Son Dakika
16 Kasım 2019 Cumartesi
21 Haziran 2019 Cuma, 07:44
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

BALAYI BİTTİ

 

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden yaklaşık üç ay geçti.

5 yıllık meclis üyeliğinin ve grup başkan vekilliğinin deneyimiyle Çivril Belediye Başkanlığı görevine gelen Niyazi VURAL için artık balayı sona erdi. Belediyeyi tanımak, çalışacağı müdürleri atamak için gerekli zamanı kullanan başkan VURAL’ı sıkıntılı günler bekliyor.

Sayın VURAL  seçimler arifesinde sadece 1 vaatte bulundu. DOĞALGAZ.

Ancak, elbette başkanlar sadece vaatlerinden sorumlu değiller. Görev süresi içersinde karşılaşacağı sorunlar ve devam eden; bir başka deyişle kucağında bulduğu sorunlarda başkanların olmazsa olmazları arasındadır.

İşte onlardan bazıları.

SULAMA SORUNLARI

Çivril, Ege bölgesinin en büyük ve en verimli tarım alanlarından birisi.  Çiftçimizin ürettiği ürünler, Ülkemizde rekolte olarak önemli miktarlarda. Ayçiçeği, elma, şeftali bunlardan bazıları. Elbette Ülke ekonomisine katkıda bulunan bu ürünleri üreten çiftçilerimizin de sorunları var.. Üstelik ciddi sorunlar.

Bunlardan ilki, SULAMA.

Sulama, birliklerden ve kooperatiflerden alınarak tekrar DSİ’ye verildi. Tekrar diyorum, çünkü eskiden de sulama DSİ’deydi. Ama sulamada başarılı olamayan DSİ’nin elinden alınarak birliklere ve kooperatiflere verilmişti.  Bu başarısız kurum, şimdi çiftçinin önüne yeni bir şeymiş gibi sunuluyor. Bunun ilk  sıkıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Sulama ücretleri pahalı, tüm çiftçilerden en az üç sulama yapacakmış gibi ücret alınması…

İşin ilginç tarafı, konuyu AKP ilçe yöneticilerine götürdüğümüzde, (bizden önce çiftçilerde götürmüş)çözüm yerine amiyane deyimle “AZ BİLE. ÇİFTÇİMİZ BUNU HAK EDİYOR” dercesine yanıtlar aldık.

Halbuki çiftçi, (aynı zamanda seçmen) sorununa çözüm bekliyor. “Geçmişte kaçak sulayanlar oldu. Onun için üç sulama ücretinin peşin alınması normal. Çiftçi ister sulasın, ister sulamasın. Parasını ödesinde..” Demek ne derece sorun çözer.

TOKİ

Şu anda TOKİ ile belediyenin bağlantısı veya ilişkisi olmayabilir. Ama, TOKİ yerel yönetimlerde olduğu gibi, Çivril Belediyesinde de propaganda malzemesi olarak kullanıldı. Başarılı olundu da.
Üstelik 500 konutluk yeni bir TOKİ projesinden söz ediliyor. Ancak, son günlerde kamuoyunda TOKİ evlerinin teslimatının gecikeceği gibi dolaşan dedikodularının doğruluk payı olursa,  TOKİ projelerinin belediye başkanına yarar yerine zarar vereceğinin bilinmesinde yarar vardır. Onun için, Sayın Başkan’ın önünde duran önemli ikinci sorun da bu. Bu evlerin zamanında teslimini sağlaması, hem anti propagandayı ortadan kaldırır, hemde yeni projelerin önünü açar.

MİLLET PARKI

Çivril Belediyesinin bundan önceki belediye başkanının projesi. Üstelik, iddia doğru ise parası-pulu da hazır. Yani ek masraf istemeyen devasa bir proje.

Bu projenin ihalesi de önceden yapılmıştı. Ama şu ana kadar görünende bir çalışma yok. En azından varsa da bizler göremiyoruz. Yani masa başı çalışmalar devam ediyor olabilir. Ama kamuoyu bu çalışmanın rafa kaldırıldığını düşünüyor. Bu çalışmanın akıbetinin kamuoyuyla paylaşılması ve devamı yine Sayın VURAL’a düşüyor.

  1. YIL PARKI

Kamuoyunun, Öğretmen evi olarak tanımladığı yer. İnşaatının bittiğinin düşünüyoruz. Sayın Başkan da böyle söylemiş  ve Çivril Belediyesine devrinin yapılacağını belirtmişti. Ama yaz mevsiminin ortasına geldi, henüz 75. Yıl parkında bir kıpırdama yok. Umarım bu konuda da varsa sıkıntılar giderilir.

CUMHURİYET PARKI

Burası da Büyükşehir tarafından yapıldı. Daha doğrusu yeniden yapılandırıldı. İyi olmuş, kötü olmuş…

Artık bunu tartışmak gerilerde kaldı. İyisiyle kötüsüyle Cumhuriyet parkındaki cafe açıldı. Açıldı açılmasına ama, evlere şenlik bir işletme anlayışı. Sanki Büyük şehrin “ŞEHİR” mantığıyla işlettiği yer değil de, adeta bir köy kahvesi mantığıyla işletilen bir yer haline gelmiş. Buna biraz daha çeki düzen verilmezse şehir merkezindeki devasa yeşilliğin arasında beton yığınından oluşan köy kahvesi oluşturulmuş olunacak. Bunun da şehir yapısına, şehir dokusuna uyum sağlayamayacak. Büyükşehrin. Biz bir şey yapamayız diyebilir Sayın Başkan. Ama Çivril Halkı bunu inandırıcı bulmaz..

Bu sorunları çoğaltabiliriz. Elbette bunlar arasında olmazsa olmaz öneme sahip olanlar vardır. Sulama gibi, TOKİ gibi…

Doğal gaz konusunda Sayın Başkan söz verdi vermesine ama, bunun çalışmasının üç beş günlük olmadığını her halde bilmeyen yoktur. Bu konuda takvim beklemenin de çok doğru olduğunu düşünmüyoruz.

Sorunlar çözülmezse, Sayın VURAL’ın için “Efendim. Bunlar DSİ’nin işi” “Bunlar Büyük Şehirin işi bizi bağlamaz” Deme lüksü yok.

Kısacası, Sayın Başkan için balayı dönemi bitti. Artık icraat zamanı. Sorunlarda AKP çevrelerinin gördüğü gibi basit değil.

Yapılan işlerin ödülü de, yapılmayanların faturasında Sayın VURAL’a kesilir bundan sonra.

Üç aylık balayı döneminin bittiğinin, sorunların giderek fazlalaştığının bilinmesinde yarar var…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak