Son Dakika
18 Kasım 2019 Pazartesi

HANGİSİ DOĞRU?

24 Haziran 2019 Pazartesi, 11:01

 

Çivril Belediye Başkanı Niyazi VURAL, TOKİ evlerinin teslimatı konusunda  gazetelere farklı şeyler söyledi.

Çivril Belediye Başkanı Niyazi VURAL, 3 Mayısta yayınlanan ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİne verdiği demeçte TOKİ EVLERİNİN ZAMANINDA TESLİM EDİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

19 Haziranda yayınlanan bir başka yerel gazeteye verdiği demeçte ise TOKİ evlerinin Kasım Ayında teslim edileceğini söylemiş.

Sayın Niyazi VURAL’a 47 Günde iki ayrı gazeteye TOKİ konusunda farklı şeyler söyleten etkenler nelerdir?

İki ayrı Gazeteye verilen demeçlerin HANGİSİ DOĞRU?

3 Mayıs 2019 tarihli, 503 sayılı Çivrilin Sesi Gazetesi ile yaptığı röportajda Başkan Niyazi VURAL, TOKİ evlerinin teslimatı konusunda şunları söylemişti.

“TOKİDE BİR SIKINTI YOK

Niyazi VURAL, TOKİ inşaatını yapan firmanın başka bölgelerde de işlerinin olduğunu öğrendik.  İki-üç aylık dönemde fazla çalışma olmadığı konusunda bizlere şikayetler geldi. Müteahhidin kaçtığı şeklinde bilgiler geldi. Bunun üzerine ilgili müteahhit ile görüştük. Müteahhit, böyle bir durumun olmadığını, diğer şantiyelerden gelecek ekiplerle buradaki çalışmaları zamanında bitireceklerini belirtti. Yani ilgili firma, teslim zamanını sonuna kadar kullanacak. Süresi içersinde bu işi yetiştirip teslim edeceklerini söylediler.

TOKİ çalışmalarında ve teslimatta bir sıkıntı yok.”

Bunları söylemişti Sayın VURAL. Ama aradan yaklaşık 45 gün sonra bir başka yerel gazeteye verdiği demeçte ise TOKİ evlerinin tesliminde GECİKME OLACAĞINI söyledi.

Başkan VURAL’ın 19 Haziran 2019 tarihli yerel gazetede TOKİ konusundaki demeci ise şöyle:

“TOKİ inşaatına gidip incelemelerde bulunduk. Şu an çevre düzenlemesi yapım aşamasında. Yollar yapılıyor. Yeşil alanlar düzenlenecek. İnşallah KASIM AYININ İLK HAFTASINDA YERLER VATANDAŞLARA TESLİM EDİLMİŞ OLACAK”

45 GÜN ARAYLA İKİ YEREL GAZETEYE FARKLI TARİHLER SÖYLEYEN Başkan VURAL’IN bu demeçlerinden HANGİSİ DOĞRU?

Aradaki farklılığı Sayın Başkan’a SORDUK. Sayın Başkan şunları söyledi:

Evet Ekim Ayının sonundan önce teslimat mümkün değil. Son görüşmemizde bize söylenen bu dedi ve Müteahhitle telefonla görüştü Sayın Başkan. Bizlerde telefon görüşmesini sizler için kayıt ettik..

Müteahhit Başkan VURAL’LA telefon görüşmesinde şunları söyledi:

“31 Mart 2019, inşaatın %90’nını  bitirme tarihimiz. Geriye kalan %10’luk kısım var. Onun da TOKİ’ye teslim süreci. 31 Temmuz’da TOKİ’ye “%90’nıonı bitirdik biz. Gelin teslim alın” diyerek TOKİ’ye dilekçe yazıyoruz. TOKİ 15 gün ila üç ay içersinde gelip inceliyorlar. İnceleme sonucu yanlış imalat veya eksiklik tespit ederlerse bunları düzeltin diyerek bize süre veriyorlar. Bizler o süre içersinde söylenenleri yapıyoruz. TOKİ tekrar geliyor. Biz işi bitirip teslim ediyoruz. Bu arada inşaat ruhsatları çıkıyor. Tüm bu işlemlerin devamı, ancak Ekim Ayında işlerin bitmesi anlamına gelir. Bundan önce kim erken biteceğini söylerse söylesin, yalan söylemiş olur.”

Bu konuşmadan da anlaşılacağı gibi, TOKİ evlerine yerleşim Ekim Ayının sonu veya Kasım Ayından önce olamayacak…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak