Son Dakika
09 Ağustos 2020 Pazar
12 Eylül 2019 Perşembe, 08:47
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

FESTİVALDE AMAÇ NEYDİ?

 

 

  1. a) Tarım ürünlerimizin tanıtımı
  2. b) Ürünlerin pazarlanması için çabalar
  3. c) Turizm
  4. d) Kalabalıkları toplayıp, görsel şölen sunmak.

Bu amaçlardan hangileri belirlenmiş bilmiyoruz ama, amaç

 

ÜRÜN TANITIM VE PAZARLAMA ise:

Maalesef amaçtan çok uzaktık.

Öncelikle bunun için zamanlama çok kötüydü. Çünkü henüz elma yetişmemişti. Ürünün olmadığı yere ne tüccar getirilebilir, ne de festivale katılanlara ürün tanıtımı yapılabilir.

Sonuç olarak:

ürün tanıtımı yapılamadı.

Tüccar da getirilemedi.

Bu tarihte ısrar edenler, “ÖĞRENCİLER ÇİVRİL’DEYKEN YAPALIM” gerekçesine sığındılar.

Bu anlayışın amacı tanıtım değil, olsa olsa GÖRSEL  ŞÖLEN dir.

(Bu kötü zamanlama üç yıldır da devam etmektedir)

Bu tarihte ısrar edenler, festivali öğrencilere yapmak isteyen anlayışlardır.

Öğrenciler tüccar değil. Onlar bizim çocuklarımız ve zaten ürünlerimizi hem tanıyor, hem de alıcısı değiller.

Bu tarihte ısrar edenler, TARİH TURİZMİNİ DE EZDİLER.

 

Miryokefalon zaferi hem İlçemiz için çok önemli, hem de tarih turizminin bir ayağı.

 

İçinde yaşadığımız coğrafya da tarihi kültür açısından çok şanslıyız.

 

BEYCE HÖYÜĞÜ gibi bir değerimiz, MİRYOKEFALON gibi bir zaferimiz var topraklarımızda. Üstelik,

30 Ağustos Zafer Bayramımız da aynı tarihte.

Tabii Çivril’imizin düşman işgalinden kurtuluş günü de 30 Ağustos’ta.

Bize düşen bunları Ülkemize ve Dünyaya yeterince anlatmak ve tanıtmak.

 

Peki biz ne yapabildik?

Hepsine ucundan-kıyısından dokunmaya çalıştık. Dolayısıyla zaman kısıtlılığından, birbirinden önemli bu değerlerimizin yeterince üzerinde duramadık. Amacına uygun davranamadık. Festival içinde bunları da geçiştirmeye çalıştık. Halbuki o değerlerin hiç birisi geçiştirilecek kadar küçük ve önemsiz değil.

Önerimiz, gelecek yıllarda bu tarihte ısrar edilmemeli. Tabii amaçtan ayrılmadıysak. Sayın Başkanın buna benzer müjdeyi vermesi sevindirici bir davranıştı.

 

AMAÇ PARA KAZANMAK MIYDI?

Festivaldeki kaygı, para kazanmak olmuş. En azından öyle değilse de para harcamamak olmuş.

23.sünü yaptığımız elma festivali sanki KOKOREÇ FESTİVALİ halini aldı. Bu seneye kadar hiçbir festivalde bu kadar yemekçi yoktu.

 

Tamı tamına 23 adet yemekçi vardı festivalde.

8-10 darıcı, bir o kadar da dondurmacı…

 

Bunları görünce, geçmişte festivaller organize etmiş birisi olarak amacın sadece ve sadece PARA olduğunu gördük. Tabii sizler stantları birilerine verirseniz ! o kişi de para kazanmak için festivallerin para babası olan yemekçilere yer verecek.

Öyle de oldu.

Yani 23. Festivalimiz YEMEK FESTİVALİ oldu.

KUMARA FIRSAT VERDİK

Festivallerin belediyelere en rahat ve en çok para getireni LUNAPARK’tır.

Lunapark’tan her geçen yıl biraz daha fazla ücret almayı beceri zannediyoruz. Öyle olunca da her geçen yıl onların daha büyük kumar oynatmalarını teşvik etmiş oluyoruz.

Lunaparktan FESTİVAL İÇİN 50.000 lira aldığımızı düşünelim. Bu işletmeci Çivril’e gelmek için yaklaşık 15.000, gitmek için de 15.000 lira harcayacak. Burada kaldığı sürece personel ve elektrik  vb. giderleri olarak yaklaşık 15-20.000 lira harcayacak. 4 gün için 100.000 lira harcayacak olan lunapark bu parayı nereden çıkaracak?

Bilet 10 lira diyelim.

10 liralık biletle üç günce 10.000 bilet satarsa ve bu paranın hepsi kar olursa ancak masrafları çıkarabilir. Buda mümkün olmadığına göre, tek çıkar yol olarak kumar kalıyor. Yani belediye istemeyerek te olsa, farkına varmadan da olsa, Çivril insanının kumarda çok, hem de çok para kaybetmesine çanak tutmuş oluyor. Amaç her ne pahasına olursa olsun sadece çok para almak mı olmalı?

Hem çokça para alacağız, hemde kumarı engelleyeceğiz. Öyle düşünürsek hiçbir lunapark gelmez. Gelirse de o kumarı mutlaka (hemde büyüğünü) oynatır.

Önerimiz, gelecek yıllarda mutlaka çok para yerine  her iki tarafıda düşünen yöntem bulunmalı.

Stantlar bir şekilde birileri tarafından satıldı. Belediye elbette stantların tamamını veya bir kısmını organizatörlere verebilir. Ama koşulları olmalı. Cıvık cıvık yemekçi olmayacak şekilde olmalı. Stand ücretleri 1.000 lira olunca o kişilerde ürünlerini pahalı satmak zorunda kalmamalı. Eskiden aileler bir şey alacakları zaman “FESTİVALDE ALIRIM. HEM UCUZ, HEMDE KALİTELİ” derlerdi. Ama bu festivalde satılan ürünler hem pahalı, hem de kalitesiz idi. Bundan hem müşteriler ve hem de satıcılar memnun olmadı.

Önerimiz, stant fiyatlarında tavan fiyat belirlenmeli,  ürün ve çeşitlilikte sınırlar konmalı.

 

OLUMLULUKLAR

 

ÇALIŞTAY

Amacı güzel bir etkinlikti. Düşünenlerin beyinlerine sağlık. Ama içi boş. Elmamız sanıldığı kadar kaliteli değil. Üstelik profesyonelce tasnifleme de yok. Eğer bunlar olsaydı, Isparta gibi olurduk. O açıdan ÇALIŞTAY doğru bir ADIM AMA BU YEREL GÖREVLİLERLE OLMAZ.

Üreticiyi İlçe Tarım Müdürlüğünün sunusu ilgilendirmiyor. Büyük tüccarlardan bir grup veya profesyonel gıda  pazarlamacıları getirilebilir ve neden Çivril’i tercih etmediklerini birinci ağızdan duyabilirdik.  Körler sağırlar bir birini ağırlar misali. Kendi kendimize ELMAMIZ TÜRKİYE’DE; HATTA DÜNYADA BİRİNCİ demeyeceğimizi öğrenir, daha alacağımız çok mesafe olduğunu da öğrenirdik.

 

BASIN TOPLANTILARI

Tanıtımların olmazsa olmazları basındır. Sayın Başkan ve emeği geçenler bu festivalde iki güzellik yaptı.

İlk defa Uşak basını ile bir araya gelindi ve festivalimiz Uşak basınına da sunuldu.

TRT’nin canlı müzik programlarından birisinin festivalde yapılması gerçekleştirildi. Böylece  festivalimiz, TRT’de Alaturka akşamları isimli programla 100dakikayı aşkın dünyaya gösterilmiş oldu.

KONSERLER

Artık bundan sonra festival deyince hangi sanatçı gelecek? Sorusunu sormamaız gerektiğini öğrendik diye düşünüyorum. Amaç sadece meşhur sanatçı değil. Nihayet bunu gösterdikleri için görevlilere teşekkür etmeliyiz. Özellikle 29 Ağustos Perşembe günkü olmak üzere konserler meşhurdan çok, kaliteli ve yorgunluk atacak cinstendi…

Eminim Çivril Belediye meclis üyelerinden bazıları, başarı veya başarısızlık sorularını sorarken bunları düşünmediklerini maalesef meclis toplantılarında gördük.

Sorulan soru: KAÇ PARA GİTTİ? KAR-ZARAR BLANÇOMUZ NEDİR?

Bu kısır sorularda başarı veya başarısızlığı ararsak, değil 23, 123 yılda geçse de festivallerde doğru adımı, hedefe ulaşmayı beceremeyiz..

Bu sorular yerine festivalin amacı nedir? Bu amaca ne kadar ulaştık? Neler yapılmalıydı veya gelecekte yapılabilir? Soruları sorulsa daha iyi olurdu.

Fazla mesai alan oldu mu?

ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİ olarak Sayın Başkan’a kamuoyu önünde biz bir soru sormak istiyoruz.

 

Döneminizde festivalde, sosyal etkinliklerde görev alanlardan kendisine FAZLA MESAİ YAZAN OLDU MU?

 

Geçmişte böyle davranan  görevlinin olduğu bilgilerine ulaştık ta…

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak