çivrilinsesi gazetesi
8 Temmuz 2019
0 YORUM
68 OKUNMA

DENİZLİ BASINI IŞIKLI GÖLÜNDEYDİ

 

Denizli Basını, Çivril Belediye Başkanı Niyazi VURAL’ın konuğu oldu.

 

Başkan VURAL konuklarını Beydilli’de ağırladı ve Işıklı Gölünde nilüferler arasında tur attırdı.

Üzerindeki nilüfer çiçekleriyle, sazan, Durna balıklarıyla ve göçmen kuşlarının uğrak yeri olmasıyla ünlü ünlü Işıklı Gölü, ziyaretçilerine görsel şölen sundu.

Kayıklara binerek göl üzerinde gezen gazeteciler, birçok kuşu, ender bulunan balık türleri ve nilüfer çiçeklerini yakından gördüler.

Çivril ilçesinin olduğu kadarıyla Ege Bölgesinin göz bebeği olan Işıklı Gölü, doğal güzelliğiyle ilgi çekiyor. Doğal SİT alanı ilan edilen, beyaz renkli nilüferleriyle ünlü göl, doğaseverlerin uğrak yeri haline geldi. Büyük Menderes Nehri’nin ana kollarından birinde sulama amaçlı oluşturulan ve 7 bin 300 hektarlık alana sahip Işıklı Gölü’ne gelen ziyaretçiler, göl manzarası eşliğinde köy kahvaltısı yapabiliyor. Göl kenarında bulunan kayıklara binen ve gölün üzerinde gezme şansı yakalayan ziyaretçiler, nilüfer çiçekleri başta olmak üzere çok sayıda canlı ve bitki türünü yakından görme fırsatı yakalıyor. Fotoğrafçılar için de doğal bir plato olan Işıklı Gölü, çevre illerden de hafta sonunu değerlendirmek isteyen ziyaretçilerin akınını uğruyor.

BAŞKAN VURAL BASIN MENSUPLARIYLA GÖL TURUNDAYDI

Çivril Başkanı Niyazi VURAL, basın mensupları ile Beydilli Mahallesi’nde buluştu. Ulusal basın, Denizli Basın ve Yerel Basın çalışanlarının katıldığı programda Başkan VURAL, gazetecilere Çivril ve Işıklı Gölü hakkında bilgiler verdi.

Tekne turu ile gölü tanıtan VURAL, “Tüm Türkiye’deki vatandaşlarımızı doğa harikası olan Işıklı Gölü’nü görmeye davet ediyoruz. Göl, Büyük Menderes nehrinin kaynağını oluşturuyor. İçinde yetişen alabalıklarımız, dişli dediğimiz turna balıklarımız ziyaretçilerimize ikram edilmektedir. Bütün misafirlerimizi burada ağırlamak isteriz. Burası yaban hayatı açısından da çok önemli bir bölge. Zengin sayıdaki ve değişik türdeki göçmen kuşlarının göç yolu üzerinde bulunan Işıklı Gölünde bu kuşların önemli bir kısmı, üreme evresini de geçirmektedirler. Çivril doğa harikalarına sahip bir ilçe. “Hemen önümüzde bir dağımız var Ak Dağ.  Ege Bölgesi’nin Honaz Dağı’ndan sonra ikinci büyük dağı. Dağ’ın zirvesinde hala kar var. Kar kuyuları var. O karlardan kar getirip pekmez ile birlikte vatandaşlara ikram ediliyor. Daha sonra Koca Yaylamız var. Gümüşsu’da çok güzel bir şelalemiz var. Gümüşsu’da bir Tokalı Kanyonumuz var. Kendini böyle genç hisseden bütün hemşerilerimizi, gençlerimizi oraya davet ediyoruz. O adrenali yaşamaları gerekiyor. O kanyon’dan yürüyüş yapıp harika manzaradan yaylaya kadar yürüyüş yapmalarını istiyoruz.

Çivril tarih ve kültür açısından da zengin bir bölge. Büyük bir geçmişi var. Yerleşim itibariyle Laodikya antik kenti ile aynı dönemlere rastlayan bir tarihe sahip. Bu bölgede Roma ve Selçuklu’dan kalma birçok tarihi eser var. Buraların gezilip görülmesi gerekiyor. Bu topraklar Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı topraklar. Türk tarihi açısından çok önemli bir geçmişe sahip topraklar. Çünkü Miryokefalon Savaşı ile Anadolu bir Türk yurdu haline geldi ve o mühür Çivril’de vuruldu. Bu konu hakikaten çok önemli üzerinde durulması gereken bir konu. En az Malazgirt Zaferimiz kadar önemli bir konu. Bunu tüm tarihçiler ağız birliği ile söylüyorlar. Biz bunlardan dolayı, tarih, kültür ve doğaseverlerimizi buraya davet ediyoruz. Gelsinler bu savaşların meydana geldiği alanları ve diğer güzelliklerimizi görsünler.” Dedi…

Işıklı Gölü kenarında yöresel kahvaltılarını yapan Denizli Basını, daha sonra Işıklı Gölüne girerek buranın eşsiz manzarasından görüntüler Aldılar…

Copyright © 2015 Çivrilinsesi Gazetesi

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak