çivrilinsesi gazetesi
13 Haziran 2019
0 YORUM
45 OKUNMA

SULAMA ÜCRETLERİ CEP YAKIYOR

 

Sulama birlikleri DSİ’ye devir edildi edilmesine ama, vatandaşın çilesi her geçen gün artıyor.

Gazetemizi arayan vatandaşlar, sulama fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçiler. Bazı vatandaşların şikayetleri ise daha ilginç. Gazetemizi arayan bir sulayıcımız, sulama fiyatlarının DSİ tarafından fahiş hale getirildiğini belirterek, üstelik aynı meyveliğimin yarısına ayrı, diğer yarısına ayrı ücret ödemekteyim. Bu keyfilikte tarım faaliyetimizi çiftçiler olarak yürütebilmemiz olanaksız dedi.

VATANDAŞLARIN ŞİKAYETLERİ KISACA ŞÖYLE:

HER GELEN SAAT Mİ ALDIRIYOR ?

Sulama işiyle uğraşıyoruz. Ama başımız sıkıntıda. Irgıllı bölgesindeki l sulamamızı geçen yıl Çivril Belediyesi yaptı. Çivril Belediyesi, geçen yıl sulama işini yaparken tüm sulayıcılara SAAT ALDIRDILAR. Yani Çivril Belediyesi sulama işini yaparken 600 liralar verip su saatleri aldık. Bu sene sulama DSİ’de. DSİ bu saatlerin işe yaramadığını belirtiyor ve kendilerince sulama ücreti belirliyor. 600 liralarımızın boşa gitmemesi için yaptığımız araştırmada gördük ki, Çivril Belediye meclisinin bu konuda kararı yok. Ama belediye personelinin bizlere dayatması sonucu bu paraları harcamak durumunda kalmışız.

DSİ AYRI TAVIR İÇERSİNDE

Aradan bir yıl geçti. Bu sefer sulamamızın sorumlusu DSİ oldu. DSİ’de yeni sulama fiyatları belirledi.

Ama bu fiyat belirlemelerde hangi kıstaslar alındı bilmiyoruz. Bildiğimiz bir şey var ki, aynı tarlamızın, aynı meyveliğimizin dekar başına sulama ücretlerinde farklılık var. Bölgemizde sulama kanallarının tarlalarımızın ortasından geçtiği yerler var. Yani DSİ’nin sulama kanalları tarlalarımızın ortasından geçiyor. Buda yetmiyormuş gibi, kanalların böldüğü tarlalarımızda sulama ücretleri farklı fiyatlarda olmaya başladı. Sulama kanalının  böldüğü tarlalarımızda sulama ücretinin fiyatları şöyle farklı. Kaynı tarlada kanalın bir bölümünün dekarı veya saati 50 lira, diğer bölümünde ise 100 lira. Aynı tarla. Aynı meyvelik. Ama tarlayı veya meyveliği bölen DSİ, bu bölümlerde fiyat farklılıkları da uygulamaya başladı. Tarlamızı bölen DSİ. Farklı fiyatı uygulayan da DSİ. Gerekçesine bakın. Neymiş? “Saha dışıymış?” Aynı tarlanın saha içi veya dışı kuralını da kendisi belirliyor DSİ. Yani tarlamızın bir tarafı Yunanistan, bir tarafı ise Türkiye.

DSİ’nin bu keyfi fiyat uygulaması devam ederse, bizler çiftçilik yapamaz duruma geleceğiz.

Konuyu AKP Çivril İlçe Başkanı Mehmet KALE’ye de ilettik. Ama sorunumuza çözüm bulunmuyor.

Yetkililerden sorunumuza çözüm bulunmasını istiyoruz. Aslında sorunumuz diyoruz ama sorun bizim değil. DSİ kendisi sorun yaratıyor, yine kendisi yarattığı sorunun bedelini bizlere ödettiriyor.

DSİ’nin bu çifte standart uygulaması karşısında “biz böyle karar aldık. Diyen DSİ karşısında gelecek yıllar çiftçilik yapmayalım diyeceğiz ama, bazı tarlalarımızın içersinde 8-10 yaşlarında meyveliklerimiz var. Bu meyvelikleri, DSİ’nin veya resmi kurumların günübirlik keyiflerini düşünerek dikmedik ki onların kararları karşısında kaldıralım. Bizim zararlarımızı kimler ödeyecek. DSİ hem suyu tarlamın ortasından geçirecek, hemde tarlama farklı fiyat uygulayacak. Olmaz böyle bir şey. Böyle mağdur durumda yüzlerce insan var. Yetkililerimizden bizleri mağdur etmeyecek çözümler bekliyoruz…

 

Copyright © 2015 Çivrilinsesi Gazetesi

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak