FESTİVAL NEDİR     

14 Eylül 2019 Cumartesi, 06:13

 

23.sünü gerçekleştirdiğimiz elma,tarım ve kültür festivalinin ardından elbette değerlendirmeler olacaktır. Oluyorda. Eleştirilere tepki gösteren, övgülere de sevinen yöneticilerimiz de olacaktır. Her zaman olduğu gibi, oluyordurda.

Bizler Festivalin tanıtımını yaparsak, başarı ve başarısızlık teşhisini duygulardan uzak, objektif bir şekilde koymuş oluruz.

O halde sorumuzu soralım.

 

NEDİR FESTİVAL?

 

 

    FESTİVAL, önceden planlanmış sanat ve kültür gösterileri dizisine denir.

FESTİVAL, bir yörenin belli başlı ürününü tanıtmak için yapılan, içinde de sosyal,kültürel ve bilimsel etkinlikler manzumesidir.

 

FESTİVALLERİN AMACI OLMALIDIR

 

Festivaller yapıldığı yerin kültürünü, fiziki yapısını, ürünlerini, yaşam biçimini daha geniş kitlelere iletmenin en bilinen ve etkili aracıdır. Buda festivallerin tanıtım açısından önemini artırmaktadır.

     Yani festivallerin olmazsa olmaz amacı, o yörenin tarihi, kültürel ve ekonomik olarak ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirmelidir.

 

FESTİVAL, ÜRETİCİNİN SORUNLARINA ÇÖZÜMLER ÜRETMELİDİR

İlçemizi daha geniş kitlelere tanıtacak ve tarım sektöründe hak ettiği konuma getirecek bir festival olmalıdır. Çivril’in elması, şeftalisi, ayçiçeği v.s. ürünlerimizin pazar konusu ele alınmalı, irdelenmeli ve üreticinin sorunlarına çözüm bulunmalıdır. Bunları amaçlamayan ve bu konularda uğraşı olmayan etkinliğe FESTİVAL DENİLEMEZ.

FESTİVAL, EĞİTİCİ YÖNÜ OLMALIDIR

Festivalde paneller olmalı, konferanslar olmalı. Yani  yörenin ürünlerinin yetiştirilmesi ve pazarlanmasına katkıda bulunmak adına üreticileri aydınlatılmalıdır.

FESTİVALİN,YÖREYİ TANITACAK ARAÇLARI OLMALIDIR

         Festival yapılacak yöre, en ince ayrıntısına kadar tanıtılmalıdır. Yazılı ve görsel basında yer bulacak yarışma ve etkinlikler düzenlenmeli ki, festival sonrası her televizyon ve her gazetede ÇİVRİL’İN  ismi geçmeli tanıtım adına, ekonomi adına, kalkınma adına ve en önemlisi ÇİVRİL adına.

Bir topluluğun veya yörenin tarihini, sosyal görüşünü, oyunlarını, gelenek ve görenek gibi kültürel değerlerini yaşatıp bunların diğer topluluklar tarafından tanınmasını sağlayarak aynı zamanda da sonraki kuşaklara aktarmak gibi birçok amaç ve işlevi yerine getirmelidir.

FESTİVALİN EKONOMİK BOYUTU BİZLERİ  ESİR ALMAMALIDIR

Festivaller, organizasyonu gerçekleştiren kurumun sadece gelir getirecek kapısı olmamalıdır.

Her festival sonunda

……TL kazandık. O halde başarılıyız”

Gibi yanlış düşünceler, gelecek yıllarda festivallerin yapılmamasını getirecek tehlikeli anlayışlardır.

Geçmişte yapılan 23 festivalin içinde TV ve gazete olarak bulunan bizler, her dönem gördüğümüz eksiklikleri aktarmaya çalıştık. Bu dönemde de bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz.  Ediyoruz da. Bunun karşılığında bizleri düşman ilan edeceklerin kimlikleri ve makamları ne olursa olsun. Bizleri onlar ilgilendirmiyor. Bizler, onların patronları gibi EYYAMCILIĞI değil, demokratlığı yaşam biçimi olarak algıladık ve öylede yaşıyoruz.

29,30,31 Ağustos ve 1 Eylül  tarihlerinde gerçekleşen Çivril’imizin  festivali, yukarıda saymaya çalıştığımız festival özelliklerini taşıdığı oranda başarılıdır.  Bu özelliklerden ne kadar uzak olursa, o kadar başarısızdır. Bu kıstaslara göre festivalin başarılı veya başarısızlık notunu, başta festival organizasyonunu yapanlar olmak üzere kamuoyu pekala rahatlıkla verebilir.

Umarız, bu festivalden ve geçmişteki yapılanlardan ders çıkarılıp gelecek festivale en az 6 ay önceden hazırlanarak amaca uygun çalışmalar yapılırda, Çivril adına emeği geçenleri öncelikle bizler kutlarız.

Ama sadece para kazanmak, şenlik yapmak şeklinde olmaya devam ederse, elbette bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrada başarısızlığa karşıda söyleyecek sözlerimiz bulunur. Bizler gelecek yıllardaki, başarılı festivallerinin kahramanlarını tebrik etmek istiyoruz….

 

 

 

 

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak