çivrilinsesi gazetesi
14 Ağustos 2019
0 YORUM
42 OKUNMA

YETKİ BELGESİZ SATIŞ YOK

 

 

Yetki belgesi almayan ikinci el otomobil satışı yapamayacak

 

İkinci el otomobil alım satımında yeni dönem başladı.

13 Ağustos itibariyle yürürlüğe giren “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” kapsamında oto alım satımı yapmak için “Yetki Belgesi” zorunlu hale geldi.

Noterler rapor olmadan işlem yapamayacak

“Yetki Belgesi” almayan ikinci el kara taşıtlarının ticareti ile ilgilenen firmaların alım satım işlemi yapamayacağına ve 8 yaş veya 160 bin km’ye kadar ikinci el araçların alım satımında ekspertiz raporu şartı aranacağına dikkat çekildi. Araç hasarlarını ve sorunlarını tespit etmek amacıyla ikinci el otomobil ticareti öncesi başvurulan ekspertiz merkezleri de artık satış öncesinde zorunlu hale geliyor. Yeni yasa ile birlikte aracın devri için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belgeli ekspertiz merkezlerinden alınmış araç raporu gerekecek. Noterler rapor olmadan işlem yapamayacak.

“2. el araç piyasasını hareketlendirecek”
İkinci el taşıt ticaretine ilişkin yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile beraber sektörde kaybolan güven ortamının yeniden oluşması hedefleniyor. Bu kapsamda ekspertiz merkezleri için zorunlu tutulan TSE düzenlemesi ile 2. el araç ticareti daha güvenli bir ortamda gerçekleşmesi hedefleniyor.

Copyright © 2015 Çivrilinsesi Gazetesi

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak