30 Ekim 2019 Çarşamba, 10:30
sebahattin yaman
sebahattin yaman sebahattinymn@hotmail.com Tüm Yazılar

PROTOKOL KRİZİ

 

Cumhuriyetimizin 96. Yılını kutladık.

Bu bayram kutlamasının muhteşem kalabalık olacağı, bir gün önceden belliydi.

Hani bir atasözümüz vardır.

“PERŞEMBENİN GELİŞİ, ÇARŞAMBADAN BELLİ OLUR”

Gerçekten öyle idi.

Hoş günlerden Perşembe değil, Salı di.

Belli olduğu günde Çarşamba değil, Pazartesi idi. Ama Atasözü bir kez daha doğrulandı bu bayramda.

Her geçen yıl bayrama katılım az da olsa fazlalaşıyordu. 28 Ekim 2019 Pazartesi günü Cumhuriyet Bayramımızın çelenk törenindeki alışılmışın dışındaki kalabalık, bayram kutlamasının adeta habercisi idi. Öylede oldu.

29 Ekim 2019 Salı günü Bayram kutlama alanında  muhteşem kalabalık vardı. 7’den 70’e tabiri vardır ya. Onu da geçen bir kalabalık. Küçücük çocuklarımızdan, yaşı 80’i geçen vatandaşlarımız kutlama alanında idi.

Bu kalabalık göğsümüzü kabarttı. Vatandaşlarımızın Bayramlarına sahip çıkması kadar güzel bir şey olamazdı. Öylede oldu. Bu kalabalıkta sanki oturulacak sandalye sayısı çok azdı gibimize geldi. Arka tarafta yaşlı insanlar uzunca bir süre atyakta seyrettiler bayramı. Uzun süre ayakta kalamayanlar da maalesef alanı terk etmek durumunda kaldılar. Umarız bu ders olur ve yetkililer diğer bayramlarda özellikle yaşlılarımızı düşünerek sandalye getirirler.

Çivril’de bayramların alışılmışı oldu PROTOKOL krizi.

Bu bayrama da gölge düşürten sahne oydu.

Öğrendiğimiz kadarıyla bayramın organizasyonunu yapan kurum protokolde oturması gerekenlerin isimlerini de yazarak sandalyeleri yerleştirtmiş.

Ama protokol meraklıları maalesef isimleri olmadıkları halde yine de en öne geçerek sandalyelere oturdular. Böyle olunca da protokolde oturması gerekenler maalesef ayakta kaldılar veya arka sıralarda kalmak durumuna düştüler.

Örneğin. Parlamentodaki partilerden Ana muhalefet partinin ilçe başkanına yer bulunamadı protokolde. Başkan da arka taraflarda ayakta seyretmek durumunda kaldı bayramı. Bu sayıyı çoğaltabiliriz. Kamu yararına dernek başkanları, Çivril’deki etkinliklere büyük katkılar sunan oda başkanları hep ayakta kaldılar. Onun yerine  hiç ilgisi olmayan kişiler, önde olma meraklıları  yer kapmaca oynarcasına sandalye kaparak alanı doldurdular.

Yerleşimi düzenleyen zabıtanın bu konuda seyirci kalması da şaşırtıcı idi. Cumhuriyet kendi kendimizi ödetme rejimi.

Bu bayramı kutlarken bile kendi kendimizi idare etmekten uzak olduğumuzu gösterdik..

KUTLAMALAR MUHTEŞEMDİ

Cumhuriyet bayramı kutlama programında görev KILIÇARSLAN ANADOLU LİSESİ’ne verilmiş.

İyi de edilmiş.

KIULIÇARSLAN Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, ATALARINA layık olmak için ellerinden gelenin fazlasını yapmışlar.

Alandakilerin beğenilerini kazanan, gönlünü fet eden bir etkinlik demetini sundular. Bazen duygu yüküyle ağlattılar bile izleyenleri.

Bu başarılı bayram etkinliğini hazırlayan, izleyiciye sunan ve bu etkinlikte emeği geçen KILIÇARSLAN ANADOLU LİSESİ müdürü başta olmak üzere öğretmenlerini ve öğrencilerini kutluyoruz. Demekki isteyince oluyormuş…

CUMHURİYETİMİZİN 96. YILI HEPİMİZE KUTLU OLSUN…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak