OKULLARDA ÖZEL SINIFLAR OLUŞTURULMAYACAK

12 Eylül 2019 Perşembe, 14:22

Aralarında Çivril’deki bazı okullarında  ÖZEL SINIFLAR oluşturduğu iddialarının yer aldığı konulara bakanlıkça neşter vuruluyor.

Bazı okul idarecilerinin, gerek adam kayırma, gerekse ticari kaygılardan dolayı okullarında ÖZEL SINIFLAR oluşturduğu iddiaları her geçen gün artmaktadır. Bu iddialar, öğrenci velilerini her öğretim yılı başında tedirgin etmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu iddiaların Ülke çapında da yaygın olduğu düşüncesiyle bir duyuru yayınladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK, “Özel sınıfla ilgili hangi okulda bu tür fiil işlenmişse bununla ilgili gelen şikayetleri toparlayıp bu okulların tamamına ilişkin soruşturmayı başlattıklarını belirtti..’

Okul kayıtlarında zorla bağış alınamayacağının altını da çizen Bakan SELÇUK şunları ifade etti:

“KAYIT PARASI VE ÖZEL SINIF İDDİALARI

Anayasal olarak, zorunlu eğitimi veliden ücret almadan verme zorunluluğumuz var. Bu yasal bir zorunluluk..

Hiçbir okulumuzda bağış alınmamaktadır diye bir şey söylemek doğru olmaz. Okul kayıtlarında zorunlu bağış alınamaz.

Okulun içinde özel sınıf açmakla ilgili de hangi okulda, bu tür fiil işlenmişse bununla ilgili gelen şikayetleri toparlayıp bu okulların tamamına ilişkin soruşturmayı başlattık. Bunun kesinlikle yapılmaması gerektiği ve buna asla izin vermeyeceğimizi de kararlılıkla ortaya koyduk. Bu tamamen bir okulun içinde ayrı bir sınıfı farklı bir şeye dönüştürmek bizim asla onaylamayacağımız bir şey. “

Çivril’de de bazı okullarda özel sınıflar oluşturulduğu; bu okulları oluşturan idarecilerle öğretmen ve veliler arasında geçtiğimiz öğretim yılında tartışmaların yaşandığı iddiaları kamuoyunun malumudur.

Bu iddiaları ve tartışmaları Çivril Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN’a sormayı çok isterdik. Ama Sayın ÖZCAN son günlerde telefonlarımıza yanıt vermiyor. Onun için soramıyoruz.

Hoş yanıt verdiği günlerde de bize verdiği tek bir cevap vardı.

“BİLMİYORUM. DUYMADIM”

Mesela asli kadrosu  30 Ağustos orta okulunda olduğu halde Nevişet KAMEROĞLU orta okulunda geçici görevlendirme ile müdürlük görevi yapan Hayati ÇALIM’ı bu sene asli yerine; yani 30 Ağustos orta okuluna gönderme gerekçesini sorsak yanıt alabilir miyiz Milli Eğitim Müdüründen?

Yoksa yine o meşhur sözünü mü söyler. “BİLMİYORUM. DUYMADIM”

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak