Son Dakika
29 Haziran 2020 Pazartesi

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

19 Eylül 2019 Perşembe, 10:10

 

Mustafa Kemal ATATÜRK’e Mareşallık ve Gazilik ünvanının verilişi nedeniyle ilan edilen gaziler günü Çivril’de kutlandı.

19 Eylül 2019 Perşembe günü saat 10:00’da ATATÜRK anıtı önündeki kutlama programı, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra ATATÜRK anıtına Çivril Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Gaziler Derneği adına çelenkler konuldu.

Kutlama programı, Personel Asteğmen Burhan GÜNAL’ın konuşmasıyla devam etti.

“Dünyanın zor coğrafyalarından birisi olan bölgemizde Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyeti, saygınlığını koruyabiliyor ve yaşayabiliyor ise bunu siz aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçludur.

Ecdadımız Bu Ülkeyi birlik ve beraberlik üzerine kurdu. Geçmişte olduğu gibi bu günde Yurdumuz iç ve dış mihraklar tarafından bölünmek ve parçalanmak istenmiştir. Ancak Türk Milleti, koşullar ne olursa olsun daima bu zorlukları yenmiştir. Bugün şanlı bayrağımız Ülkemizin her tarafında dalgalanıyorsa, istiklal marşımız Vatan semalarında yankılanıyorsa, bunu şehitlerimize ve bugün anmakta olduğumuz kahraman gazilerimize borçludur.

Kahraman Gazilerimiz, Bu Vatan uğruna canlarınızı feda etmekten çekinmediniz. Bizlerde sizlerden aldığımız bu bayrağı sonsuza kadar yaşatacak ve sizlerden aldığımız bu emaneti çocuklarımıza devir edeceğiz. Türk Milleti sizlerin aziz hatıranızı sonsuza dek yad edecektir.

Başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün silah arkadaşlarını, gazi ve şehitlerimizin yüce hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, Gazilerimizi en derin duygularımızla selamlıyoruz..”

   Daha sonra Gaziler Derneği Çivril Şube başkanı Hasan GENÇ bir konuşma yaptı.

“Günümüze hoş geldiniz. Sakarya meydan muharebesinin mimarı, muzaffer başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK’e Mareşal rütbesi ver Gazilik ünvanı verildiği gün bugün. Bu anlamlı günde, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e şükranlarımızı sunuyoruz. 19 Eylül, aynı zamanda Türkiye Muharip Gaziler Derneğinin kuruluş günüdür. Gaziler günü, Türk kahramanlığının cesaret ve fedakarlığının en büyük Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün şahsında taçlandırıldığı bir gündür.

Kahraman Gaziler. GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN”..

Daha sonra bir asker ve öğrencilerin okuduğu şiirlerle devam eden kutlama etkinliği, protokolün Gaziler Derneğini ziyaretiyle devam etti.

Gazilere öğle saatlerinde de yemek ikramı gerçekleştirildi…

GAZİLER GÜNÜ TARİHÇESİ

 

 

13 Eylül 1921 tarihinde Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasından sonra, 14-15 Eylül 1921 tarihinde Batı cephesi Kumandanı İsmet Paşa ve Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa Mustafa Kemal Paşanın yaralı olduğu halde göstermiş olduğu üstün gayretlerden dolayı Edirne ve Kozan Milletvekili sıfatları ile TBMM’ye bir telgraf gönderir.

Telgrafta: “Bizzat muharebe meydanındaki tedbiriyle  muzafferiyetin amil ve müessiri olmuş Başkumandan Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine…  Müşirlik rütbesi ile gazilik unvanı tevcihini teklif ve istirham ederiz. Büyük Millet Meclisi’nin bu teveccühünün milletimiz tarafından doğrudan doğruya  bütün orduya müteveccih bir eser-i takdir ve taltif olacağı kanaatinde bulunduğumuzu arz eyleriz.” yazmaktadır.

Bunun üzerine TBMM’ce 19 Eylül 1921 tarihinde, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” unvanı verilmiştir. Böylelikle Atatürk tarihe adını GAZİ Mustafa Kemal Atatürk olarak yazdırmıştır.

Bu tarihten sonra 19 Eylül, “GAZİLER GÜNÜ” olarak kutlanmaktadır. Ama resmi olarak Gaziler Günü 19 Eylül 2000 tarihinde ilan edilmiştir.

Bu gün aynı zamanda “Kahramanlık Günü” olarak da kutlanmaktadır. Yerel kurtuluş günleri de gazilerimiz ve kahramanlarımız için birer anma günüdür. Şehitlerimizi minnetle anmak, savaş arkadaşları gazilerimize Mehmetçiğe hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman onurlandırmalıyız.

 

 

 

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak