çivrilinsesi gazetesi
22 Haziran 2019
0 YORUM
62 OKUNMA

ÇİVRİL DENİZLİ’DEN KOPACAK MI?

 

AKP Uşak Milletvekili İsmail GÜNEŞ, aralarında Çivril’in de bulunduğu bazı ilçelerin Uşak iline bağlanması talebinde bulundu.

AKP Uşak Milletvekili İsmail GÜNEŞ,mecliste yaptığı konuşmada aralarında Çivril’in de bulunduğu çeşitli illere bağlı 9 ilçenin Uşak iline bağlanmasını gündeme getirdi.

AKPUşak Milletvekili İsmail GÜNEŞ, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurul’unda gündem dışı söz alarak, kentin 1953 yılında Kütahya’dan ayrılarak il olduğunu belirtti. Milletvekili GÜNEŞ, “etraf illerin bazı ilçelerinin Uşak’a çok yakın olmaları nedeniyle Uşak’la daha sıkı ilişkiler içinde bulunmaktadır. Uşak ilimize bağlı olmayıp komşu olan ilçelere bakıldığında bunlar, Manisa’ya bağlı Kula, Selendi; Kütahya’ya bağlı Simav, Pazarlar, Şaphane, Gediz, Dumlupınar; Afyonkarahisar’a bağlı Hocalar; Denizli’ye bağlı Çivril’den oluşmaktadır. Bugün Uşak ilimizde 9 bin 400 Gedizli, 4 bin 116 Selendili, 2 bin 700 Pazarlarlı, 2 bin Simavlı, bin 800 Kulalı, bin 539 Çivrilli, bin 458 Hocalarlı, 917 Dumlupınarlı kardeşimiz yaşamaktadır” dedi.

“ÇİVRİL; DENİZLİ’YE 96 KİLOMETRE UŞAK’A 59 KİLOMETRE UZAKLIKTA”

9 ilçenin Uşak’a olan uzaklıkları hakkında bilgi veren GÜNEŞ, “Bu saydığımız ilçelere bağlı oldukları illere, uzaklıklarına ve Uşak iline olan uzaklıklarına bakacak olursak; Kütahya ilimize bağlı olan Gediz ilçemiz Kütahya’ya 91 kilometre iken Uşak iline 60 kilometredir. Hele hele Gediz ilçesi, Uşak Organize Sanayi Bölgesi’ne sadece 35 kilometre uzaklıkta olup Gediz’de oturan pek çok kardeşimiz Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışmaktadır. Diğer taraftan, Simav ilçemiz Kütahya ilimize 141 kilometre iken Uşak ilimize 88 kilometre, Manisa’ya bağlı olan Kula ilçemiz Manisa’ya 119 kilometre iken Uşak ilimize 70 kilometre, Selendi ilçesi Manisa’ya 155 kilometre iken Uşak ilimize 72 kilometre, Çivril ilçesinin Denizli’ye uzaklığı 96 kilometre iken Uşak iline sadece 59 kilometre uzaklıktadır.

Tüm bu saydığımız ilçeler kendi illerine göre Uşak iline çok daha yakın olduğu için pek çok ihtiyaçlarını Uşak ilimizden karşılamaktadırlar; acil sağlık hizmetleri ve 2’nci, 3’üncü basamak sağlık hizmetlerinin büyük kısmını Uşak ilinden temin etmektedirler.” Diyerek konuyla ilgili halk oylaması yapılmasını istedi.

“HALK OYLAMASI YAPILMALI”

9 ilçede yaşayan bazı vatandaşların Uşak’a bağlanması yönünde zaman zaman talepleri olduğuna iddia eden GÜNEŞ, “Bu talepler; ‘az bir kısmın talebi midir? Yoksa genelin talebi midir?’ bilemiyoruz. Bunun için yasal düzenleme gerektiğini biliyoruz. Bu ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın kararı elbette önemlidir. Bu ilçelerde plebisit yani halk oylaması yapılırsa bizlere, halkın kararına uymak düşer. Karar halkımızındır diyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum” dedi…

Copyright © 2015 Çivrilinsesi Gazetesi

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak