KANSER ve BESLENME

19 Eylül 2019 Perşembe, 09:53

 

Son dönemlerde hızla artmakta olan çeşitli kanser türlerinin nedenlerinin  başında sağlıksız beslenmek, düzensiz hayat ve sigara, alkol kullanımı gelmektedir.

Sigara kullanımı vücuda alınan kirli gazlarla, alkol kullanımı ise vücut metabolizmasını bozmasıyla kansere yol açmaktadır.

Düzensiz uyku ve uyanıklık durumu yapılan deneyle de çeşitli kanser türlerini arttırmaktadır. Kanseri önlemek adına uyuma saatimiz düzenlenmeli ve özellikle gece saatlerinde uyuyor olunmalıdır. Gece uyuyor olmak ve her gün aynı saatler de uyanık olmak hormon sistemini düzenler. Düzensiz beslenmek de düzensiz yaşam tarzının bir parçasıdır. Gün içerisinde 6 öğün yemek yeme alışkanlığı oturtulmalıdır. 3 ana 3 ara öğün bir gün alışkanlığı olmalıdır. Ara öğünler ana öğünlere oranla daha hafif tercih edilmelidir.

Sağlıksız beslenmek kanser için büyük risklerden biridir. Kızartma yaparken kızartma yağının yenilenmemesi tekrar tekrar kullanılması, kızartma yağının doğru tercih edilmemesi, ızgara yaparken köz üzerine değil alev üzerine mangallığın yerleştirilmesi, ızgara ürünü ve köz arası mesafenin kısa olması ..  Paketli ürünlerin sıklıkla tercihi, trans yağ içeren besinlerin tercihi, doğru pişirme uygulamalarının yapılmaması ..  Küçük yaştan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığının olmaması, bir seferde tıka basa yemek yemek..

Kanserden korunmak için nasıl beslenmeli ve hayat tarzı nasıl değiştirilmeli?

Öncelikli düzenli bir uyku sistemi oturtulmalı, uyku saati en az 6 saat ile sınırlandırılmalı ve en çok 8 saat uyunmalıdır.

Beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli, sağlıksız paketli gıdalar beslenmeden çıkarılmalıdır. Olabildiğince doğal ve sağlıklı beslenme tercih edilmelidir. Bol yeşillik, tüm meyveler, tüm sebzeler ve sağlıklı pişirilmiş etler tercih olmalıdır. Beslenme düzenine süt ve süt ürünleri yerleştirilmelidir. Meyve tüketimi ara öğünler için alışkanlık haline gelmelidir.

Fiziksel aktivite yapmak bir yaşam tarzı haline gelmelidir ve günde en az 10.000 adım atılmalıdır.

Sağlık problemi olan bireyler diyetisyen ve doktor kontrolünde beslenme planı oluşturmalıdır. Beslenme kanser önlemek için tercih edilecek ilk adım olabilir. Kanseri önleyen mucizevi besin yoktur. Ama sağlıklı beslenme kanseri önlemeye yardımcıdır.

 

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak