Son Dakika
15 Kasım 2019 Cuma

ELMA İÇ KURDU İLE MÜCADELE PANELİ

25 Haziran 2019 Salı, 12:33

 

Çivril’de elma iç kurdu ile mücadele konulu panel düzenlendi.

Paneli, Denizli İl Tarım Müdürlüğü, Çivril İlçe Tarım Müdürlüğü, Çivril Ziraat Odası Başkanlığı ve Çivril Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği panele,  konuşmacı olarak Dr. Öncü Kaangün CANER (Makina kalibrasyon ve alet-makine uzmanı), Hakan ÖRNEK(Teknosoloji uzmanı) ve Ali YILMAZ(Bitkisel üretim ve bitki sağlığı şube müdürü) katıldılar.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Çivril İlçe Tarım Müdürü Ahmet KOCAKAPLAN ilk konuşmayı yaptı.

KOCAKAPLAN şunları söyledi:

Bizleri kırmayarak  kilometre uzaklıktan gelerek bizlere değerli bilgilerini aktaracak olan hocalarımıza huzurlarınızda teşekkür ederim. Elma sektörü, bir yanlışın tüm doğruları götürdüğü sektördür. Onun için değerli hocalarımızı ne kadar dikkatli dinlersek, o kadar yanlışlardan arınmış oluruz. Panelistlerimize tekrar teşekkür ediyorum..

İlçe tarım müdürü Ahmet KOCAKAPLAN’ın konuşmasının ardından Çivril Belediye Başkanı Sayın Niyazi VURAL bir konuşma yaptı.

Sayın İl Müdürüm, Bornova’dan gelen değerli konuklarımız, çok sevgili Çivril’li hemşehrilerim. Elma bizim uzmanlık alanımız değil. Ama biz Çivril Belediye Başkanlığı olarak elmadan da, çekirdekten de satılsa da – satılmasa da sorumluyuz. Bunun bilincindeyiz. Geçen yıl Çivril’imizde bu bölgenin kirazı para etmedi. Bizde kendimize ait kiraz ağaçlarını söktük. Ama biz şunu biliyoruz. Meyvecilikte kaliteli ürün, iyi yetiştirilen ürün her zaman için değerini bulur. Bizim topraklarımız hem meyvecilikte, hem sebzecilikte, Türkiye’nin en kıymetli en verimli arazilerindendir. Bizler bunun farkında ve bilincinde olmalıyız. Uzun yıllardır Çivril’imizden, Istanbul’daki büyük şirketlerin, Bursa’daki büyük firmaların, İzmir firmalarının arazi satın aldıklarını duyuyor ve görüyoruz. Bu firmalar, aldıkları bu arazilerde profesyonel anlamda çiftçilik yapmaya başladılar. Bunun nedeni, Arazilerimiz Türkiye’nin en verimli arazilerinden birisi, ve fiyatı da, diğer bölgelerle kıyasladığımızda çok uygun. Metrekare birim fiyatlarımız. Güneşimiz var. Toprağımız güzel. Suyumuz güzel.

Tüm pozitif durumlar bizde mevcut. Geriye ne kalıyor? İşte bu araziden bilinçli bir şekilde tarımsal faaliyet yürütebilirsek, en kaliteli ürünleri en güzel bir şekilde yetiştirebilirsek, ve bunları da satmak için kooperatiflerimizi tekrar faaliyete geçirebilirsek, bütün çiftçimiz bütün Çivril’imiz yıllardır kazandığı gibi bundan sonrada kazanmaya devam edecek. Değerli hocalarımız İzmir’den  kalkarak buralara kadar gelmişler. Ayaklarınıza sağlık. Tabi biz Çivril’de bu tür toplantılarda katılımın düşük olmasından dolayı hep üzüntü duyuyoruz. Bizim çift5çimiz, “BİZ İŞİ GERÇEKTEN ÇOK İYİ BİLİYORUZ” diyor. Ama yıllardır ayçiçeği ürününden aynı tarlaya eke, eke, eke topraklarımızı çoraklaştırdık. Kalitemiz düştü. Verimimiz düştü.

Meyvecilikte de, geçmişte Türkiye’de belki meyveciliği ilk başlatan ovalardan birisiyiz. Ama üzülerek te olsa şunu görüyoruz. Bizden sonra meyveciliğe başlayan bir çok yöre bizleri geçti.

TARIMSAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ

Biz Çivril Belediyesi olarak belediye tarihinde ilk defa TARIMSAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ kurduk.

İnşallah bu müdürlüğümüzü de gerçek anlamda çiftçimize, köylümüze faydalı çalışmaları yapacak hale getireceğiz.  Bunun için Ziraat Odası Başkanım sağ olsun, İlçe Tarım Müdürüm sağ olsunlar. Çok iyi bir ekiple Çivril’imizi tarımda marka yapmak istiyoruz. Bu tür toplantılara katılımların artmasını istiyoruz. Sayın hocalarımızı can kulağıyla dinleyip burada öğrendiklerimizi de arazimizde uygulayarak, Çivril’imizi tarımda, meyvecilikte ve sebzecilikte hak ettiği konuma  getirmek istiyoruz. İnşallah toplantımız hayırlara vesile olur.”

Daha sonra panelistler, konularıyla ilgili düşüncelerini çiftçilerle paylaştılar…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak