Son Dakika
04 Temmuz 2020 Cumartesi

HALUK DOMBAYCI UYARDI

08 Mayıs 2020 Cuma, 00:25

HALUK DOMBAYCI UYARDI

Gürpınar esnaf odası Başkanı Haluk DOMBAYCI, pazar yerleriyle ilgili içişleri Bakanlığının yaptığı açıklamayı yorumlayarak sosyal medya hesabından yayınladı.

İçişleri Bakanlığı 81 ile pazar yerleriyle ilgili yeni genelge göndermişti.

Bu genelgeye göre pazar yerlerinde giyimciler başta olmak üzere oyuncak, çiçek, fide, zücaciye,nalburiye malzemelerinin satışına izin verildi ve bu satışlarla ilgili düzenleme açıklanmıştı.

Bu genelgeye istinaden Gürpınar Esnaf Odası Başkanı Haluk DOMBAYCI ise sosyal medya hesabından şu uyarıyı yaptı.

 

“İçişleri Bakanlığı genelge yayımladı! Pazar yerleri ile ilgili önemli karar.

Buna göre Mahalle – Semt Pazarları;

1)İl, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazar yerlerinde giyim, oyuncak, çiçek, fide, züccaciye, nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırıldı.

2) Pazar yerlerinde anılan malzemelerin satışını yapacak pazarcı esnafı daha önceki yayımlanan genelgelerle mevcut pazar yerleri için getirilen her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olması şartı, pazarcı esnafının ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanması tedbirleri başta olmak üzere belirlenen tüm kurallara uyacak.

Bu kapsamda; valilikler ve kaymakamlıklar il, ilçe ve beldelerde mahalle – semt pazar yerlerinde 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü sabah 09.00 itibariyle giyim, oyuncak, çiçek, fide, züccaciye, nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışının yapılabilmesi için Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’. ve 72. maddeleri uyarınca gerekli kararları alacak.

PAZARLAR DENETLENECEK

Bakanlık valiliklerden, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilmesini, daha önceki genelgelerle getirilen kurallar doğrultusunda uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesini ve bu doğrultu da pazarların sürekli denetlenmesini istedi.

UYMAYANLARA CEZA KESİLECEK

Tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

Yeni genelgenin kamuoyunda sosyete pazarı olarak bilinen yerleri kapsamadığı belirtildi. Tüm esnaf arkadaşlarımıza hayırlı işler  ve bol kazançlar dilerim…”

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak