22 Ağustos 2019 Perşembe, 09:14
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

BEKLENTİLERİMİZ DEĞİŞTİ

 

Belediyelerimizden beklentilerimiz değişti.

Artık belediyelerin  çöp alıp veya geç alması elbette önemli ama, olmazsa olmazımız değildir.

Artık belediyelerin yol yapması veya yapmaması elbette önemli ama olmazsa olmazımız değildir.

Yani yukarıdaki hizmetler, bir beldedekilerin  yaşamlarını belirleyici öneme sahip değildirler.

Yaşamı belirleyen, vatandaşın cebine giren paradır.

Yaşamı belirleyen, belde yöneticilerinin beldelerinde yaşayanların kişi başına düşen gelirlerini artırabilmeleridir.

Yerel yönetimler, sınırları içersinde yaşayan vatandaşların kazançlarını artırma konusunda sarf edecekleri çabaları fazlalaştırmak durumundadırlar. Yani yaşamımızı belirleyici öneme sahip olan çalışmaları yapmak durumundadırlar.

Hatta birinci görevleri bunlardır.

Çevremize bakıyoruz. Baklan, Bozkurt ve Çal…

Umudunu ve çabasını dışarıdan gelecek turiste, topraklarında yatırım yapacakları yatırımcıya  veya ürettikleri ürünleri pazarlayabilecekleri tüccarlara bağlamışlardır. Adını saydığımız veya sayamadığımız birçok ilçe artık çalışmalarını bu doğrultuda yürütmektedirler. Yatırım, ürün alımı, turizm adına beldelerine kim gelirse gelsin, onları ellerinden geldiğince ağırlamaktadırlar ve önlerini açmak için büyük çaba göstermektedirler.

Bu çabaların oluşmasının en önemli unsurlarından birileri de, sıralamalara göre FESTİVALLER, FUARLAR veya buna benzer tanıtım etkinlikleridir.

  1. cüsünü yapacağımız elma festivalinden Çivril olarak beklentilerimiz nelerdir?

Sorusuna verilecek net yanıtımızın olmadığı maalesef apaçık görülmektedir.

Onun içindir ki, her yıl festivallerde iki beklentimiz vardır.

Belediyenin beklentisi, para harcamadan bu etkinliği başından savmak. Üstüne üstlük para da kazanırsa kendisini çok başarılı ilan etmektir.

Vatandaşın beklentisi ise her yıl daha fazla meşhur sanatçı dinlemek. Bu ikisini becerebiliyorsak, festivalimizin de başarılı geçtiğini düşüneceğiz.

Peki bu mudur festival?

23 yıl önce Festival fikrini ortaya atanların düşüncelerinin bu olmadığını, 22 festivale de katılan gazeteci olarak çok iyi biliyorum. 23 yıl önce yola çıkanlar, İlçenin en temel ürünü olan elmalarının tanıtımını hedeflemişlerdi.

Aradan 23 yıl geçti. Halen aynı yerdeyiz. Hatta daha da gerilere düştük.

Bu düşünceyle yola çıkanlar, festival tarihlerini  elmanın hasat dönemi olan Eylül Ayının ikinci yarısında yaparlardı. Son yıllarda festivali organize eden yöneticiler, bu amacı unuttular veya göz ardı ettiler. Festivalden beklentilerini bizim saydığımız gerekçelere bağladılar. Buda kaçınılmaz olarak çeşitli gerekçelerle festival tarihini değiştirmeye neden oldu.  Eğer amaç temel ürünümüz olan elmanın tanıtımı veya pazarlanma çabası olsaydı, gerekçeler altına sığınılıp tarih değiştirilemezdi.

Umarım bu seneden sonra festivalin gerçek amacı hatırlanır. Hatta buna değişik amaçlar yüklenirde festival kendi tarihine çekilir. Aksi durumda  festival başarısını“STANTLAR DOLUYDU VEYA BOŞTU”  “SANATÇILAR İYİYDİ VEYA KÖTÜYDÜ”  “BELEDİYE OLARAK KAR ETTİK VEYA PARA HARCAMADIK” sorularının yanıtlarında ararız.

Çivril Belediyesi festivali bu kısır tartışmalar için yapmamalı. Bir şeyin amacı olmalı.  Amacı unutulan etkinliği yapmanın yararı olmadığı gibi, yapanlara angarya gibi gelir.

Unutmayalım.  Yerel yönetimlerin  asli görevleri arasına  vatandaşın cebine girecek paranın artırılması da eklendi. Bu yapılamayacaksa, bu etkinlikleri yapmanın da anlamı kalmıyor.

23 sene önce yola çıkanların hedeflerinin arkasına düşmek değil; aksine her geçen yıl hedef çıtasını yükselterek, ilçe gelirlerine katkıda bulunmak gerekiyor.

Festival başarısı veya başarısızlığı buna bağlıdır. Sanatçının meşhurluğuna değil.

Unutmayalım. Yerel yönetimlerden beklentilerimiz değişti…

 

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak