafından hasılat paylaşımı yoluyla, karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş veya kurulacak elektronik sistemlerin Emniyet Genel Müdürlüğünce trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanılması durumunda, EDS’lerin ihale sözleşmesinde Türk Lirası cinsinden belirtilen yatırım maliyetine ulaşıncaya kadar aylık dönemler halinde yapılan tespitlere dayanılarak düzenlenen trafik idari yaptırım karar tutanaklarında yer alan trafik idari para cezasının % 30’u oranındaki tutar, yatırım maliyetine ulaştıktan sonra ise % 15 oranındaki tutar, izleyen ayın sonuna kadar Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinden ilgili belediyelere sistem kullanımı hizmet bedeli olarak ödenir.” Bu madde kapsamında hizmetinden yararlanılacak elektronik sistemlerin taşıması gereken teknik özellikler, kurulması gereken yerler ve belediyelerce yapılacak protokollere ilişkin diğer şartlar ile maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığınca (Emniyet Genel Müdürlüğü) müştereken belirlenir.” Hükmü yer almaktadır. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, 02/05/2012 tarih ve 92503 sayılı Karayolları Trafik Kanun’unun Ek:16. Maddesinin uygulanmasına ilişkin usul ve esasların 5.maddesi gereğince,(1) EDS, polis trafik sorumluluk bölgesinde; belediye teşkilatı bulunan ve belediyenin hizmet götürdüğü sınırlar içerisindeki yerlere kurulabilir. Bu sistemlerin kurulacağı il, ilçe ve beldelerin belirlenmesinde kayıtlı sürücü ve araç sayıları, trafik kazaları ve sonuçları ile karayollarından geçen yıllık ortalama araç sayıları esas alınır.

Ölümlü ve yaralanmalı kazaların riskini azaltmak adına okul servis araçlarının da sıkça kullandığı, Akpınar ve Şehitler Mahallelerini şehir merkezinden ayıran Denizli Uşak Karayolu’nun her iki istikametinede tespit edilecek riskli ve öncelikli bölümlere Elektronik Denetleme Sistemi kurulumu için Denizli Büyükşehir Belediyesi UKOME’den yetki alınması hususunda önergemizi saygıyla arz ederim .”

Meclis’in ikinci oturumu,  maddelerin görüşülmesinin tamamlanması için 14 Haziran Cuma günü toplanmaya karar verdi.

 

 

 

 

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak