Son Dakika
30 Haziran 2020 Salı

KARAOSMANOĞLU: BELEDİYE BAŞKANI BAŞARISIZDIR

20 Şubat 2020 Perşembe, 12:37

KARAOSMANOĞLU: BELEDİYE BAŞKANI BAŞARISIZDIR

CHP Çivril İlçe Başkanı Ünal KARAOSMANOĞLU basın toplantısı yaptı.

KARAOSMANOĞLU 20 Şubat 2020 Perşembe günü yaptığı basın toplantısında

“Her Cumhuriyet Halk Partili Çivril’in ve Çivril’in yararlarının korunmasına istemektedir buradaki partililerimiz işte aynı Arzu içerisindedirler. Söylenenlerin yerine getirilmesin i beklerler.

Hizmetlerde din dil ırk ayrımı gözetmeden adıma oturması gerektiğine inanıyoruz O nedenle Çivril’deki yerel yönetiminde insan odaklı önce insan mantığı ile adım atması gerekiyordu.

Yerel yönetimin yaptığı her olumlu adılı tebrik eder teşekkür ederiz. Keşke doğalgaz konusunda teşekkür edebil eydik.  Ancak Bayağı da ilerleme kat etmişler. Önceki basın toplantısı yaptığımızda 4 eve bağlanmıştı doğalgaz. Şimdi ise doğalgaz bağlanan ev sayısı 8’e çıkmış. Alkışlıyor ve tebrik ediyoruz!  4’ten 8’e çıkma başarısını?

Yerel seçim program doların alım sarsak 2019 yılının sonuna kadar Çivril merkezinin tamamına doğalgaz vereceklerdi Vere bildikleri sadece 8 ev.

Bırakın hizmeti. Şimdiki AKP’nin Belediye Başkanı mevcudu muhafaza etmek derdinde ama bunu da başaramıyor. Sözleşmeli personelin maaşını yerinde tutamadı. Mevcudu muhafaza etmek demek, yerinde saymak demektir.  Bırakın mevcudu,  maaşlarda indirime gitti.

personelin maaşını ve emekli olacakların tazminatlarını ödeyemez hale geldiler ve yine Cumhuriyet Halk Partisi’nin katkısı ve desteğiyle borçlanarak bu sorunu çözmenin yolu bulmaya çalışıyorlar.”

Dedikten sonra şunları söyledi.

 

“Bugün burada “ben yaptım oldu” anlayışıyla başlatılan ve halen devam eden çay ocağı beton inşaatının yapımı nedeniyle toplanmış bulunuyoruz.

Bildiğiniz üzere, istasyon bölgesinden başlayıp Atatürk anıtı’na kadar olan Çivril merkezinin yeşil alanı, parkı, bahçesi, doğal güzelliği yok edilerek Çivril’de yaşayanlara sorulmadan iki adet beton bina yapılmıştır.

Halkımıza daha ucuz, uygun kalitede, rahat bir ortamda hizmet verebilmek adına yola çıkılarak yapılan iki adet sosyal tesis maksatlı binanın bir tanesi özel şahıslara kiraya verilmek suretiyle hizmete açılmış, diğeri ise aynı yöntemle açılmak için hazırlık aşamasındadır.

Esasen iki sosyal tesis yerine ortaya bir adet sosyal tesis yapılıp kaynaklar israf edilmemeliydi. yeşil alan betonlaşması önlenmiş olurdu.

Diğer illerde ve ilçelerde olduğu gibi yapılan mekânlar sosyal tesis olarak işletilip halkımıza daha ucuz hizmet verilebilirdi.

Esasen bu durum iki yıl önce meclis üyelerimiz tarafından zamanın belediye başkanına iletilmişti.

Vizyonsuz, öngörüsüz belediyecilik anlayışının uygulamasıyla karşı karşıyayız.

Düğme yanlış iliklenince, yanlış sonuna kadar devam eder. bu örnekte olduğu gibi.

Çözüm, mevcut tesislerin belediye tarafından ucuz hizmet verebilecek yöntemin uygulanmasıdır. halen devam eden inşaata gereksinim duyulmamasıdır.

Belediye, görev, yetki ve kaynakları, katılımcı ve saydam bir model içinde şehirde yaşayanlarla paylaşmak durumundadır.

Belediye, demokratik-katılımcı, üretici, kaynak yaratıcı, yönlendirici, düzenleyici, birlikçi-bütünlükçü olması halinde kentte yaşayanlar tarafından kabul görür.

Kent yönetiminde, çevreye önem, tüketicinin korunması, mirasların korunması, ortak amaçlar ve tercihler olarak ön plana çıkar.

Yerel yönetim, bazı sınırlı hizmetler üreten bir yapı ve merkezi hükümetin uzantısı olarak gören anlayıştan, yerel demorasinin ve kentli haklarının gerçekleştirilmesinin baş aktörü, özerk, demokratik, katılımcı, saydam olması gereken bir kurum olmalıdır.

Belediyeler, yetki ve sorumluluklarını yasası gereğince;

*Çevre düzenini hazırlamak,

*Çevreyi korumak,

*Sosyal hizmetler gibi birçok alanda kamu hizmeti verme görevi bulunmaktadır.

Yerel gündemin, ihtiyaçların ve taleplerin belirlenmesi yani mahalli müşterek alanın tanımlanması salt belediye başkanı ve meclis üyelerinin iradelerine bırakılmıştır.

Hizmetlerin hangi alanda, kime, ne oranda ve nasıl sunulacağı keyfiyet ve kayırmacılığa açık olmasının örneğine tanıklık ediyoruz.

Y erel siyaset ve yönetim anlayışı gerek demokrasi gerekse de insan odaklı ve çevre dostu bir gelişme mantığına dönüşmek zorundadır.

Bu zorunluluk toplumsal barış, istikrar, insan sağlığı ve refahı ile doğanın korunması gibi temel nedenlere dayanmaktadır.

Demokrasi, bireysel düzeyde bir ahlak ve kültürdür.

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak