çivrilinsesi gazetesi
8 Temmuz 2019
0 YORUM
35 OKUNMA

1. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI

 

Çivril’de Yörük Türkmen şenliğinin ilki gerçekleştirildi.

Denizli Valiliği, Çivril Kaymakamlığı ve Çivril Belediyesinin katkılarıyla yapılan 1. Yörük-Türkmen şenliği, 07 Temmuz 2019 Pazar günü Bayraktepe mevkiinde gerçekleştirildi.

Yörük şenliğine, Kütahya, Afyon, Aydın İllerinin çeşitli ilçelerindeki Yörük-Türkmen dernekleri Çivril Belediye başkanı Niyazi VURAL, AKP Denizli Milletvekili Cahit ÖZKAN Belediye meclis üyelerinden bir grup, ve çok sayıda davetli katıldı.

Şenlikte temsili Yörük düğünü gösterisi yapıldı. Yörüklerin nakliye aracı olarak kullandıkları develer, etkinliğin en önemli figürlerindendi.

Kalabalık izleyici grubunun katıldığı etkinlikte, Çivril Yörük ve Türkmen Derneği başkanı ev sahibi olarak konuşmasını gerçekleştirildi. Daha sonra Yörük ve Türkmenler Federasyonu başkanı, Denizli Milletvekili Cahit ÖZKAN ve Çivril Belediye Başkanı Niyazi VURAL birer konuşma yaptılar.

UĞUR DEMİR (Çivril Yörük Derneği Başkanı)

Çok değerli protokol, uzak ve yakından gelen Yörük-Türkmen dernek başkanlarım. 1. Yörük şenliğimize hoş geldiniz, şeref verdiniz. Ecdadımızdan aldığımız töre ve kültürümüzü ve geleneğimizi geleceğe taşımayı önemsiyoruz.  1.sini gerçekleştirdiğimiz şenliğimize katkıda bulunan Valimize, Kaymakamımıza, Büyükşehir Belediyemize, Çivril Belediyemize ve Yörük beyimize teşekkür ediyor, şenliğimizin hepimize hayırlı olmasını diliyoruz.

NİYAZİ VURAL (Çivril Belediye Başkanı)

Sevgili Çivril’li hemşerilerim, şenliğimize katılan çok kıymetli konuklarımız hepiniz hoş geldiniz.

Biz 1.sini düzenliyoruz. İnşallah birimiz bin olur ve geleneksel hale gelen bir şenlik, şölene dönüşür.

Hoş geldiniz. Ama nereye geldiniz? Ben kısaca memleketimden bahsetmek istiyorum.

Bir yanımız Uşak. Diğer yanımız Hocalar, Sandıklıdan Afyonkarahisar, Dazkırı, Evciler; Diğer taraftan bütün Ege’yi kucaklıyoruz.

Nereden kucaklıyoruz?

Işıklı Gölümüz Menderes’in kaynağı. Bizim dağlarımızdan çıkan su. İşte Küfi çayımız var. Sandıklı’dan geliyor. Işıklı-Akgöz pınarlarımız var, Dinar’dan gelen suyumuz birleşerek Gölümüz oluşuyor. Biraz önce Denizli’deki Gazeteci arkadaşlarımızla Gölümüzü turladık. Oradaki Nilüferleri gördük. O gölde çok güzel Turna balıklarımız, sazanlarımız var. Sizlere de önerim, gidin gölü gezin ve turlayın. Gümüşsu’da şelalemiz, Tokalı kanyonumuz var. Doğal güzelliklerimizi saymakla bitiremeyiz. Böyle güzel bir memlekette sizleri ağırlamaktan onur ve gurur duyuyorum. Bu ziyaretlerin sıklaşması en büyük arzumuz. Sizleri bu güzel ilçemde ağırlamaktan hep mutluluk duyarız.

Aynı zamanda tarihi kültürümüzde köklü. Bu topraklar, 1071 Malazgirt zaferinden, 1176 Miryakefalon zaferiyle Anadolu’nun Türk Yurdu haline geldiği topraklardayız. Kurtuluş savaşındaki büyük zaferin kazanıldığı 30 Ağustos, aynı zamanda Çivril’in kurtuluşunun yıl dönümü. Bu tarihi kökleri olan ve bir o kadarda güzellikleriyle dolu topraklarımıza hoş geldiniz. İnşallah bu etkinliklerimiz devam edecek. Bizlerde bu kültürü bu topraklarda yaşatmaya devam edeceğiz.

Bu konuşmanın ardından AKP Denizli Milletvekili Cahit ÖZKAN bir konuşma yaptı.

Konuşmalardan sonra temsili bir düğün etkinliği izleyenlere sunuldu. Daha sonra etkinliğe katılan farklı illerden gelen Yörük-Türkmen derneklerinin temsilcilerinin sunumları ve oralardan gelen yerel sanatçıların türküleriyle geç vakte kadar devam etti…

 

v

Copyright © 2015 Çivrilinsesi Gazetesi

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak