Son Dakika
04 Haziran 2020 Perşembe
14 Ekim 2019 Pazartesi, 13:45
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

GAZETECİLİK  YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR

.

 

Hasan Yalçın’ın deyimiyle;

Mıknatısın orta yerinde değilim

BEN TARAFIM..

“Dürüstçe ifade edeyim. Ben taraf tutan bir GAZETECİYİM.

ATATÜRK ilke ve devrimlerinde tarafım…

Vatan, millet, bayrak kavgası varsa sonuna kadar TARAFIM…

Türkiye’nin milli bütünlüğü ve tam bağımsızlığı konusunda TARAFIM…

Türkiye’nin ulusal çıkarları konusunda TARAFIM…

İşçinin, emekçinin ve ezilen halkın safında TARAFIM…

Çocuklarımızın ve gençliğin eğitimi konusunda TARAFIM…

Emperyalizm ile boğuşan tüm milletlerin kavgasında TARAFIM…

Böyle demişti geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz emekli tüm amiral Soner POLAT.

Deniz Kuvvetlerimizin en seçkin liderlerinden birisiydi.  ABD emperyalizminin ve onun yerli işbirlikçisi FETÖ terör örgütünün cezaevine attırdığı önemli isimlerden, önemli yurtseverlerden birisiydi. Cezaevinden çıkıp günlük bir gazetede yazmaya başladığı gün yukarıdaki (altına imzamızı düşünmeden attığımız) yazıyı kaleme almıştı.

Çivril’deki 25 yılı aşkın süredir yaptığımız gazetecilik faaliyetinde de bizler aynı çizgiyi, izledik adını koyarak.

Hangi köşede kaza varmış, hangi yönetici kimlerle toplanıp pozlar vermiş, hangi idareci demeçler vermiş…

Sadece bunları TV’de veya Gazetemizde aktarmayı gazetecilik için yeterli görmedik.

Çivril’in çok çeşitli yörelerindeki sosyal projelerde imzalarımız oldu. Vatandaşını horlayan yöneticileri kamuoyunun önüne çıkararak teşhir etmekten çekinmedik. Gerektiğinde köy köy; kasaba kasaba dolaşıp imza kampanyalarına katılarak yer aldık sosyal projelerde.

Bunları yaparken hiçbir zaman ödül beklemedik. İlçeyi yöneten idarecilerden farklı düşündüğümüz için mahkemelerde mücadele ettik. Dönemim kaymakamı, dönemin Cumhuriyet Savcısı, dönemin askerlik şubesi başkanı.. Daha birçoklarıyla farklı düşündüğümüz için yargılandık. Ama hiçbir zaman doğru bildiğimizden vaz geçmedik. Şimdi de vaz geçmiyoruz..

2019-2020 öğretim yılı başladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yılın öğretim seviyesi(eğitimin zaten olmadığını düşünüyoruz) hakkında kamuoyunu, velileri rahatlatacak bir açıklama yapıldı mı?

Geçtiğimiz yıl veya geçtiğimiz yıllarda öğretim seviyemizin ne olduğu, nitelikli okullarımızın giriş sınavlarının puanlarında düşme olup olmadığı; düşme olduysa bunun sorumlularının Çivril’de eğitimi yönlendirdiğini düşünenlerin kendilerinin olduğu itiraflarını duyduk mu?

Kamuoyundan sakladıkları, ama sızmalarına engel olamadıkları cinsel taciz iddialarının, okul yurtlarında öğrencilere yapıldığı iddia edilen nahoş olaylarda sorumlulukları olduğu, zaaf gösteren sorumlular hakkında işlem başlatıldığı konularında açıklamalar yaptılar mı kamuoyuna?

30 Ağustos Orta Okulu Müdürünü Nevişet Kameroğlu  Orta Okuluna neden geçici olarak görevlendirdiklerini; aynı kişiyi bu sene de neden yine 30 Ağustos orta okuluna almak durumunda kaldıklarını açıklayabildiler mi kamuoyuna?

   Sahi ne oldu geçen yıl Nevişet Kameroğlu Orta Okulunda da Müdürü yine 30 Ağustos Orta Okuluna verildi?

Yoksa ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİNİN geçtiğimiz öğretim yılında gündeme getirdiği cinsel taciz iddiası davaları mı bitti?

Bu iddiaları duyarak, adı geçen okulun ve adı geçen müdürünün aklanması adına gerçeği öğrenip kamuoyuyla paylaşmak;  gazetecilik görevimizi yapmak istediğimizde aldığımız tepkiyi anımsatalım isterseniz.

  Şöyle demişti Çivril İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN: “BİLMİYORUM.” “DUYMADIM..”

Sonra da peş peşe dava açtılar hakkımızda.

Taciz olayında ifadesine başvurulup başvurulmadığını sorduğumuz Müdür Hayati ÇALIM ve Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖZCAN ayrı ayrı suç duyurusunda bulunmuşlardı hakkımızda.  

 TEŞEKKÜR EDERİZ

     Sayın ÖZCAN ve ÇALIM’a buradan teşekkür etmek istiyoruz bizi susturmak adına dava açtıkları için.

   BU dava sayesinde Sayın ÖZCAN’ın o gün “BİLMİYORUM.” “ DUYMADIM”  dediği konuyu bildiklerini ve kamuoyundan sakladıklarını öğrendik.

 Şöyle ki, iddia edilen konu hakkında Denizli 4. Ağır ceza mahkemesinde dava açılmış. Bu davada hem Okul Müdürü olarak Hayati ÇALIM ve hem de Milli Eğitim Müdürü olarak Mehmet ÖZCAN ifade vermiş.

Ne sıfatla ifade verdiler bilmiyoruz. Sanık mı, tanık mı.? Veya bilgilerine mi başvuruldu bilmiyoruz. Ama bildiğimiz bir şey  oldu. Daha doğrusu öğrendiğimiz bir şey. Böyle bir olayın olduğu iddiasının ve konunun adliyeye intikal ettiğinin gerçek olduğunu  öğrenmiş olduk. Daha da önemlisi, bilmediğini, duymadığını söyleyen Mehmet ÖZCAN’ın da konuyu bal gibi bildiğini  ve kamuoyundan sakladığını öğrendik.

Yani ATATÜRK’ün “Öğretmenler. Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” dediği mesleğin mensubu olan Mehmet ÖZCAN, öğrencilerine, velilere ve kamuoyuna DOĞRU SÖYLEMEDİĞİNİ ÖĞRENDİK.

Sayın ÖZCAN sadece doğruları söylememiş olmakla kalmıyor. Konuyu araştıran ÇİVRİLİN SESİ GAZETESİNİ susturmak için her yolu deniyor.

Bizler susturmak adına yargıya başvurduğu gibi, bu güne kadar karne vb. evrak basımında AS MATBAA’dan da teklif alan Milli Eğitim Müdürlüğü, cezalandırma adına olsa gerek, bu sene teklif bile almadı. Geçtiğimiz 2 yıl en ucuz fiyatı vererek ilçe Milli Eğitimin karne vb. evrak basımını yapan AS MATBAA’yı cezalandırmak adına olsa gerek,  daha fazla para vererek yaptırış olabilir. Eğer böyle yaptırdıysa, kamunun parasını kişisel çıkarlarına, ihtiraslarına  kurban etmiş olmuyor mu?

Unutulmamalı ki, yazımızın başındaki ilkelerde TARAF olan bizler, üç kuruşluk çıkar uğruna doğru bildiğimiz ilkelerimizden taviz vermeyiz. Bu güne kadar bizleri Mehmet ÖZCAN DOYURMUYORDU. Bundan sonra da doyurmayacak. Bizleri üç kuruş çıkar uğruna susturacakların düşünenlere sadece gülüp geçiyor ve ZAVALLILAR demekten kendimizi alamıyoruz.

Bizler,” Gazetecilik  yan gelip yatma yeri değildir.” İlkesini şiar edinerek bu mesleğe başladık ve öyle de devam ediyoruz…

Büyük Önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Öğretmenler, sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır”, “Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” sözleri ile öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulamış, öğretmenlerin ağır bir sorumluluğu olduğunu ifade etmiştir.

Sayın ÖZCAN ve arkadaşlarını bu sorumluluğu taşımaya davet ediyoruz…

O ZAMAN EĞİTİME KATKILARI OLACAKTIR.

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak